Brīvdienu izklaides tops: Piedodiet, bet, protams, par un ap Ziemassvētkiem

Piedodiet, bet, par ko gan citu nedēļu PIRMS būtu iespējams rakstīt brīvdienu izklaides topu? Protams, viss PAR un AP Ziemassvētkiem! Ja reiz patiesi nebūs lemts sagaidīt ekskluzīvo dabas parādību sniegu, tad gaišumu prātos un sirdīs varētu ieviest kāds no zemāk sekojošajiem kultūras notikumiem. Un tie visi, protams, ir ĪPAŠI. Tad nu beidzot varam lepni ziņot, ka arī šis tops ir ĪPAŠS, jo pēdējais pirms Ziemassvētku maratona. Nākamais - tuvāk gadu mijai, kad izgaismosim spilgtākos Vecā gada pavadīšanas un Jaunā gada sagaidīšanas pasākumus.

ADVENTA LAIKU AIZVADOT, ZIEMASSVĒTKUS SAGAIDOT

Rīgas Jaunajā Svētās Ģertrūdes evaņģēliski luteriskajā baznīcā 20.decembrī norisināsies pēdējais "Adventa mūzikas svētku Rīgā" koncerts. Noslēguma koncertā pulcēsies un savus stāstus mūzikā veidos visi koncertu cikla dalībnieki - Goran Gora, Haralds Sīmanis, Ieva Akuratere, Arnis Miltiņš, Anete Kozlovska un Laura Bicāne. Dziesminiekam Miltiņam koncertā pievienosies ģimene un domubiedri - Laima, Kārlis un Jānis Miltiņi, Ieva Sutugova, Dmitrijs Tarasovs un Viesturu Samts. Akuratere muzicēs kopā ar dēlu Matīsu Akurateru.

Piektdien, 18.decembrī plkst. 19 Torņakalna baznīcā festivālā "Eiropas Ziemassvētki" Rīgas Doma zēnu koris un kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" atskaņos Jozefa Haidna oratoriju "Pasaules radīšana". Solisti - Elīna Šimkus (soprāns), Lotārs Odiniuss (tenors), Rihards Mačanovskis (bass). Diriģents - Mārtiņš Klišāns.

Piektdien, 18.decembrī, plkst. 19 Lielajā ģildē Rīgā notiks flautistes Ditas Krenbergas un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra stīginstrumentu orķestra Ziemassvētku koncerts, kas ieturēts labākajās itāļu baroka tradīcijās. Mūziķi norāda - koncerts patiks visiem, kas uzskata sevi par tradīcijas cienošiem mūsdienīgiem cilvēkiem ar plašu redzesloku, izkoptu gaumi.

Šajā nedēļas nogalē, 18.decembrī plkst. 19 Aizkraukles Romas katoļu baznīcā, 19.decembrī plkst. 19  Kuldīgas Svētās Annas baznīcā un 20.decembrī plkst. 19 Rīgas Lutera baznīcā Torņakalnā skanēs jauna Ziemassvētku koncertprogramma "Ar sirdi eņģeļa plaukstā", kurā piedalās Endija Aleksandra Rezgale, Dainis Skutelis, Ģirts Ķesteris un Melisa Kovaļova. Koncertprogrammu caurvīs tēlojumi, miniatūras un dzeja, būs dzirdamas skaistākās dziesmas no latviešu un pasaulslaveno izpildītāju repertuāra.

18.decembrī plkst. 19 Valmieras kultūras centrā un19.decembrī plkst. 15 Jelgavas Svētās Annas luteriskajā baznīcā izskanēs Jāņa Lūsēna jaunā koncertprogramma "Kad mīlestība dzimst", kurā piedalās Zigfrīds Muktupāvels un Ance Krauze. Šī Ziemassvētku koncerta galvenais uzdevums ir nojaukt laika robežas starp bijušo un esošo, starp bērnības sapņiem un šodienas realitāti. Blakus draiskām,  bērnišķīgām izpausmēm mūzikā un dzejā klausītājs varēs baudīt bezgalības gaisotni, kas raksturīga Jāņa Poruka dzejai.

18.decembrī plkst. 19.30 Vidzemes koncertzālē "Cēsis" skanēs koncertprogramma "Funky Christmas", ko atskaņos Latvijas Radio bigbends un zviedru trombonists Nils Landgrēns. Programmā iekļauti Ziemassvētku skaņdarbi modernos aranžējumos un enerģiskā izpildījumā.

19. un 20.decembrī Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" skanēs koncerts "Ziemassvētki vēju pilsētā". Līdzās Ērika Ešenvalda, Pētera Vaska, Andra Kontauta un citu latviešu un aizrobežu komponistu skaņdarbiem skanēs arī Liepājas komponista Jāņa Strazda radītas dziesmas, tostarp pirmatskaņojums dziesmai "Viss šonakt ātrāk rimis", kuras teksta autors ir mūziķis Igo.

Aktrise un režisore Rēzija Kalniņa un viņas draugi kopīgi izveidojuši jaunu Ziemassvētku programmu "Meklētāja Roze" ar Imanta Kalniņa mūziku, aicinot uz mirkli apstāties ikdienas steigā un nokļūt mūzikas brīnumainajā pasaulē. Koncertā piedalīsies Jānis Aišpurs, Ainārs Rubiķis, Ilze Dzenīte, Ilze Ķuzule-Skrastiņa. Koncerti šajā nedēļas nogalē skanēs 19.decembrī plkst. 16 Dikļu pilī un 20.decembrī plkst.18 Siguldas koncertzālē "Baltais flīģelis".

Arī šogad neizpaliks mūziķu apvienības "Tev tuvumā" Ziemassvētku koncertsērija Latvijas dievnamos. Projektā darbojas Aija Andrejeva, Artūrs Skrastiņš un Marts Kristiāns Kalniņš, uz skatuves kāps arī grupa "Putnu balle", Agate Ozoliņa (čells), Jānis Miltiņš (klavieres), Valters Sprūdžs (bass), Kaspars Kurdeko (sitamie intrsumenti). Koncertos mūziķi ierasti izpildīs skaistākās latviešu komponistu - Raimonda Paula, Imanta Kalniņa, Aigara Voitišķa, Aivara Hermaņa un citu - Ziemassvētku dziesmas. Šajā nedēļas nogalē koncerts notiks 19.decembrī plkst. 18 Cēsu Svētā Jāņa baznīcā.

19.decembrī plkst. 18 Latgales vēstniecībā "Gors" notiks Rīgas kamerkora "Ave Sol" tradicionālais Ziemassvētku koncerts. Programmā speciāli koncertam aranžētas angļu, ķeltu, latgaliešu, lietuviešu, meksikāņu, norvēģu, spāņu, ukraiņu un citu tautu melodijas komponistes Ilonas Rupaines apdarē. Kamerkora "Ave Sol" sniegumu diriģenta Andra Veismaņa vadībā kuplinās instrumentālā grupa.

Ineses Galantes fonds sarūpējis klausītājiem īpašu muzikālu dāvanu - 19.decembrī plkst. 19 Rīgas Doma baznīcā skanēs koncerts "Ziemassvētku prelūdija" ar pasākuma mūzas un iedvesmotājas - lieliskā soprāna Ineses Galantes - un viņas uzaicinātu izcilu Latvijas un ārzemju mūziķu piedalīšanos, tai skaitā - kontrtenors Sergejs Jēgers, ērģelnieks Aivars Kalējs, amerikāņu tenors Rejs Veids, baritons no Zviedrijas Lutando Kave un citi.

16.decembrī Dzintaru koncertzālē tika atklāts pirmais "Ziemassvētku festivāls". Latvijas Radio koris kopā ar Rīgas zvanu ansambli "Primus" diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā festivālam sagatavojuši īpašu programmu - "Nakts lūgšana", kas Dzintaru koncertzālē izskanēs 19.decembrī plkst.19. Savukārt 20.decembrī notiks Ziemassvētku koncerts visai ģimenei ar Ralfu Eilandu un Valteru Pūci, kā arī koncertprogramma "Kontrabasa stāsts".

No 16.decembra Latvijas Mākslas akadēmijā norisinās ikgadējā labdarības akcija, izstāde, gadatirgus "Jarmarka". Tā ir izdevība iegādāties oriģinālus mākslas darbus, ar ko Ziemassvētkos apdāvināt tuviniekus. "Jarmarkā" iegādājami visdažādākie mākslas darbi - vides un interjera objekti, gleznas un trauki, tērpi, tēlniecības, stikla un grafikas darbi, rotas un citi mākslas priekšmeti.

KALADŪ, KALADŪ, SAULĪTI DAUDZINOT

Saule stāstīja, ka ziemas saulgrieži ir īpašs laiks, kad vistumšākajā gada brīdī atgriežas gaisma. Svētkus, kurus mēs saucam par Bluķa vakaru, atzīmējušas un svētījušas tautas visā pasaulē. Ar Bluķa vakaru beidzas iepriekšējais un sākas jaunais saules gads.

Atzīmējot ziemas saulgriežus, 19.decembrī no plkst. 11 līdz 15 Valmiermuižā pie Valmiermuižas alus darītavas notiks lauku labumu tirdziņš "Ar gardu muti Valmiermuižā". Svinībās pulcēsies kupls Latvijas mājražotāju un amatnieku pulks, pie kuriem varēs iegādāt smeķīgus gardumus svinībām un noderīgas dāvaniņas. Svētku noskaņu kuplinās arī radošās darbnīcas. Svinību noslēgumā Valmiermuižas klētī plkst. 19 kopā ar jauniešu folkloras grupu "Kokle" varēs lēkt lustīgos dančos un baudīt svētku mielastu.

20. decembrī Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā no plkst. 10 līdz plkst. 16 norisināsies ziemas saulgriežu svētki un Bluķa vakars. Gaidāma ciemos iešana, masku darināšana un maskoto ļaužu gājieni no sētas uz sētu, spēles un rotaļas, arī citas jautrības un kārtīga mielošanās. Savukārt bluķa vilkšana pāri laukiem un cauri sētām un tā sadedzināšana ir auglības un labklājības simbols. Rotaļas un maskošanās notiks kopā ar folkloras kopām "Grodi", "Garataka", "Krulla" un "Zvīgzna".

Izņēmuma kārtā minams arī Bluķa vakars pirmdien, 21.decembrī, Vecrīgā. Pasākums sāksies plkst.18 Rātslaukumā. Bluķa vilkšana turpināsies pa Vecrīgas ielām un laukumiem un noslēgsies ar bluķu ugunskuru un Ziemassvētku svinēšanu Rātslaukumā. Svētku norises vadīs Rīgas folkloras kopas "Grodi", "Garataka", "Berendejka", "Budēļi", "Rija", "Ceidari", "Vilcenes", "Dandari", "Lāns", "Krulla", "Vilkači" un "Skandinieki", Rīgas Danču klubs, Katlakalna "Rāmupe", Bārbeles "Tīrums" un Līvānu "Ceiruleits".

Grupai "Iļģi" ir ilga tradīcija pirms Ziemassvētkiem savus klausītājus uzrunāt īpašos koncertos ar īpašu, reizi gadā spēlējamu programmu. Tajā klausāmas senās latviešu ziemas saulgriežu dziesmas un ieskanas arī viduslaiku motīvi. Uz ziemas saulgriežu koncertu šogad grupa "Iļģi" aicina 20.decembrī plkst. 23.55 koncertzālē "Rīga". Būs arī pāris pirmatskaņojumi. Kā īpašais viesis šajos koncertos vienmēr piedalās "Iļģu" kādreizējā dalībniece Zane Šmite, bez kuras unikālās balss šī programma nav iedomājama. Koncerta laiks nav izvēlēts nejauši - tas ieskandinās astronomisko ziemas saulgriežu iestāšanos.

Vēl plašāku ieskatu tuvākos un tālākos svētku pasākumos var gūt uzziņu portāla "1188.lv" kartē.

Lai priecīgi!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt