Hitlera kalpones stāsts: Kārtība viņa mājā bija stingra, tomēr labvēlīga

Vācijas fīrera Ādolfa Hitlera politisko dzīvi vēstures grāmatas, leģendas un dokumentācijas ir atainojušas visai izsmeļoši, tomēr par kādreizējā fīrera privāto dzīvi ir pieejams pavisam nedaudz informācijas.

Elizabete Kālhammere pirmajā mirklī šķiet pavisam parasta austriešu pensionāre. Bet viņai ir ko atcerēties – šobrīd 89 gadus vecā sieviete savā laikā strādāja par kalponi pie paša Ādolfa Hitlera. Līdz šim viņa nav uzdrīkstējusies par to runāt publiski, tomēr aprīļa beigās viņa piekritusi sarunai ar laikrakstu „Salzburger Nachrichten”.

Kā ziņo laikraksts „Salzburger Nachrichten”, Elizabete Kālhammere, toreiz 27 gadus veca jauniete, atsaukusies uz sludinājumu avīzē, kur esot meklēta kalpone kalnu mājai Oberzalcbergā. Lai arī par savu nākamo darba devēju viņai nav bijis informācijas, jau toreiz viņu esot pārņēmusi dīvaina sajūta. Neskatoties uz mātes lūgumu atteikties no šī darba, nodarbinātības dienests viņu tomēr pārliecinājis, ka tā esot laba un varbūt vienīgā iespēja dabūt darbu. Tolaik daudzas jaunietes par to pat sapņojušas - kā nokļūt Hitlera tuvumā.

Jau pirmie soļi pa ceļam uz jauno darba vietu bijuši iespaidīgi, jo kopā ar citām nolīgtajām kalponēm, kopā 22, esot bijis trīs reizes jāšķērso SS vienības posteņi. Arī iekšējie kārtības noteikumi bija jāapgūst visai ātri – nekādas runāšanas ārpus darba vietas par to, kas notika iekšienē, citādāk sekos bargs sods ar aizliegumu iet ārā. Diskrētums diktatoram bija ļoti svarīgs, ne velti viņa klātbūtnē kalpones pat neuzdrošinājās sarunāties.

Ne katrai no 22 apkalpotājām sanāca personīgs kontakts ar Hitleru. Viņa tuvumā uzturēties drīkstēja tikai personāls, kas tur strādāja jau vairākus gadus. Tās kalpones, kas drīkstēja pulēt fīrera iecienītos tējas traukus, jau skaitījās ieguvušas simpātijas un uzstrādājušās. Elizabetes pienākums bija mazgāt un šūt, kā arī gatavot pēcpusdienas tēju. Vienu reizi, veicot uzkopšanas darbus, viņa sasitusi kādu no slavenā Nimfenburgas porcelāna tasēm un tikusi uz vietas sodīta.

Lizbete, kā viņu jaunajā darba vietā sauca, nāca no ģimenes, kas dzīvoja visai pieticīgos apstākļos, tomēr Oberzalcbergas mājā piedzīvoja labus laikus. Savu labvēlību pret apkalpojošo personālu izrādīja galvenokārt Eva Brauna, Hitlera tā laika mīļākā un atbildīgā par personālu.

Katru dienu bija pieejama svaigi spiesta ābolu sula un labs ēdiens. Arī  kino vakaros personāls varējis piedalīties. Zalcburgas laikrakstā pensionāre labprāt dalās atmiņās par to, cik eleganta dāma bijusi Eva Brauna, vienmēr ģērbusies pēc pēdējās modes un draudzīga. Viņa gan esot bijis jāsveicina ar  „Heil, gnädiges Fräulein” jeb „Žēlsirdīgā jaunkundz!”.

Ar Hitleru pašu aci pret aci Lizbetei  gan nav nācies tikties vai runāt, par ko viņa pati priecājās. Tomēr viņa raksturu toreizējā kalpone esot iepazinusi pietiekoši. Uz ārpasauli Hitlers esot rādījis stingro raksturu un bijis pārliecināts veģetārietis, ieturējis stingru diētu, kā arī dzēris tikai siltu krāna ūdeni.

Tomēr pa nakti rādījis arī savu otru, kārumnieka seju, un pa kluso zadzies pie ledusskapja un našķējies ar tā saucamo Fīrera kūku – kūku, kas katru dienu tikusi speciāli cepta šim nolūkam un bijusi dekorēta ar noteiktā kārtībā liktām ābolu šķēlītēm, apkaisīta ar riekstiem un rozīnēm. Hitleram ļoti garšojuši saldumi.

Kalnu mājā bieži ciemojušies viesi un bieži vien vēl ilgi pēc tam Hitlers kalis kara taktikas plānus līdz vēlai naktij. Pie šāda režīma pirms diviem pēcpusdienā viņš cēlies reti. Tā savas dienas Hitlera tuvumā vadījusi nu jau teju 90 gadus vecā Kālhammeres kundze.

Pēc tam, kad 1944.gada 20.jūlijā tika rīkots atentāts pret Hitleru, dzīve visai strauji pamainījās. Kālhammerei izdevās izbēgt no Oberzalcbergas īsi pirms kara beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt