Brīvdienu izklaides top-5: Rudens rituāli un gaisma naktī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kad, viens otru apdzenot, teātri ar pirmizrādēm ieskrējušies, kad orķestri ieskandinājuši jauno sezonu (izņemot dažus, kuri nedaudz aizsnaudušies), bet vakari kļūst tumšāki, klāt laiks citiem ikgadējiem rituāliem. Tie aicina uz Apjumības dzīrēm, Rudenājiem, Saberiem un ražas svētkiem. Tie mudina naktī baudīt gaismu.

  1. Viss par un ap gaismu Zinātnieku naktī
  2. Laikmetīgie akti Liepājas naktī
  3. Vēl daudz Annu paspēt
  4. Rudens rituāli
  5. Māja pie ezera

 

1. Viss par un ap gaismu Zinātnieku naktī

Piektdien, 25.septembrī,  Rīgā, Salaspilī, Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē, Valmierā, Liepājā, Ventspilī un Cēsīs desmito reizi notiks Zinātnieku nakts. Šoreiz uzmanības centrā būs viss par un ap gaismu. Šī nakts jau kļuvusi par zināmu ikgadēju zinātnieku rituālu...

Apzinoties, ka visu par gaismu cilvēka prātam uzzināt viena vakara gaitā ir praktiski neiespējami (pilnu programmu skatieties šeit) un katrs sevi cienošs zinātnieks ir sagatavojis ko īpašu šim notikumam,  pakavēsimies tikai pie dažiem gaismas izziņas piedāvājumiem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Rīgas Tehniskās universitātes pārstāvji piedāvās robotikas darbnīcu, bet jaunajā Latvijas Universitātes ēkā zinātnieki skaidros gaismas lomu augu dzīvē un iežu pētījumos. Savukārt pēc vairāku gadu pārtraukuma plašākai auditorijai būs atvērts arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu centrs, kur tiks izgaismota Latvijas iedzīvotāju genoma datubāze.

Īpaša programma – darbnīca “Dzīvīgās gaismiņas” iecerēta Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrā, bet visas dienas garumā būs iespēja apmeklēt grāmatu izstādi “Gaisma dabā, zinātnē un mūsu ikdienā”. Savukārt Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs Salaspilī piedāvās krāšņu vakara programmu visiem interesentiem, tostarp lekciju “Gaisma 21. gadsimtā” un gaismas mākslas akciju “Staro oranžērija”.

Plašs, ar 10. Zinātnes festivālu saāķēts piedāvājums gaida zinātkāros cilvēkus Daugavpilī. Daugavpils Universitātes pasākumu klāstā ir pat zibakcija „Tuvās un tālās zvaigznes” (plkst. 20 pie universitātes ieejas), kurā piedalīties aicināti visi romantiķi, kurus vilina zvaigžņu noslēpumainais mirdzums. Ar līdzi paņemtajiem lukturīšiem vai mobilajiem telefoniem dalībnieki paši kļūs par zvaigznēm, jo katrs var spīdēt tikpat spoži. Visi kopā zibinātāji veidos īpašu ziņojumu, kas būs redzams pat no lidmašīnas lidojuma.

Tikmēr klubā “Nabaklab” Zinātnieku naktī notiks spraigas un radošas jauno zinātnieku un pētnieku cīņas, kurās ikviens aicināts neformālā gaisotnē iepazīt Latvijas Universitātes (LU) jauno zinātnieku pētījumus un atklāt sev zinātnes burvību. No plkst. 18 klubā notiks multimediālas gaismas cīņas un jauno pētnieku sacensību „Zinātnieku cīņas klubs” fināls.

Vakara turpinājumā “Nabaklab” uzstāsies grupa “Umay”, bet par muzikālo atmosfēru rūpēsies radio “Naba” mūzikas instruktors Atis Žagars.

2. Laikmetīgie akti Liepājas naktī

Sestdien, 26.septembrī, Liepājas ielas, mājas un pagalmus pārņems laikmetīgie mākslas akti naktī, kopskaitā vairāk nekā 20 aizraujoši projekti – video instalācijas, laikmetīgā deja, mūzika, dzeja, teātris un vēl daudz pārsteigumu.

“Aktos naktī” piedalīsies ap 150 mākslinieku no visas Latvijas, kā arī savu radošo projektu sadarbībā ar pašmāju autoriem piedāvās mākslinieki no Francijas. Ar savu jaunradi šogad iepazīstinās Adriana Roze, Latvijas Kultūras akadēmijas studenti un absolventi ar laikmetīgās dejas izrādēm un performancēm Olgas Žitluhinas vadībā, Varis Klausītājs, Totaldobže, Mntha, intelektuālās meditācijas "Da.zA.", Anna Ķirse ar "LULU laikmetīgo operu ciklu" utt.

Nakts aktiem veltītajā preses konferencē mākslas centra “Totaldobže” vadītājs Kaspars Lielgalvis uzsvēra: ”Ir svarīgi, lai cilvēki atstāj mājās savus aizspriedumus un nedusmojas, ka nevar saprast kādu no performancēm vai video instalācijām, bet lai vienkārši izbauda šo neparasto nakti un paskatās uz lietām pavisam no cita skatu punkta.”

Apbruņoties ar nedusmošanos vajadzēs ne tikai, lai baudītu mākslu, bet arī par satiksmes ierobežojumiem Liepājā. Bet tie ir sīkumi, salīdzinot ar baudījumu, ko sniedz šis notikums.To varu teikt no paša pieredzētā pirms pāris gadiem. Akti naktī ir tverami ar maņām tikai tad, ja esi atvērts to plūsmai...


 

3. Vēl daudz Annu paspēt

Nedēļas nogalē vēl iespējams paspēt paņemt to labāko no Rīgas starptautiskā filmu festivāla "2Annas".

Starp paspējamiem seansiem īpaši garšīgas šķiet Eiropas Kinoakadēmijai nominēto īsfilmu skates programmas, kurās iekļautas dažādu festivālu kandidātes (seanss 26.septembrī plkst. 20 un plkst. 22 "Kino Bize"), programma “Vīrietis un reliģija” (27.septembrī plkst. 18 Kaņepes kultūras centrā), kurā iekļautajās septiņās īsfilmās parādās būtisks paradokss starp vīrieša kaislīgo dabu un vēlmi kalpot augstākam spēkam mūsdienu laicīgajā pasaulē, un, protams, festivālā apbalvoto sešu filmu seanss, kurā iekļautas visas galveno balvu ieguvējfilmas (27.septembrī plkst. 18 kinoteātrī "K.Suns"). Kuras filmas iekļautas šai seansā, uzzināsim jau sestdienas, 26.septembra, vakarā, festivāla "2Annas" laureātu apbalvošanas ceremonijā.

4. Rudens rituāli

Nedēļas nogalē netrūkst iespēju arī tradicionālo rudens rituālu cienītājiem. Būs gan fokloras festivāls, gan tradicionālie Miķeļdienas gadatirgi.

Rudenāji, Saberi un Apjumību dzīres

No 25.līdz 27.septembrim Katlakalnā, Ķekavā un Rīgā notiks III Starptautiskais folkloras festivāls "Rudenāji".

Festivāla atklāšana norisināsies piektdien, 25.septembrī, plkst. 18 pie Katlakalna Tautas nama. Plkst. 19 festivāla dalībnieki un viesi lāpu gājienā dosies uz tuvējo Sauliešu pilskalnu, kur veiks kopīgu Rudenāju rituālu - dziedās rudens tradīcijām raksturīgas dziesmas, spēlēs spēles un rotaļas, kā arī dancos.

Sestdien, 26.septembrī, no plkst. 10 līdz 13 festivāls viesosies Ķekavā, rudens ražas tirgū. "Rudenāju" festivāla viesu kopas  piedalīsies Saberu svētkos. Saberi ir viens no seniem rudens ražas svētku nosaukumiem, radies no tā, ka tirgū kopā sanākušie ļaudis ziedo no sava dārzeņu un augļu krājuma - pateicībai un nākamā gada auglībai. Viss saziedotais tiek sabērts kopā.

Sestdienas vakara daļa - Apjumību dzīres notiks Katlakalna Tautas namā plkst. 18. Tas būs kopīgs radošs uzvedums, rādot, ka tradīcija ir dzīva un iederīga mūsdienīgā pasaulē.

Savukārt svētdien, 27.septembrī, festivāla "Rudenāji" dalībnieki dosies uz Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kur no plkst. 11 līdz 14 kuplinās tradicionālos Rudens ražas svētkus.

Festivālā piedalīsies viesi no ārvalstīm - "Inehmo" (Somija), "LÜÜ-TÜRR" (Igaunija) "Medgrinda" (Lietuva), "Guda"  (Baltkrievija), Latviešu kultūras biedrības Igaunijā folkloras kopa "Rēvele" un pašmāju kopas - Nīcas etnogrāfiskais ansamblis, "Vērtumnieki" (Madona), "Delve" (Limbaži), "Tīrums" (Bārbele), Rīgas kopas "Grodi" un "Garataka", kā arī mājinieki un vieni no festivāla rīkotājiem - Katlakalna "Rāmupe".

Katlakalna Starptautiskais folkloras festivāls "Rudenāji" notiek kopš 2011.gada katru otro gadu septembra nogalē un ir veltīts Latvijas un citu valstu rudens laika tradīciju iepazīšanai un popularizēšanai.

Tradicionālais Miķeļdienas gadatirgus Doma laukumā

Rīgā ražas svētkus tradicionāli atzīmē ar Miķeļdienas gadatirgu Doma laukumā, kas šogad notiks 26. septembrī no plkst. 9 līdz 17. Miķeļdienas gadatirgū, kas notiks ne tikai Doma laukumā, bet arī Herdera laukumā, Jēkaba, Pils, Tirgoņu ielās un Jaunielā, varēs iegādāties amatnieku un tautas lietišķās mākslas meistaru darinājumus, kā arī nopirkt rudens ražas veltes, gaļu, zivis, medu, maizi, veselības un ārstnieciskās kosmētikas izstrādājumus, pirts lietas un grāmatas, ko piedāvās ap 250 tirgotāju.

Tirgus apmeklētājus priecēs orķestris „Rīga”,  jauniešu pūtēju orķestris „Fanfara”, tautas deju ansambļi „Dzīpars” un „Vija”. Iedzīvotāji varēs vērot arī bērnu deju ansambļu „Teiksmiņa”, „Dzīpariņš” un „Dancītis” priekšnesumus, kā arī klausīties bērnu vokālā ansambļa „Magonīte”, jauktā kora „Sonāte”, folkloras kopas „Rija” un kokļu ansambļa „Cantata” sniegumu. Tirgus kultūras programmu vadīs Valters Krauze.  Līdz ar iepirkšanos apmeklētājiem būs iespēja dzirdēt arī grupas „Dakota” un kapelas „Hāgenskalna muzikanti” uzstāšanos.

26. septembrī ar vairāku koru, tajā skaitā arī viesu kora no Stokholmas piedalīšanos, kā arī ar vīru vokālā ansambļa „Harmonija Rīgai” priekšnesumu Miķeļdienas koncerts būs kultūras centrā „Imanta”.

Savukārt 27. septembrī, atzīmējot Miķeļdienu, notiks „Rudens svētki Iļģuciemā”. Kultūras centra pagalmā muzicēs Iecavas kultūras nama folkloras kopa „Tarkšķi”, bet Amatu namā darbosies radošās darbnīcas un būs amatu demonstrējumi. Pasākumā darbosies tirdziņš, piedalīsies arī kultūras centra „Iļģuciems” amatierkolektīvi, tautas lietišķās mākslas studija un tautas glezniecības studija „Grīva”.

Šajā dienā pasākums „Jāsteidz Jumi ķert” notiks arī Laimdotas ielā 42, kur būs gan radošas darbnīcas, gan amatu demonstrējumi un arī svētku tirdziņš.

Suitu deju svētki

Tikmēr Alsungas kultūras namā 25. un 26. septembrī notiks pasākums „Suitu horeogrāfiskais mantojums. Suitu deju svētki Alsungā”.

26. septembrī, plkst. 15.30 svētkos gaidāms koncerts, kurā publikai tiks parādīts suitu dejas attīstības ceļš no etnogrāfijas līdz skatuves dejai.

Koncertā būs skatāmas vairāk nekā 30 dejas, tajā piedalīsies pašmāju kolektīvi un viesi no Kuldīgas, Tukuma, Jelgavas, Saldus un Rīgas: deju kopas “Bandava” un “Svīta”, tautas deju ansambļi “Līgo”, “Jaunība” un “Kursa”, muzikālo noformējumu koncertam veidos kapela “Maskačkas spēlmaņi” un etnogrāfiskais ansamblis “Suitu sievas”.

Koncerta māksliniecisko koncepciju un programmu veidojusi horeogrāfe, suitu kultūrvēsturiskā mantojuma pārmantotāja un kopēja Zanda Mūrniece.

5. Māja pie ezera

Ar Alsungu šajā nedēļas nogalē saistīts vēl kāds notikums.

Diezgan ilgu laiku Latvijas Televīzija nebija sadūšojusies uz daudzsēriju filmu veidošanu, bet šosezon plānotas pat divas, no kurām pirmo Latvijas Televīzija sāks izrādīt jau šo sestdien, 26.septembrī.

Daudzsēriju filma "Māja pie ezera" tapusi pārsvarā Rīgā un Alsungā (ar etnogrāfiskā ansambļa "Suitu sievas" piedalīšanos) un vēsta par trīs paaudžu sieviešu dzīvi Rīgā un laukos. Seriālā piedalās Sandra Kļaviņa, Katrīne Pasternaka, Artūrs Skrastiņš, Andris Keišs un vēl daudzi citi. Seriāla scenārijā ir aptuveni 70 lomu un vēl ap 100 epizodisko lomu.

Skatīsimies! Vērtēsim!

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti