Jaunā piecu eiro kolekcijas monēta veltīta porcelāna darbnīcai «Baltars»

Otrdien, 9. augustā, tiks izlaista unikālā formā veidota piecu eiro sudraba kolekcijas monēta "Baltars. Porcelāns". Monēta veltīta Latvijas nacionālās kultūras lepnumam, porcelāna un fajansa trauku apgleznošanas darbnīcai "Baltars”, reproducējot šķīvja "Deja" attēlu, informēja Latvijas Banka.

Monēta "Baltars. Porcelāns" izgatavota Lietuvā UAB “Lietuvos monetų kalykla”. Monētas vienā pusē redzama darbnīcas "Baltars" grafiskā zīme un monētas otrā pusē – šķīvis "Deja", kura autors ir Romans Suta. Monētas kalums veidots atbilstoši lēzena šķīvja formai. Kolekcijas monētas, kas ir miniatūrs mākslas priekšmets, grafisko dizainu veidojusi māksliniece Frančeska Kirke,  viņa ir arī autore īpaša dizaina viena lata monētai ar pakava attēlu un kolekcijas monētai "Basketbols".

Viena no Latvijas kultūras kanona krāšņākajām vērtībām mākslā ir porcelāna un fajansa trauku apgleznošanas darbnīcas "Baltars" vērienīgais sniegums 20. gadsimta 20. gados. "Baltars" izveidi virzīja izcilā latviešu gleznotāja, grafiķa, kompozīcijas virtuoza R. Sutas (1896–1944) ideja radīt modernisma laikmetam un formu valodai atbilstošu nacionālu kultūrvidi. Iecere galvenokārt saistījās ar interjera dizainu un lietišķo mākslu, kur dekoratīvā keramika darbotos kā savdabīgs tolaik aktuālā funkcionālisma un konstruktīvisma estētikas un ideoloģijas akcents.

"Baltars" ražotnē tapušie dekoratīvās mākslas šedevri atbilst Eiropas un pasaules “Art Deco” dizaina augstāko sasniegumu līmenim un kļuvuši par Latvijas nacionālās kultūras lepnumu. To kultūrvēsturisko nozīmi Latvijas Banka godina ar "Baltars" veltītu kolekcijas monētu.

Kolekcijas monēta "Baltars. Porcelāns" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā, tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas, ziņoja Latvijas Banka. Monētas maksimālā tirāža – 5 000 eksemplāru.

Monētu no 8.augusta plkst. 11.00 iespējams rezervēt Latvijas Bankas jauno kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu rezervēšanas sistēmā, kas pieejama Latvijas Bankas interneta vietnes Monētu sadaļā.

Monēta arī būs nopērkama tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – numismātikas salonos, grāmatu un suvenīru veikalos un juvelierveikalos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti