Dienas ziņas

Vilina apceļot Latviju

Dienas ziņas

Kaunatā atklāj mūzikas ierakstu studiju

Izstāde "Tējas laiks" Kuldīgā

Izstāde «Tējas laiks» Kuldīgā atklāj tējas dzeršanas senās tradīcijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kā radusies tradīcija pie tējas pieliet pienu, kādus traukus lietoja un cik liela nozīme cilvēku dzīvē savulaik bija tējas dzeršanai - šie ir tikai daži no atklājumiem, kurus var uzzināt Kuldīgas novada muzejā. Tur nupat atklāta izstāde "Tējas laiks". Ekspozīcijā var aplūkot 19. un 20.gadsimta mijas tējas servīzes ne tikai no Kuldīgas muzeja krājumiem, bet arī Talsiem un Rīgas.

Ar lasījumiem no dažādiem daiļdarbiem, kuros pieminēta tējas dzeršana, līdz pat pašai tējas dzeršanai - šāda gaisotne radīta Kuldīgas novada muzejā jeb Bangerta villā, kurā apskatāma izstāde "Tējas laiks". Ideja tādu veidot rosinājusi muzeja pastāvīgās ekspozīcijas noskaņa - 20.gadsimta sākuma turīga kuldīdznieka dzīvoklis. 

"Laukā ir drēgnā sezona, kad mums visiem gribas sasildīties siltās sarunās un pie siltas tējas," teic Kuldīgas novada muzeja direktore Dace Bumbiere.

Lai izveidotu šo izstādi, kuldīdznieki sadarbojušies ar vairākiem partneriem - Talsu novada un Rīgas vēstures un kuģniecības muzejiem, kā arī privātkolekcionāriem. Te redzami 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta sākuma tējas galdu klājumi ar porcelāna tējas servīzēm. Lai arī Kuldīga šai laikā atradās Krievijas impērijas sastāvā, te bija pazīstamas arī citu tautu tējas dzeršanas tradīcijas, piemēram, angļu, tāpēc arī izstādē var izzināt gan krievu, gan angļu tējas dzeršanas tradīcijas.

"Vispirms lēja pienu, jo Anglijā bija ļoti smalks porcelāns un varēja saplīst, bija nepieklājīgi maisīt tēju tā, kā mēs - pa apli, bija jāmaisa [kā pulkstenī] no sešiem uz divpadsmitiem vai otrādi," stāsta klientu apkalpošanas speciāliste Liene Blūma.

"Man patika, ka viss ir tik reālistisks, var iejusties tai sajūtā, tas skats pa logu. Es iztēlojos, ka es esmu te - sieviete, kas te dzer tēju, cukurgraudiņi, viss tik ļoti smalks. Ļoti patīk, kā atjaunots muzejs pēc renovācijas," norāda izstādes apmeklētāja Madara Dzintara-Pluša.

"Mums pašai ģimenē tējas dzeršanas tradīcijas nav, bet nebūtu slikti, būtu skaisti, vajadzēs padomāt, ieviest," saka izstādes apmeklētāja Zinta Dzintara.

Izstāde ir papildināta arī ar mūsdienu mākslinieku veidotajām tējas servīzēm - Sanitas Ābelītes porcelānu un Latvijas Mākslas akadēmijas studentu darbiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti