Gotharda Frīdriha Stendera 300.jubilejai velta pastmarku un aploksni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Atzīmējot mācītāja un valodnieka Gotharda Frīdriha Stendera 300.gadadienu, Latvijas Pasts izdod īpašu pastmarku un pirmās dienas aploksni, kuru dizaina autore ir māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja.

G.F.Stenderam veltītā pastmarka izdota 30 000 eksemplāru tirāžā; pastmarkas nominālvērtība ir 1,39 €, un tā atbilst ierakstītas vēstules nosūtīšanai Latvijas teritorijā. Līdz ar pastmarku izdota arī speciāla aploksne 1500 eksemplāru tirāžā. Jaunajā pastmarkā, pirmās dienas aploksnē un zīmogā attēloti fragmenti no G.F.Stendera sarakstītās grāmatas „Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas”, globuss un viena no G.F.Stendera aprakstītajām navigācijas ierīcēm.

G.F.Stenders jeb Vecais Stenders bija izglītots Baltijas valstu mācītājs, valodnieks un latviešu laicīgās daiļliteratūras dibinātājs. Nozīmīgākie G.F.Stendera darbi ir „Jauna pilnīgāka gramatika” (Neue vollständigere lettische Grammatik), „Latviešu leksikons” (Lettisches Lexikon), kas ilgu laiku bija plašākā latviešu-vācu un vācu-latviešu vārdnīca, jauna tipa ābece „Jauna ABC un lasīšanas mācība” un pirmā ilustrētā ābece „Bildu ābice”, kā arī pirmā populārzinātniskā grāmata latviešu valodā „Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas”. Vecais Stenders bijis arī ģeogrāfijas profesors, viņš ir projektējis globusus un aprakstījis dažādus navigācijas paņēmienus. Neskatoties uz to, ka G.F.Stenders pēc tautības bija vācietis, uz viņa kapa akmens lasāms uzraksts „Latwis”.

Pastmarkas un aploksnes pirmās dienas zīmogošana paredzēta 27.augustā pasta centrā Sakta, Brīvības bulvārī 32, Rīgā, no plkst.7.30 līdz 19.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti