Brīvdienu izklaides Top-5: Paradīze zemes virsū, raža tirgū

Brīvdienu izklaides pamazām pārceļas uz iekštelpām. Tas nozīmē, ka nelabvēlīgi laika apstākļi, arī kļūstot vēl biežāki, var iztraucēt baudījumu tikai ceļā uz pasākuma vietu un tad, ja tomēr esat devuši priekšroku tam mazumiņam brīvdabas notikumu, kas atlicis kalendārā septembra nogalē.

Izklaide brīvdienās – Top-5:

1. Paradīzē ballīte ar Gustavo, kurš vairs nav Gustavo

Piektdienas vakarā daļu studentu kājas noteikti pašas nesīs nevis uz zinātniski izglītojošiem pasākumiem, par kuriem būs runa nedaudz lejāk, bet gan uz „Arēnu Rīga”, kur notiks nu jau par tradīciju kļuvusī „Studentu paradīze”. Lielākais pārsteigums šajā burziņā noteikti būs vakara nagla – Arstarulsmirus. Tik neparastu un grūti izrunājamu skatuves vārdu sev izvēlējies mūziķis, kuru agrāk pazinām kā Gustavo. Tieši paradīzi Gustavo izvēlējies par vietu, kur pēc divu gadu pārtraukuma „nosvinētu svarīga etapa beigas un jauna sākumu savā mūzikas dzīvē”, paskaidrotu faniem radošās darbības izmaiņu cēloņus un atklātu nākotnes mērķus. Šai prozai pa vidu, cerams, ēnā nepaliks mūzika, proti, exGustavo koncertprogramma „Noslēguma ballīte”.

Lai kā būtu ar Gustavo, prieks, ka citi Studentu Paradīzes programmā iekļautie joprojām pazīstami ar vecajiem vārdiem. Prieks, ka Gacho ir Gacho, „Bedwetters” ir mums labi zināmie „Bedwetters”, „Astro'n'out” ir „Astro'n'out” un arī „Bermudu Divstūris” ir tieši tā ierakstīts programmā. Jautrību netrūks!

Laika apstākļi: Piektdienas vakarā, dodoties uz "Arēnu Rīga", jārēķinās ar nepatīkamiem laika apstākļiem. Kā ierasts pēdējās dienās, arī piektdienas pēcpusdienā un vakarā uznāks lietusgāzes, iespējams ar krusu, turklāt pūtīs spēcīgs vējš. Gaisa temperatūra vakarā ap +8 grādiem, bet naktī, kad pasākums būs jāpamet, lietus būs rimies, taču būs auksts - temperatūra tikai ap +5 grādiem.

2. Zinātnieki deviņās pilsētās naktī iedziļināsies ūdenī

Tos studentus, kuri māk apvaldīt savu kāju patvaļīgo darbību, nesot uz burziņiem, un kuri stingri nolēmuši sevi veltīt zinātnei, piektdienas vakarā varēs sastapt kopā ar saviem nākamajiem kolēģiem Zinātnieku naktī, kas notiks vienlaikus no pulksten 18.00 līdz 23.00 deviņās pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē, Ventspilī, Valmierā, Salaspilī, Liepājā un Cēsīs.

Šogad Zinātnieku nakts (programma) tēma ir „Ūdens”, tāpēc iedziļināšanās ūdenī kopā ar zinātniekiem šajā vakarā ir pašsaprotama lieta. Plašākai sabiedrībai apskatei būs atvērti zinātniskie institūti, augstskolu fakultātes, kur interesenti varēs piedalīties zinātniskos eksperimentos, iesaistīties diskusijās, uzdot jautājumus zinātniekiem un uz brīdi iejusties zinātnieka ikdienā. Kopīgi varēs no jauna atklāt lietas, bez kurām šodien mūsu ikdienas dzīve vairs nav iedomājama un kuras ir dažādu zinātnes sasniegumu rezultāts. Varēs iepazīties ar jaunām tehnoloģiju idejām, kas pateicoties zinātnei vēl var ienākt mūsu sadzīvē.

Laika apstākļi: Zinātnieku nakts sākumā jeb piektdienas vakarā laika apstākļi būs ne sevišķi patīkami. Pūtīs spēcīgs vējš un ik pa laikam gaidāmas lietusgāzes, iespējams ar krusu. Gaisa temperatūra vakara sākumā ap +8 grādiem, naktī ap +5 grādiem.

3. Tallinā – Verdissimo, Terra Mariana un Vinnijs Pūks

Apskaužami kārdinošs šīs nedēļas nogales vilinājums staro no mūsu ziemeļu kaimiņzemes Igaunijas metropoles. Uz turieni devusies Latvijas Nacionālās operas iestudējuma „Nabuko” trupa, lai piektdienas vakarā uzstātos Džuzepes Verdi 200.jubilejai veltītajā festivālā „Verdissimo!”. Bez mājiniekiem un mūsējiem vēl būs ieradušies operas mākslinieki no Lietuvas, Gruzijas, Itālijas, Baltkrievijas, Kosovas un Somijas.

Ja klasiskā opermūzika jums netīk, tad Tallina var piedāvāt arī ko krietni atraktīvāku. Rokkafejnīcā Tallinā 28.septembrī uzstāsies igauņu pankmetāla grupa „Winny Puhh”. Lai gan grupa dibināta 1993.gadā, atzinība pie tās nākusi lēni un turpina nākt. Par to liecina dziesmas „Meiecundimees üks Korsakov läks eile Lätti” trešā vieta, cīnoties nacionālajā atlasē par iespēju pārstāvēt Igauniju Eirovīzijas dziesmu konkursā Malmē. Pārsteidzošais „Winny Puhh” šovs uz nacionālās atlases skatuves (skat.video) ir tikai viens no pierādījumiem grupas spējām padarīt savus priekšnesumus par neaizmirstamu maskarādi. Koncerts Rokkafejnīcā varētu būt piemērots alternatīvi tendētajiem un jaunatklājumu entuziasma pārņemtajiem.

Ja Tallinas vilinājumam pakļausieties, būdami klasiskās operas vai pankmetāla cienītāji, brīvo laiku pirms muzikālā piedzīvojuma varat pavadīt, pārbaudot, kā latviešu māksla izskatās uz citu zemju mākslas fona. Tallinā skatāmas divas izstādes ar mākslas darbiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma. KUMU muzejā Tallinā Latviju pārstāv 28 darbi, starp kuriem ir latviešu klasiķu Jaņa Rozentāla, Jāņa Staņislava Rozes, Voldemāra Matveja gleznas un izcilas 19. gadsimta mākslas fotogrāfijas. Savukārt Kadriorgas Mākslas muzejā Tallinā skatāma izstāde „Kad mākslinieks satika Klio. Vēsturiskās ainas no 19. gadsimta”. Te Latvijas mākslu pārstāv astoņas gleznas, iepazīstinot mākslas cienītājus ar Johana Lēberehta Eginka, Jūlija Johana Dēringa, Artura Baumaņa un Jāņa Staņislava Rozes daiļradi.

Izstādes centrālais eksponāts ir Rīgā tapušais albums „Terra Mariana”, kura faksimilkopiju jūlijā Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš kā valsts dāvanu nodeva Igaunijas Republikas prezidentam Tomasam Hendrikam Ilvesam.

Laika apstākļi: Tallina tepat Baltijā vien ir, līdz ar to sevišķi atšķirīgi laika apstākļi brīvdienās nebūs arī tur. Piektdienas vakarā un naktī brāzmains vējš, ik pa laikam lietus, iespējama krusa. Sestdien vējš būs lēnāks, bet svētdien atkal pieņemsies spēkā. Gaisa temperatūra dienās ap +9..+11 grādiem, naktīs +6..+7 grādi. Ik pa laikam gaidāmas īslaicīgas lietusgāzes, iespējms kopā ar krusu.

4. Visā Latvijā ar centru Doma laukumā un topinambūriem Centrāltirgū

Preiļi, Krāslava, Madliena, Rēzekne, Cēsis, Jumprava, Olaine, Saldus, Strenči, Salacgrīva, Alsunga, Ērgļi, Salaspils, Kandava, Sigulda, Jēkabpils un vēl, un vēl…

Praktiski visā Latvijā šīs brīvdienas aizritēs rudens ražas vērtēšanas, salīdzināšanas un tirgošanas zīmē, jo teju visās pilsētās un mazpilsētās paredzēti Miķeļdienu gadatirgi. Bet latvieši jau nevar tā racionāli pievērsties tikai ražai vien. Vajadzīga ar kulturālas izklaides pievienotā vērtība, piedeva, piešprice, piegarša… Sauciet, kā gribiet!

Jau piektdien Rīgas Centrāltirgus aicina uz muzikālu Miķeļdienas tirgošanās ieskandēšanu. Būs amatnieku un mājražotāju tirdziņš, uzstāsies mūziķi, darbosies radošās darbnīcas un norisināsies sacensības. Ātrākais kartupeļu mizotājs, veiklākais burkānu rīvētājs un spēcīgākais ķirbju nesējs saņems jaunās ražas gardumus.

Interesants tajā visā ir Rīgas Domes Labklājības departamenta telts piedāvājums. Tur varēs uzklausīt speciālista padomus par topinambūra audzēšanu un pagatavošanu, kā arī uzzināt topinambūra ārstnieciskās īpašības, nogaršot dažādus topinambūru ēdienus, piedalīties recepšu sienas veidošanā, pārbaudīt savas zināšanas un saņemt balvas.

Rīgā 28. septembrī ražas svētkus turpinās tradicionālais pasākums Doma laukumā. Degustēšanas un iepirkšanās drudzi papildinās kultūras programma, kurā būs pūtēji, koklētāji, folkloristi, džezisti, koristi, aktieri, vokālisti un dejotāji. To visu vadīs Nacionālā teātra aktrise Marija Bērziņa un Liepājas teātra aktieri Armands Kaušelis un Marģers Eglinskis.

Laika apstākļi: Brīvdienās jūras un līča piekrastē, arī Rīgā jārēķinās ar īslaicīgām lietusgāzēm, tomēr nedēļas nogalē to būs mazāk un ne tik intensīvas. Daudzviet iekšzemes rajonos brīvdienas paies bez nokrišņiem. Dienās gaisa temperatūra ap +8..+12 grādiem, naktīs +1..+6 grādi, piekrastē līdz +9 grādiem.

5. Celma, LNSO, JVLMA orķestris, Artemis… arī Zeidla paradīze

Šīs nedēļas nogalē Rīgā ir vairāki nozīmi kultūras notikumi. Piektdien kinoteātrī "Splendid Palace" pirmizrādi piedzīvos jaunā režisores Unas Celmas filma "Mana koka stāsts", Lielajā ģildē ar koncertsezonu atklās Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO), bet sestdien sezonas sākšanu ar koncertu "Jāzepa Vītola zīmē" savās telpās svinēs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) simfoniskais orķestris.

Un tas vēl nav viss. Sestdien ar kvarteta „Artemis” koncertu Mazajā ģildē sāksies Rudens kamermūzikas festivāls. Latvijas klausītājiem grieķu dievietes Artemīdas vārdā nosauktās mūziķu četrotnes uzstāšanās varētu būt interesanta, jo kvartetā kopš 2012.gada muzicē arī izcilā latviešu kamermūziķe vijolniece Vineta Sareika. Programmā – Fēlikss Mendelszons, Johans Sebastians Bahs, Astors Pjacolla un Francis Šūberts.

Un noslēgumā atkal paradīze. Taču šoreiz cita.

„Splendid Palace” nedēļas nogalē sāks demostrēt visas trīs provokatīvā austriešu režisora Ulriha Zeidla triloģijas filmas - „Paradīze – Mīlestība”, „Paradīze – Ticība” un „Paradīze – Cerība”. Lai saprastu iemeslu, kāpēc triloģijas izrādīšana ir notikums, jācitē kinokritiķe Daira Āboliņa:

„Zeidlu gandrīz kā psihoanalītiķi interesē seksualitātes raisīto kompleksu sekas cilvēku likteņos, kas sagrauj cerības uz personīgo laimi. Viņu var saukt par drūmu un šokējošu, taču visi viņa stāsti ir sadzīviska humora piesātināti, ja vien mums pietiek drosmes pašiem par savām vājībām pasmieties. Viņš ir izcils stāstītājs un lielisks cilvēku pazinējs. Viņš ir viens no Eiropas spēcīgākajiem un šī gadsimta drosmīgākajiem autorkino pārstāvjiem, kura filmas kļūst par notikumu, katrā starptautiskā kinofestivālā un rosina diskusijas par ētiski svarīgiem jautājumiem.”

Laika apstākļi: Piektdienas vakarā būs visnepatīkamākie laika apstākļi. Ar brāzmainu vēju, ik pa laikam lietu, iespējams arī krusu. Turpmāk lietusgāzes būs arvien retāks un vājākas, ja salīdzina ar darba nedēļā piedzīvotajām. Minimālā gaisa temperatūra naktīs ap +4..+5 grādiem, dienās līdz +10..+11 grādiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt