«Četras istabas»: Nauda kā dāvana kāzās un izlaidumos – cik daudz ir pieklājīgi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Mūsdienās ir izplatīta tendence, ka jaunlaulātie kā dāvanu kāzā vēlas saņemt nevis kādu servīzi un vai sadzīvē izmantojamu lietu, bet gan naudu.

Arī kāzu organizatore Dace Miezīte apstiprina, ka mūsdienās šāda tendence ir ļoti populāra. “Jā, lielākoties raksta ielūgumos, ka dāvaniņas vēlamies saņemt aploksnēs,” pauž Miezīte.

Saprotams, ka jaunais pāris dāvanā varētu vēlēties naudu, lai aizbrauktu ceļojumā vai nopirktu ko vērtīgu. Tiesa, kāzu viesiem ne vienmēr ir skaidrs, cik daudz naudas ir pieklājīgi dāvināt, lai jaunais pāris neapvainotos.

Patiesībā jau pārim, ja viņš organizē kāzas, ir vienalga, cik daudz naudas jūs viņam uzdāvināsiet, jo viņam tās kāzas tāpat izmaksās stipri vairāk. Pāris vēlas nevis saņemt konkrētu summu, bet pāris nevēlas saņemt servīzi vai gludekli,” saka Miezīte.

Viņa piebilst, ka nav konkrētas summas, cik kāzās jādāvina. “Nav vienas konkrētas pieņemtas summas, kuras būtu ieteikts dāvināt, skaidrs, ka ir atsevišķi radinieki, vai ir vecmāmiņas, kuras daļu savas dzīves ir krājušas, lai mazbērniem ģimenes pūram uzdāvinātu naudu - viņām šīs summas ir savādākas,” saka Miezīte.

Šo neērto jautājumu “Četras istabas” uzdeva arī cilvēkiem uz ielas. “Foršs jautājums, jo man tieši sestdien ir drauga kāzas, kur ielūgumā tieši tā arī bija rakstīts. Es teiktu tā - starp 50 - 70 eiro. Es atbalstu šādu pieeju. Jaunā ģimenē ir samērā gados jauna, līdz ar to servīzes, abonementi, kaut kādas mistiskas dāvanu kartes - es nezinu, vai tā ir labākā izvēle,” spriež kāds rīdznieks.

Uzrunātie ļaudis naudu īpaši nežēlotu. Etiķetes eksperte Aija Strautmane norāda, ka arī trīs eiro ir dāvana un par tik nelielu summu nav jākautrējas.

Miezīte gan norāda, ka jaunlaulāto reakcija tik labvēlīga var nebūt. “Es domāju, ka nav jākaunas, bet zinu konkrētu gadījumu, kad bija dāvana aploksnītē ielikti pieci lati un līgava apvainojās un vairs nerunāja ar savu radinieci, kura bija uzdāvinājusi šādu summu. Varbūt, ja tā summa ir tik maza, tad labāk ir uzdāvināt oriģinālu dāvaniņu no sevis,” saka Miezīte.

“Bet nē, tas cilvēks aiziet uz tirgu, pa trīs eiro nopērk kaut kādu palagu, viņam tātad ir nevis dāvana, bet pekele, ar kuru viņš ierodas kāzās. Tad es jautāju, bet kāpēc nevar tos trīs eiro uzdāvināt? Nu jā, bet tā taču ir maza naudiņa. Tad uzdosim sev jautājumu, kur šeit ir loģika? Kam vajag to palagu?” retoriski vaicā Strautmane.

Objektīvo minimumu izdodas noskaidrot, satiekot Kasparu Mauriņu, kurš pats kāzu ielūgumā ir rakstījis, ka dāvanā vēlas saņemt naudu.

Mūsdienās tas vispār ir aktuāli. Priekš kam dāvināt kaut kādas lietas nevajadzīgas - servīzes ir aizvēsturisks ieradums, kas tiek kultivēts arī mūsdienās. Kaut kāda naudas summiņas, cik nu katrs var atļauties - tik arī es uzskatu par normu. (..) Ui, visādi. Bet es domāju, ka minimālā summa ir 20 eiro. Tas ir minimums, ko jaunajam pārim kāzās uzdāvināt. Un maksimālā - cik nu tev bagāti radi. Es domāju, līdz pat 200 eiro,” klāsta Kaspars.

Naudu gan ir pieņemts dāvināt arī izlaidumā. Raidījuma uzrunātie cilvēki domā, ka atkarībā no dāvinātāja tie varētu būt 10 līdz 100 eiro. Strautmane gan noraida argumentu, ka absolventiem būtu jādod vairāk naudas kā jaunlaulātajiem. “Tad man ir jautājums - ko tad tādu viņi ir izdarījuši? Viņi ir iemācījušies elementārus pamatus mācībām, zinātnēm, lai viņš varētu uzsākt pieauguša cilvēka dzīvi. (..) Tas jau nekas nav, tā ir elementāra lieta. Vai tad mēs mazam bērniņam arī dodam dāvanu, kad viņš ir iemācījies podiņā visas dabiskās lietas darīt? Mācības ir dabiska lieta,” norāda Strautmane.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti