Dienas ziņas

Latvieši ar kajakiem dodas apkārt Sāremā salai

Dienas ziņas

Folkloras nometne Latgales reģiona bērniem

Daugavas svētki Ikšķilē

Daugavas svētki Ikšķilē - latvisko tradīciju turpinājums

Daugavas svētku tradīcija Ikšķilē aizsākusies kā labdarības pasākums pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados. Mūsdienās tie kļuvuši par vērienīgiem svētkiem, kas vieno likteņupes krastos dzīvojošos un turpina latviskās tradīcijas.

Dziesmās daudz apdziedātā Daugava  bija viena no mīļākajām tēmām arī gleznotājam,  profesoram Jānim Kugam, kurš  bija iniciators pirmajiem Daugavas svētkiem Ikšķilē 1931. gadā.

“Patiesībā šie svētki tika rīkoti ar domu padarīt skaistāku Ikšķili, jo tie ienākumi, kas tika iegūti,  tika ziedoti kādas skaistas vietas izveidošanai,” saka Ikšķiles kultūras biedrības valdes priekšsēdētāja Lelde Sāmite.

Tradīcija, ko pārtrauca Otrais pasaules karš, tika atjaunota līdz ar kultūras biedrību Atmodas laikā.  Un  tā jau no 1989. gada jūlija otrajā sestdienā Ikšķiles estrādē, kas arī ir savdabīgs vēstures piemineklis,  pulcējas  Daugavas krastos mītošie dziedātāji un dejotāji.

Stāsta Gundega Spūle, ''Daugavas svētku'' deju virsvadītāja:

“Tāpat kā dejotājam, jebkuram latvietim Daugava nav  divos vārdos aprakstāma. Tā ir mūsu upe, mūsu likteņupe. Būs citas dejas, kas varbūt slēptā veidā, bet tomēr parāda ne tikai Daugavas,bet arī Latvijas skaistumu. Tās ir mūsu patriotiskās dejas, tas mūsu zelta fonds.”

Šogad, kad Ikšķiles kultūras biedrība atzīmē savu 90. gadskārtu, bet  Latvija gatavojas simtgadei, svētku moto ir vārdi “Daugavai un manam laikam''. Laikam, kurš ir tikai viens un ko pavadām  šeit, mūsu tēvu zemē, saka režisors Valdis Lūriņš:

“Mums var nākties piedzīvot vēl daudzus pārbaudījumus, es nedomāju kādus traģiskus, bet vienkārši, lai sevi apliecinātu. Jo faktiski tas ir ūnikums: tik maza tauta - 2 miljoni - un tomēr caur visiem šiem laikiem, kas gājuši pāri, saglabājusi savu valodu un savas dziesmas.”

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti