Brīvdienu izklaides tops: Bez izklaidēm

Laikā, kad tradicionālo jauna gada sākuma kultūras vakuumu sāk piepildīt arvien vairāk notikumu, janvāra viducis ik gadu tomēr aizrit 1991.gada barikāžu zīmē. Tāpēc šoreiz nedēļas nogales pasākumu apskatā, no izklaidēm atturoties, godā ceļam notikumus, kas veltīti šīm Latvijai un latviešiem zīmīgajām vēsturiskajām krustcelēm. Vai ik vienam no mums, arī šī raksta autorei, ir savs vai kāda līdzcilvēka barikāžu stāsts, ņemot vērā, ka tajās piedalījās 700 000 brīvību alkstoši iedzīvotāji. Neaizmirst, stāstīt, godināt, pieminēt, īpaši laikā, kad brīžiem gribas padoties tai traģēdijai, kas pasaulē, un tām spēlītēm, kas pašu valstī, un iebarikādēties.

1. BARIKĀŽU REKONSTRUKCIJA DOMA LAUKUMĀ

Godinot 25 gadus kopš 1991.gada janvāra barikāžu notikumiem, 15. un 16.janvārī Doma laukumā notiks barikāžu rekonstrukcijas akcija.

Barikāžu rekonstrukcijas akcijas laikā veselu diennakti pie ugunskuriem Doma laukumā pulcēsies un vēsturisko 1991.gada noskaņu centīsies restaurēt Jaunsardzes jaunieši, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti, brīvprātīgie un bijušie barikāžu dalībnieki.

Doma laukumā varēs aplūkot vēsturisko smago tehniku, kas bija novietota Doma laukumā arī tajās 1991.gada dienās. Būs aplūkojamas smagās automašīnas "Kamaz", dažādu veidu traktori, Barikāžu muzeja autobuss "Ikarus", kā arī speciālais transports.

Pasākuma laikā Doma laukumā uzstāsies pazīstami mūziķu kolektīvi, kas iepriecinās barikāžu dalībniekus gan pie ugunskuriem, gan muzicējot īpaši iekārtotā skatuvē smagās automašīnas kravas nodalījumā. Akcijas laikā sagaidāma grupas "Pērkons" uzstāšanās, muzicēs arī kapela "Bumerangs", vīru koris "Tēvzeme", Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris, Valdis Atāls, folkloras kopa "Skandinieki" un daudzi labi pazīstami mūziķi.

Līdztekus barikāžu rekonstrukcijai un muzikālajām aktivitātēm Doma laukumā varēs iegūt arī plašu informāciju par 1991.gada janvāra notikumiem - skanēs vēsturiskie barikāžu laika Latvijas Radio ziņu ieraksti, būs aplūkojami 1991.gada barikāžu foto attēli.

16.janvārī no plkst. 11 Vides filmu studija piedāvās visiem interesentiem noskatīties režisora Olafura Rognaldsona dokumentālo filmu "Tie, kas uzdrošinās", kas vēsta par bijušā Islandes ārlietu ministra Jona Baldvina Hanibalsona centieniem likt lielajām Rietumu varām ieklausīties Baltijas valstu lūgumā pēc neatkarības. Filmas oficiāla televīzijas pirmizrāde Latvijā notiks 19.janvārī plkst. 22 Latvijas Televīzijas pirmajā kanālā.

Tāpat varēs noskatīties arī režisora Pētera Krilova "Lielā Kristapa" godalgoto dokumentālo filmu "Uz spēles Latvija", kas stāsta par latviešu likteņiem nelietīgajās pēckara gadu spiegu spēlēs.

Barikāžu rekonstrukcija Doma laukumā notiks no 15.janvāra plkst. 15 līdz 16.janvāra plkst. 15.

2. ZINĀTNISKA KONFERENCE, TIKŠANĀS AR DAINI ĪVĀNU

Piektdien, 15.janvārī, plkst. 10 Latvijas Zinātņu akadēmijā sāksies 1991.gada janvāra barikāžu 25.gadadienai veltīta starptautiska zinātniska konference "Barikādes: civilā pretestība prettautiskai varai un tās mācības". Konferences laikā notiks Rīgas Videocentra dokumentālās filmas "Barikāde" pirmizrāde,  kā arī tiks atklātas divas fotoizstādes - fotogrāfijas no Kara muzeja un 1991.gada barikāžu muzeja fondiem, kā arī lietuviešu fotogrāfa Joza Kazlauska izstāde. Konference tiešraidē būs skatāma portālā Lsm.lv.

Barikādes pieminot un atceroties, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs 16.janvārī plkst. 12 Brīvības bulvārī 32 Rīgā aicina uz tikšanos ar Latvijas Tautas frontes pirmo priekšsēdētāju, Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētāja vietnieku, pašlaik - Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pētnieku Daini Īvānu.

3. BULVĀRĪ BRĪVĪBA

Savukārt Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Kultūras ministriju un 1991.gada barikāžu dalībnieku biedrību organizē atceres pasākumu 16.janvārī plkst. 15 Ķīpsalas hallē.

Atceres pasākuma "Bulvārī brīvība" galvenais motīvs ir Barikāžu laika mantojums jaunajai paaudzei, programmā paredzot piemiņai veltītus video stāstus un dzeju, ko ierunājuši Daugavpils teātra jaunā dramatiskā teātra aktiera mākslas kursa studenti, kā arī barikāžu dalībnieku atmiņu stāstus ierunājuši Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra aktiera un režijas mākslas trešā kursa studenti. Pasākuma apmeklētāji varēs klausīties atmiņu stāstus par 1991.gada notikumu dalībnieku mobilizāciju, sajūtām, emocijām, plāniem, piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem, kā arī skatīties filmas no 1991.gada janvāra galvenajām norises vietām.

Muzikālo repertuāru patriotiskās skaņās nodrošinās mūsdienu tautas mūzikas apvienība "Jauno Jāņu orķestris", muzikālā apvienība "Raxtu raxti", etnorokgrupa "ElektroFolk", Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris "Sōla", Rīgas Tehniskās universitātes studentu pūtēju orķestris SPO, kā arī dziedātāja Aleksandra Špicberga.

Pasākuma režisori ir Juris Jonelis un Uģis Brikmanis.

4. P.S.

Jāpiebilst, ka daudzi citi barikādēm veltīti pasākumi notiks arī vēlākos datumos. Bet ārpus šīs tēmas minami vēl daži simpātiski notikumi.

Viens no tiem - Latvijas Metālmūzikas gada balvas pasniegšana piektdien, 15.janvārī, klubā "Melnā piektdiena".

Tāpat 15. janvārī mūzikas klubā "Nabaklab" notiks pirmais no trim dziesmu izlases "Pretējības" prezentācijas koncertiem. Oriģināldziesmu izlasi "Pretējības" veido 15 skaņdarbi ar Aspazijas tekstiem.

Un vēl. Enerģiskā latgaliešu postfolkloras grupa "Rikši" ar diviem koncertiem "Sieju vieju" 16.janvārī Latgales vēstniecībā "Gors" svinēs cienījamo piecu gadu jubileju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt