Dienas ziņas

Tapusi latvijā pirmā digitālā mūzikas ābece

Dienas ziņas

Pirmajai Lāčplēša kara ordeņa pasniegšanai – 95

Mārtiņdienas tradīcijas skolā

Ikšķiles vidusskolas skolnieki Mārtiņdienā iet ķekatās un tirgo našķus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

10. novembris ir ne vien vārda diena Mārtiņiem, bet arī latviešu gadskārtu paražās svinama diena, kas iezīmē lauku darbu beigas un ziemas sākumu. Mārtiņdiena ar dziesmām, rotaļām, mīklām un tirdziņu, kurā bērni tirgo pašu gatavotus našķus, par tradīciju kļuvusi Ikšķiles vidusskolā.

Ikšķiles vidusskolas gaiteņus otrdien aizņem gari galdi un Mārtiņbērni, kas pielocījuši pilnu pūru ar ticējumiem, mīklām un rotaļām.

Starp daudzajiem ķekatniekiem arī ne viens vien Mārtiņš. Tomēr tas, ka vārda dienas gaviļniekiem otrdien nav veltīta visa uzmanība, viņus nemaz neskumdina.

„Tāpēc, ka visi dzied tautas dziesmas, un tā jau visiem Mārtiņiem ir dāvana,” saka Ikšķiles vidusskolas otrklasnieks Mārtiņš Rullis.

Kad dziesmas izdziedātas un mīklas uzminētas, nāk visgaidītākā svētku daļa - Mārtiņdienas tirdziņš, kurā tirgoti tiek pašu bērnu sarūpēti dažnedažādi gardumi un rokdarbi. „Es tirgoju gumijas rokassprādzes un šokolādes ar sēklām,” norāda Ikšķiles vidusskolas audzēkne Alise.

„Es tirgoju kūciņas skudrupūznīšus un paštaisītu ķiršu sulu. Mēs to gatavojām kopā ar mammu un tētis bišķiņ piepalīdzēja,” piezīmē viņas skolas biedrene Paula Grudinska.

Mārtiņdienas svinēšana Ikšķiles vidusskolā ir jau tradīcija vairāku desmitu gadu garumā, un allaž to organizē ceturtklasnieki. Stundas ceturtajām klasēm šajā dienā nenotiek, bet pēc svētkiem sociālajās zinībās būs jāparāda, ka prot ne vien tirgoties, bet arī aprēķināt peļņu vai zaudējumus. Tomēr galvenais iemesls ir celt godā  Mārtiņdienas tradīciju. „Vismaz zina, ka ir tāda Mārtiņdiena, un man liekas, ka nepelnīti mēs savus Mārtiņus it kā atdodam šiem helovīniem,” uzsver Ikšķiles vidusskolas 4.c klases skolniece Velga Pujāte.

Mārtiņi ir seni latviešu gadskārtu svētki, kas saistīti ar norisēm dabā. Mārtiņdienas galdā tika celti plāceņi, medus, un, protams, Mārtiņu gailis. Mārtiņos sākas arī maskošanās, kas turpinās līdz pat Ziemassvētkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti