FOTO: Ventspilī otrpus Livonijas ordeņa pilij iekopts augu un garšaugu dārzs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Apmeklējot Ventspils muzeju, var atklāt arī pils dārza noslēpumus. Otrpus Livonijas ordeņa pilij izveidots ārstniecisko augu un garšaugu dārzs. Tur rosās pils dārzniece Taiga Bērziņa. Pakāpeniski dārzniece dārzu papildina ar jauniem augiem, kas pārsteidz ar garšu un smaržu pārbagātību.

Sperot pirmo soli Ventspils muzeja Livonijas ordeņa pils dārzā, uzreiz var pamanīt vīnogas, kas stiepjas gar pils sienu. Tās muzejam reiz dāvinājis selekcionārs Gunvaldis Vēsmiņš.

Savukārt pietuvojoties garšaugu un ārstniecisko augu iekoptajām dobēm, pirmais, ko dārzniece Taiga Bērziņa aicina noglāstīt, ir dievkociņš. Tas agrāk audzis gandrīz pie katras latvieša mājas un nesis svētību mājiniekiem. Dievkociņam būtu jāaug katra pirtnieka dārzā, tas dziedē un var arī palīdzēt atklāt franču kulinārijas noslēpumus.

„Pašlaik mums garšaugu dārzā ir 47 vienības, sākot ar vecmāmiņas dievkociņa un beidzot ar ārstniecisko lupstāju. Ehinācija patīk tauriņiem un kamenēm, ārzemnieki brauc un fotografē. Lavanda vēl zied. Dārzā aug Meksikas estragons un citi augi,” stāsta Taiga Bērziņa.

Dārza veidošana sākusies pirms 12 gadiem, taču ik pa laikam tur parādās arvien jauni augi, arī tādi, kas aug savvaļā, piemēram, vērmele.

Muzeja darbinieki lepojas arī ar saviem violetajiem kartupeļiem. „Ir cilvēki, kurus vairāk uzrunā dzīvās lietas. Dārzs atdzīvina jebkuru interjeru vai digitālu ekspozīciju. Līdz Rundāles pilij mums ir tālu, bet tas arī nav mūsu mērķis.  Pie Livonijas ordeņa pils četros laukumiņos garšaugu dārzs ir jau vismaz 10 gadus. Ir zināma sasaiste arī ar muzeja publiskajiem pasākumiem.  Piemēram, Ziemassvētku darbnīcā vāram cigoriņu kafiju un cepam violetos kartupeļus, kas ir šķirne no 18.gadsimta,” stāsta Ventspils muzeja Livonijas ordeņa pils projektu nodaļas vadītāja Ieva Rupenheite.

Katru gadu tiek sagatavotas īpašas norādes latviešu un latīņu valodās, lai cilvēki vārētu atšķirt augus un tos tuvāk iepazīt. „Šogad sagatavojām pils dārza ceļvedi, kur par katru augu ir informatīvs materiāls - izskata apraksts, ārstnieciskās un kulinārās īpašības. Var tuvāk iepazīt augus, kuri varbūt auguši vecmāmiņas dārzā,” stāsta Ieva Rupenheite.

Dārzā var baudīt garšu, smaržu un krāsu terapiju, var lēni staigāt, paberzēt lapiņas un baudīt smaržu, saka dārzniece Taiga Bērziņa. Lai baudījums būtu ilgāks, ne reizi vien viņa saviem viesiem saplūc garšaugu pušķi, ko aizvest līdz uz mājām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti