Brīvdienu izklaides tops: Cauri gadu desmitiem kino pērles, skaņu spēles, mīlas ailes, dabas veltes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Atkal maisam gals ir vaļā! Kamēr vieni apbrīno bagātīgās ražas laukos un atradumus mežos, citi prieku rod teātros, kinoteātros, koncertzālēs un citviet, kur arī baudāms rudenim raksturīgs kultūras un izklaides piedāvājums. Te pirmais, te jau divdesmitpirmais - tā gadu no gada spēkā pieņemas un gudrībā pilnīgojas daudzie un dažādie ikgadējie pasākumi. Saules mūžu nodzīvot'i!

1. RUDENS KINO

"Lielais Kristaps"

Atklāts 15.septembrī, veselu mēnesi norisināsies nacionālais filmu festivāls "Lielais Kristaps", kinoteātrī "Forum Cinemas" izrādot 87 festivālam pieteiktās filmas. Kā zināms, "Lielajam Kristapam", kas dibināts tālajā 1977.gadā, šogad nebūs galvenās nominācijas "Labākā spēlfilma", jo šajā kategorijā kino raža ir bijusi ļoti trūcīga, toties ļoti interesants ir īsfilmu piedāvājums - šajā kategorijā būs pat ļoti sīva konkurence. Spilgts ir arī dokumentālo filmu piedāvājums.

"Baltijas pērle"

Savukārt kinoteātris "Splendid Palace" uz piecām dienām kļuvis par kinofestivāla "Baltijas pērle" mājvietu, kas - te atvadījies, te atgriezies - šogad norisināsies divdesmit otro reizi. Atklāts ar tradicionālo sarkano paklāju un godināts ar Pītera Grīneveja klātbūtni, festivāls nedēļas nogalē sola vairākus intriģējošus notikumus. Piemēram, piektdien, 18.septembrī, plkst. 20.30 pirms filmas "Misters Holmss" pirmizrādes pie kinoteātra sastapsies slavenā britu detektīva cienītāji Artūra Konana Doila laikmeta tērpos, bet uz tikšanos ar bloga "Ideālais stils" ekrāna varonēm ieradīsies stilīgākās un elegantākās dāmas no dažādiem Latvijas nostūriem.

2. RUDENS MŪZIKĀ

Rudens kamermūzikas festivāls

Piektdien, 18.septembrī, atjaunotajā Dzintaru Mazajā zālē tiks atklāts Rundens kamermūzikas festivāls, kas Latvijas mūzikas dzīvi kuplina kopš 1993.gada. Volfganga Amadeja Mocarta, Jozefa Haidna un Franča Šūberta mūziku interpretēs izcilais "Kazalsa" kvartets no Spānijas, kas neskaitāmas reizes izsaucis stāvovācijas pasaules prestižākajās koncertzālēs Londonā, Hamburgā, Madridē un citās mūzikas lielpilsētās.

Liepājas ērģeļmūzikas festivāls

18.septembrī plkst. 19 Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē skanēs 14.starptautiskā Liepājas ērģeļmūzikas festivāla atklāšanas koncerts. Japāņu ērģelniece Mari Fukumoto izpildīs vācu baroka un romantisma laika mūziku. Svētdien, 20.septembrī, festivālā skanēs Svētās Cecīlijas svinīgā mesa, kuras izpildījumā piedalīsies Vids Pinkevičs (ērģeles), Viļņas Universitātes jauktais koris "Pro musica" diriģentes Rasas Gelgotienes vadībā, kā arī Gunta Gelgote (soprāns), Viesturs Jansons (tenors) un Nerijs Masevičs (bass).

Rēzeknes baroka mūzikas dienas

Nedēļas nogalē izskanēs vienpadsmitais festivāls "Baroka mūzikas dienas Rēzeknē". 19.septembrī Latgales vēstniecībā "Gors" Rēzeknē un 20.septembrī mūzikas namā "Daile" Rīgā tiks izrādīta 19.gadsimta čehu skaņraža Jana Jozefa Reslera komiskā opera "Atriebība slepkavības dēļ". Opera ir asprātīga parodija par 18.gadsimta itāļu dramatisko operu. Tajā ir četri varoņi - nepatiesi apsūdzēts muižnieks Rikardo (Jaromīrs Noseks, bass), tiesnesis Fernando (Daniels Isa, tenors), tiesneša nolaupītā sieva Izabella (Anna Hlavenkova, soprāns) un tiesneša kalps Bruno (Havjers Hāgens, baritons). Darbība notiek kādas senlaicīgas pils tumšajos gaiteņos. Opera skanēs itāļu valodā, būs subtitri latviešu valodā.

"Baltā flīģeļa" sezonas atklāšana

Četrpadsmito koncertsezonu 19.septembrī plkst. 18 atklās Siguldas koncertzāle "Baltais flīģelis" - ar pianista Andreja Osokina un "Quattro Baltica" radošajā sadarbībā tapušo koncertprojektu "Klavierkvintets. Vīne", ko mūziķi speciāli sagatavojuši koncertam Siguldā. Koncerta programmā skanēs Volfganga Amadeja Mocarta, Antona Vēberna un Johannesa Brāmsa mūzika. Stīgu kvarteta "Quattro Baltica" sastāvā muzicē orķestra "Kremerata Baltica" mūziķi Džeraldas Bidva (1.vijole), Madara Pētersone (2.vijole), Santa Vižine (alts) un Pēteris Čirkšis (čells).

"Maskas" jubilejas koncerts

Ar labāko dziesmu koncertu 18.septembrī Latvijas Universitātes Lielajā aulā piecpadsmit gadu jubilejas sezonu sāks jauniešu koris "Maska". Koncertā skanēs skaņdarbi, kas iezīmē kora attīstības ceļu, svarīgākos notikumus, spilgtāko emociju un triumfa brīžus. "Maska" atskaņos gan speciāli korim komponētus skaņdarbus, gan latviešu un ārzemju koru mūzikas klasiku. Koncerta viesi, ar kuriem kori vieno ilggadīga sadarbība un draudzība, būs "Xylem Trio", kura sastāvā muzicē perkusionists un komponists Rihards Zaļupe, kā arī brāļi Oskars un Raimonds Petrauski.

3. RUDENS ĀBEĻDĀRZĀ, PAGALMĀ, ALĀ, MEŽĀ

Upītes ābeļdārzs

Nepretendējot uz pareizu latgaliešu valodas rakstītprasmi, turpinājumā citāts no portāla "Latgalīšu kulturys gazeta.lv":

"19.septembrī plkst. 19 Viļakys nūvoda Upeitis tautys nomā nūtiks vacuokais latgalīšu festivals pasaulī "Upītes uobeļduorzs". Meilys aiļu i dzīšmu festivalā, kai jau kotru godu, pīsadaleis daudz i dažaidi latgalīšu muokslinīki i dzejnīki. Muzyku itūreiz puorstuovēs duets "Inga i Normunds", folklorys kūpa "Upīte", Daiņs Adijāns, "Zemnīks", "Piparmētras", kapela "Egle", "P.S. Sala", "Jezups i muosys" ("Bez PVN" projekts), "Dabasu Durovys", "Trykmīns", "Unknown Artist", "Weird Wednesdays", "Šudīn 5cūs", "Gondreiž 10nīkā", "Napruots". Festivala eipašī gosti byus grupa "Inokentijs Mārpls". Literatus itūgod puorstuovēs Māreite Bikovska, Māreite Slišāne, Ilze Sperga, Ligita Žukovska, Leiga Rundāne, Dagneja Bramane, Ineta Atpile-Jugane, Karonhisake, Ligeja Purinaša i Jana Skrivļa-Čevere."

Īsumā - viens patiesi jauks, lokālpatriotisku cilvēku rokās izauklēts, neformāls nestandarta pasākums piemīlīgā pierobežas ciemā. Neskatoties uz savu nekomerciālo raksturu (neliela ieejas maksa gan ir), šogad tas notiek četrpadsmito reizi. "Inokentijs Mārpls", protams, Upītē būs pirmo reizi.

Jauniešu etno dienas

Savukārt Latgales viducī, nelielās Jašas upītes krastā, Raiņa muzejā "Jasmuiža" no 18. līdz 20.septembrim notiks ikgadējais pasākums "Jauniešu etno dienas" jauniem cilvēkiem, kas interesējas par tradicionālo kultūru un etno mūziku. Raiņa jubilejas gadā Jauniešu etno dienu dalībnieki studēs Raini - apdzīvos un pieskandinās Raiņa muzeju, piedaloties uzveduma "Latgalīšu kuozys" veidošanā. Savukārt koncertā šogad uzstāsies tādas folkloras kopas kā Iecavas "Tarkšķi", Līvānu "Ceiruleits", Preiļu "Rūtoj", Rēzeknes "Dziga" un "Vīteri", Rīgas "Ceidari" un "Kokle", kā arī Ropažu "Oglīte". Pirmās Jauniešu etno dienas notika 2010.gada pavasarī.

Gaujas nacionālā parka gadadiena

Atzīmējot Gaujas nacionālā parka dibināšanas gadadienu, piektdien, 18.septembrī, Dabas aizsardzības pārvalde aicina uz izzinošu pasākumu Gūtmaņalā, Siguldas pilsētā. No plkst. 19.30 tiks piedāvātas radošas nodarbības muzikālā pavadījumā. Savukārt no plkst. 20.30 Gūtmaņalā būs iespēja baudīt īpašu vakara noskaņu, videoformātā izzinot dabas daudzveidību un vērtības ne tikai Gaujas nacionālajā parkā, bet visā Latvijā. Gaujas nacionālais parks ir Latvijas lielākais un vecākais nacionālais parks, tas dibināts 1973.gada 14.septembrī.

Sēņu dienas Dabas muzejā

Bet Latvijas Dabas muzejā notiek ikgadējās sēņu dienas, sniedzot plašu ieskatu Latvijas dabā sastopamo sēņu daudzveidībā. "Izskatās, ka sēnes ieņēmušas zemo startu, gatavas augt. Ir daudz pavisam maziņo, kad beciņai vēl nevar pateikt sugu, kad lien no sūnām. Iespējams, ka sēņu laiks vēl priekšā. Tas, protams, atkarīgs no laika apstākļiem," saka Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele. Muzeja  speciālisti aicina sēņotājus interesantas un retas sēnes ņemt līdzi, jo jebkura sēne var kļūt par izstādes naglu. Tiesa - izskatās, ka šis tomēr nav sēņu gads.

 

4. RUDENS MĀKSLĀ UN LITERATŪRĀ

18.septembrī plkst. 17 Liepājas muzejā notiks sestā Jūrkalnes starptautiskā mākslas plenēra izstādes atklāšana. Tradicionāli gleznotāji, grafiķi, tēlnieki, fotogrāfi un citi mākslinieki Jūrkalnē pavada jūlija pirmās desmit dienas, radot darbus, ko ietekmē vietējā daba, cilvēki un kultūra. Plenēra noslēgumā mākslinieku darbi tiek izstādīti četros Jūrkalnes krodziņos. Šogad pēc izstāžu noslēguma Jūrkalnē darbi atceļojuši uz Liepājas muzeju, kur būs apskatāmi Daces Dēliņas-Lipskas, Rasas Šulcas, Igo, Ivara Miķelsona, Didža Grozda, Ievas Liepiņas, Agnijas Ģērmanes, Gitas Straustiņas, Artura Savicka un Skaidra Savicka darbi.

 

Ar "Jāzepa Pīgožņa balvas par Latvijas ainavu glezniecībā" pasniegšanas ceremoniju sestdien, 19.septembrī, Preiļos noslēgsies pirmais (!) Jāzepa Pīgožņa vārdā nosauktais mākslinieku plenērs, kurā šogad piedalījās Jāzepa Pīgožņa meita, māksliniece Laura Pīgozne, balvas idejas autori Jānis Anmanis un Jānis Streičs, mākslinieki Osvalds Zvejsalnieks, Vēsma Ušpele, Agra Ritiņa, Vita Merca, Nukzars Paksadze, Signe Vanadziņa un citi. 19.septembrī plkst. 14 Preiļu kultūras namā Jāzepa Pīgožņa balva tiks pasniegta māksliniekam Robertam Muzim. Pasākumu vadīs Preiļu goda pilsonis, kinorežisors Jānis Streičs, muzicēs bungu un dūdu mūzikas grupa "Auļi".

Savukārt Liepājas muzejā svētdien, 20.septembrī, plkst. 14 sesto reizi norisināsies Egona Līva piemiņas balvas "Krasta ļaudis" svinīgā ceremonija. Pasākumā suminās labāko grāmatu autorus, kuri 2014./2015.gadā radījuši literārus darbus vai realizējuši literāras ieceres, kas ietver un raksturo  nacionālo ideju - akcentē un popularizē jūrniecības un patriotisma tematiku mūsdienu  literatūrā, grāmatniecībā un citās ar literatūru saistītās jomās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti