Panorāma

Atsauc konkursu uz Nacionālā veselības dienesta vadītāja amatu

Panorāma

Somijā skan latviešu valoda

Spārnotā teiciena autori – atkal politiķi

Gada nevārds - aplikācija, vārds - ausīši, spārnotais teiciens - «Nē, tā es neesmu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

2014.gada vārda titulu izkarojuši "ausīši", bet gada nevārda gods piespriests "aplikācijai", domātai kā "lietotne" datorvidē. Savukārt 2014.gada spārnoto teicienu atzīts eksistenciālais tandēms - Ingunas Sudrabas "Nē, tā es neesmu" komplektā ar Artusa Kaimiņa "Tu zini, kas es esmu?".

Noslēgusies Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas, Latvijas Rakstnieku savienības un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas ikgadējā, šogad pēc kārtas jau divpadsmitā akcija "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens".

2014.gada vārda titulu izkarojuši "ausīši" kā vajadzīgs, īss trāpīgs un labs vārds ausu sildītājiem, gan teorētiski, gan praktiski labi savienojami ar austiņām. "Dažs varētu iebilst pret pamazināmo formu - varbūt der arī "auši"?" komentē akcijas rīkotāji.

ieva Kolmane par ausīšiem
00:00 / 00:44
Lejuplādēt

Gada vārdu "ausīši" izdomājusi kāda maza meitene, kuras mamma jaunvārdu pieteikusi akcijai.

"Mēs esam strupceļā ar to, kā saukt kādus konkrētus vārdus. Šajā situācijā ļoti labi strādā tieši bērni, jo viņi neuztraucas par to, vai tāds vārds jau pastāv vai nē - viņi priekšmetu sauc pēc būtības. Ausu sildītāji ir garš un ne sevišķi simpātisks vārdu savienojums, īsāks, ērtāks variants ir "ausīši". Mums bija neilgas pārdomas par to, vai tie deminutīvi ir tiešām tik ļoti visur vajadzīgi - vai varētu būt vienkārši "auši", ne tik salds vārds, bet pieteikti bija tieši "ausīši"," stāsta Latvijas Rakstnieku savienības pārstāve Ieva Kolmane.

2014.gada nevārda gods piešķirts "aplikācijai", domātai kā "lietotne" datorvidē. Akcijas rīkotāji uzskata, ka nav prātīgi jau esošu vārdu apkraut ar liekām nozīmēm. "Mums jau ir aplikāciju papīrs, aplikācijas no koku lapām un aplikācijas kā kompreses," norāda akcijas rīkotāji.

Savukārt par 2014.gada spārnoto teicienu atzīts eksistenciālais tandēms - Ingunas Sudrabas "Nē, tā es neesmu" komplektā ar Artusa Kaimiņa "Tu zini, kas es esmu?". "Valodas un plašsaziņas līdzekļu vidē nav beidzies seriāls par tēmu "Kas es esmu?", eksprezidenta Valda Zatlera aizsākts 2010.gadā," skaidro akcijas rīkotāji.

Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja vietnes "Lvak.wordpress.com" redaktors Valters Feists, dzejnieks un interneta žurnāla "Punctum" galvenais redaktors Artis Ostups, literatūrzinātniece un mirstīga skolotāja Lita Silova, Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas koordinatore Maija Sinka, valodniece, specializējusies sociolingvistikā un valodas politikā, Vineta Poriņa, Latvijas Universitātes profesors, Datorikas fakultātes dekāns Juris Borzovs, Ventspils augstskolas profesors Juris Baldunčiks un literatūrfilosofe, tulkotāja Ieva Kolmane.

Akcijas rīkotāji samanījuši strāvas, kas par sevi liek manīt gadu no gada, kur runa ne vien par krievu vai angļu valodas ietekmi un nevēlamām tendencēm, bet arī jaunu un labu vēlmi atjaunot apstākļa vārdu darināšanu pēc parauga "augšup", "gaismup", "mežup", "skolup" un tamlīdzīgi.

Akcijas rīkotāji vērš uzmanību arī uz savārstījumiem vai samudžinājumiem, kas dzīvo valodas telpā. Pagaidām akcijas rīkotāji, nepiešķirot titulus, norāda, ka tādus izteikumus kā, piemēram, "Jaunas sejas kluba vaibstos" kā virsrakstu ziņai par jaunām vēsmām hokeja klubā "Rīgas Dinamo", grūti ignorēt.

Rīgas Latviešu biedrības valde lēmusi, ka savu īpašo veicināšanas balvu par labāko latvisko vārdu vai spārnoto teicienu piešķir izteiciena jeb 2014.gadā itin bieži domātās domas "Cik tas ir latos?" iesūtītājam - pieminot, atceroties un godinot Latvijas valsts valūtu un pagājušos laikus. Balvas saņēmējs valmierietis Uģis Adata jau vairākus iepriekšējos gadus sūtījis gada vārda akcijai savus ierosinājumus - teicienus un jaunvārdus. Uģim Adatam šo balvu - Jaņa Rozentāla freskas "Zinātne" reprodukciju - pasniedzis Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdis Guntis Gailītis. Šī balva piešķirta neatkarīgi no rīkotājorganizāciju kopīgās žūrijas izvēlētās 2014.gada galvenās trijotnes, tomēr vērtējot visu to pašu iesūtījumu klāstu.

Kurš ko teicis 2014. gadā?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti