Izvēlēts gada vārds, nevārds un spārnotākais teiciens

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Gada vārds ir "ziemotne" kas apzīmē ziemas pārlaišanas vietu, bet gada nevārds "uzrunāt", ko lieto teikumos, runājot par lietām un notikumiem, kas nevar nevienu uzrunāt.

Gada vārds ir "ziemotne" kas apzīmē ziemas pārlaišanas vietu, bet gada nevārds "uzrunāt", ko lieto teikumos, runājot par lietām un notikumiem, kas nevar nevienu uzrunāt. Par gada spārnotāko teicienu izvēlēts premjera sacītais "Vilks paziņoja, ka Lapsas sūdzība par Zaķi tiks izskatīta".

"Mēs gribam atgriezties mūsu pašu valodā, mēs gribam to stiprināt " -Maija Sinka latviešu valodas attīstības kopas koordinatore skaidro, ka 10 gadu laikā būtiski pieaudzis interesentu skaits, kas vēlas palīdzēt noteikt gada vārdu, nevārdu un spārnotāko teicienu.

Ne visi piedāvātie vārdi iegūst uzmanību un konkurence ir palikusi lielāka. Par 2012. gada vārdu šoreiz sacentušies tādi vārdi kā "slēpņošana", "riteņotājs" kā velosipēdists, "klausāmgrāmata", "likumkopa", kas aizstādu bieži izmantoto likumdošanu, kā arī "reemigrācija". Par gada vārdu "ziemotne" turpina literatūrkritiķe Ieva Kolmane: "Tas ir vārds, kas jau labi ir iedzīvojies ornitoloģijā kā putnu ziemošanas vieta, bet vienlīdz derīgs tas būtu arī plašākā kontekstā. Piemēram, tūrisma industrijā, kāds par ziemotnes vietu varētu izvēlēties Turciju. Vai arī tīri psiholoģiski: es pašlaik emu ziemotnē, kā psiholoģiskais stāvoklis"

Profesors Juris Baldunčiks norāda, ka valodas izaicinājums nav atsevišķi izrauti tā sauktie nevārdi, bet gan jāskatās, kādas problēmas aiz šiem vārdiem slēpjas. Pārāk bieži lietojot valodu, cilvēki izvēlas vienkāršāko ceļu - tā vietā lai izmantotu valodas iespējas un darinātu jaunus vārdus tiek pārņemti svešvārdi. Par 2012 gada nevārdu sacentās vārdi: "riekstu mix", "ekrānšāviņš", "latvijietis", "autlets" un citi. Tomēr izvēlēts ir vārds "uzrunāt", piemēram, "šī problēma mani uzrunāja".

Juris Baldunčiks: "Kāda sabiedrība tāda valoda. Imants Ziedonis teica: ir kaut kas noticis ar stilistikas izpratni. Kad sāk to "uzrunāt’, tad nu liekas, ka tas tāds modes vārds, ka ir jālieto un jālieto. Nevaram slēpties aiz postmodernisma rotaļu atmosfēras, ka es varu darīt ar visu, ko es vēlos, ģērbties tā vai tā, ēst to vai to. Ar valodu nevar jokoties, es uzskatu. Izņemot varbūt humoristi, dzejnieki…"

Tomēr spārnoto teicienu autori nav vis tie, ka ļauts rotaļāties ar valodu, bet gan politiķi, komentētāji, lielākoties tie, kas daudz parādās medijos. Šī gada autors ir Valdis Dombrovsks kurš komentējot partijas biedra Dzintara Zaķa nodokļu apiešanas shēmu, kuru atklāja žurnālists Lato Lapsa teicis "Vilks paziņoja, ka Lapsas sūdzība par Zaķi tiks izskatīta".

Vismaz skaisti ir tas, ka šis teiciens nav neveikls, sacītāju diskreditējošs, bet tautiski humoristisks un vienlaicīgi arī atspoguļo mūsu politisko vidi un mūsu politiķu tikumus, kuru savdabību pasaules kontekstā mēs bieži mīlam pārspīlēt," tā rakstnieks Jānis Rokpelnis.

Meklēti arī varianti, kā aizstāt vārdu "forši’. Tomēr kā uzsver valodnieki, līdzās šim vārdam, līdzvērtīgi ieviesies valodā izsaukums "vau". 2011. gada vārds bija "staidzināt", nevārds- "konsolidēt", bet teiciens- "Rīkojums nr.2".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti