Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar PVD direktoru Māri Balodi

Rīta Panorāma

Bērni gūst traumas nepareizi uzbūvētos rotaļu laukumos

Intervija ar aktrisi Vitu Baļčunaiti un dramaturgu Kārli Anitenu

Dramaturgs Kārlis Anitens: Vella kalpi kopā ir ideālais spēks

"Rakstot šo lugu, man gribējās, ka visi seši vella kalpi - trīs kalpi un viņu dāmas - kopā ir ideālais spēks. Skatītājam pēc izrādes vajadzētu iet mājās ar sajūtu, ka mēs ar kaimiņiem un draugiem kopā veidojam ideālo sabiedrību, kas var panākt rezultātu," teic lugas "Vella kalpi" autors, dramaturgs Kārlis Anitens.

Svinot savu desmitās jubilejas vasaras sezonu, "Muzikālais teātris 7" brīvdabas izrāžu skatītājiem jūlija beigās piedāvās jaunu muzikālu brīvdabas izrādi "Vella kalpi". Par iestudējumu dramaturgs Kārlis Anitens saka: "Mēs nebūt neejam filmas ceļu un nav arī vajadzība uz skatuves vēlreiz rādīt filmu, jo filmu televīzijā tāpat var bieži paskatīties. Mēs ejam piedzīvojumu ceļu."

Luga ir tapusi, iedvesmojoties no Rutku tēva romāna par trim vella kalpiem.

Tas ir stāsts par mīlestību un nodevību. Arī šajā laikā mēs redzam pasaulē, ka nodevība ir sākusi uzvaras gājienu. Ir jāpulcējas mīlestībai, kas ir vienīgais spēks, kas var stāties nodevībai pretī," uzsver Anitens.

Ar iestudējumu radošā komanda vēlas aicināt cilvēkus aizdomāties par mīlestību un nodevību. "Cilvēkam allaž ir izvēles iespēja, uz kuru pusi doties - vai doties pa mīlestības ceļu, vai doties pa otru ceļu. Kā zināms, pasaules pamatā vienmēr ir bijusi vienīgā un īstenā vērtība - mīlestība. Mēs visi, es ceru, tiecamies uz beznosacījumu mīlestību. Vella kalpi arīdzan roku rokā viens ar otru ar cieņu, atbalstu un mīlestību uzveic dumpiniekus," norāda aktrise un dziedātāja Vita Balčunaite.

Anitens piebilst: "Pasaulē jau nav ideālā cilvēka, katram mums ir plusi un mīnusi. Rakstot šo lugu, man gribējās, ka visi seši vella kalpi - trīs kalpi un viņu dāmas - saliekot viņus kopā, viņi ir šis ideālais spēks. Skatītājam pēc izrādes vajadzētu iet mājās ar sajūtu, ka es ar saviem kaimiņiem, draugiem kopā veidoju arī ideālo sabiedrību, kas var panākt rezultātu."

Dramaturgs uzsver - kā jau brīvdabas izrādē, tajā nebūs tikai drūmās un nopietnās lietas, bet arī daudz humora, mūzikas un deju. "Tā būs gan izklaide, gan iespēja padomāt," norāda Anitens.

"Bieži pilsoņiem liekas - ko tad es, es jau neko. Ja katrs tā domās, mēs neizmainīsim kopainu, tāpēc katram sevī ir jārod ticība un jādodas savu mērķu virzienā," pauž Balčunaite.

Jautāts, kāda ir Rīgas lomā izrādē, Anitens norāda - šogad tās loma kopumā ir ārkārtīgi liela. "Vella kalpi" ir arī "Muzikālā teātra 7" dāvana skatītājiem un galvaspilsētai teātra desmit gadu jubilejā.

Jebkuras pilsētas, jebkuras zemes loma ir turēt cilvēkus kopā. Ja mums nebūtu mūsu Rīgas, es nezinu, kur mēs šorīt tiktos, kādā purvā vai dīķmalē. Mums ir sava Rīgā un mums tā ir jāsargā. Rīga ir galvenais, kur tas viss notiek," stāsta Anitens.

Dramaturgs stāsta, ka izrādes kostīmi ir veidoti īpašā stilistikā: "Mēs neatgriezīsimies 17.gadsimta sākumā. Mēs neveidojam autentiskus kostīmus, bet katrā kostīmā ir nianses un detaļas no pagātnes, ir kaut kas no šodienas, vella kalpu meitenēm ir kaut kas no nākotnes. Cīņa ir mūžīga." Lielākā daļa skatuves tērpu atceļojuši no Londonas.

Anitens izrādē atveido Danielu Rēbusu - slepeno ieroču pārzinātāju. "Izrādē spēlēšu Danielu Rēbusu, kuram ir brīnišķīgs skats kopā ar Rūtu [Vitu Balčunaiti], kur mēs sešu metru augstumā virs skatuves laidīsim brīnumieročus pa gaisu," izrādi ieskicē Anitens.

Arī skatuve šogad būs vēl nebijusi - trijos stāvos. "Skatuve ir milzīga. Ir uzbūvēts vēsturiskais Rīgas valnis, kuru mēs apdzīvojam trijos stāvos," saka Anitens.

Jautāts, vai "Vella kalpus" ir viegli iestudēt, ņemot vērā, ka sižets jau ir labi zināms, Anitens norāda: "Iestudēt "Vella kalpus" ir milzīga atbildība, jo šai stāstā - leģendā ir diezgan daudz vēsturiskās patiesības. Te ir ārkārtīgi augsta kvalitātes latiņa. Slavenā filma un romāns ir darbs, kam ir savs statuss sabiedrībā, līdz ar to pret "Vella kalpiem" nedrīkst attiekties vieglprātīgi. Tas ir smags darbs - to iestudēt. "Vella kalpos" ir iekodēts azarts. Esot uz vietas, mēs redzam, ka tas pārņem iestudētājus savā varā."

"Muzikālais teātris 7" savu darbību pirms desmit gadiem sāka tieši ar "Vella kalpu" iestudējumu, kas, kā uzsver Anitens, bija pilnīgi citādāks - pirms desmit gadiem bija mūzikls, tagad ir izrāde. "Atkal es jūtu, ka vells ir tur klāt," teic Kārlis Anitens.

"Esmu absolūta Latvijas patriote. Man ir liels gods, ka es varu būt viena no Rīgas un Latvijas aizstāvēm," uzsver Vita Balčunaite.

"Vella kalpu" piedzīvojumus uz skatuves izdzīvos 32 aktieru trupa: Karīna Tatarinova, Jolanda Suvorova, Anna Šteina, Līga Robežniece, Zane Burnicka, Gints Andžāns, Jānis Auzāns, Atis Ieviņš, Vita Baļčunaite, Helēna Vasiļevska, Samanta Tīna, Juris Kalniņš, Ērika Eglija, Zigurds Neimanis, Akvelīna Līvmane, Atis Auzāns, māsas Legzdiņas, Kārlis Anitens, Anita Levša, Olga Stupiņa, Sergejs Ivanovs, Alberts Kivlenieks un citi.

Izrādes režisors ir Voldemārs Šoriņš. Scenogrāfs Jānis Jansons radījis skatuvi trīs stāvos, talkā ņemot iespējas, ko vēlā vasaras vakarā piedāvā pati daba. Izrādē izmantota Raimonda Paula un Raimonda Tigula mūzika gan no vēsturiski slavenajām kinofilmām, gan no 2005.gada "Muzikālā teātra 7" mūzikla. Izrādes horeogrāfs ir Alberts Kivlenieks, muzikālais producents - Atis Auzāns.

Izrāde tradicionāli būs skatāma deviņās pilsētās: Saulkrastos 25.jūlijā, Tukumā 26.jūlijā, Valmierā 1.augustā, Alūksnē 2.augustā, Madonā 9.augustā, Ikšķilē 15.augustā, Jēkabpilī 16.augustā, Bauskā 22.augustā un Kuldīgā 23.augustā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt