Brīvdienu izklaides Top-5: No mācekļa līdz meistaram un tālāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai arī vēriena un masveidīguma ziņā centrālais notikums šajā nedēļas nogalē ir izglītojoši izklaidējošs, saistīts ar amatniecību un tautas mākslu, izklaides dzīves jūrā ar to konkurē daudzi lielāki un mazāki notikumi, sabangojot putās citkārt mierīgo ūdens virsu. Vispirms nopietni konkurenti šonedēļ burzās Ķīpsalā un „Riga Fashion Week” pasākumos, tad vēl arī noslēdzas daži festivāli, daži mākslinieki beidz, bet citi turpina koncertturneju, tiek svinētas dažas jubilejas…

Izklaide brīvdienās – Top-5:

1. Latvija – meistaru zeme!

Latvija pamazām kļūst par meistaru lielvalsti, - nākas secināt, kad lasām par to, ka „aizvadītajos gados „Satiec savu meistaru!” apmeklējuši vairāk nekā 10 tūkstoši dažādu paaudžu interesentu”. Cik no viņiem tiešām turpina no mācekļa stadijas pāriet meistaru kategorijā, netiek minēts, taču cerēsim uz to labāko, jo ceļš uz cunftes noslēpumu apgūšanu tiešām ir ērkšķiem kaisīts. Un ceļa galā ir vēl oficiāli izkaisītas asas stikla lauskas nodokļu, ierobežojumu, noteikumu... izskatā. 

Meistardarbnīcās, individuālās nodarbībās, paraugdemonstrējumos, lekcijās, diskusijās un koncertos vairāk nekā 100 vietās visā Latvijā 4., 5. un 6.aprīlī būs iespēja iepazīt un apgūt dažādas prasmes, kas saistītas ar tradicionālo amatniecību, muzicēšanu, dziedāšanu, mutvārdiem, un zināšanas, kas saistītas ar dabu un Visumu, rituāliem un svētkiem.

Atrast savu meistaru un pieteikties var vietnē satiecsavumeistaru.lv. Pieejama arī karte, kurā vieglāk ne tikai atrast, bet arī pārliecināties, ka akcijas Vislatvijas mērogs nemaz nav pārspīlēts

Iespējams, pēc pāris gadiem, kad būs sasniegta kritiskā meistaru masa, saukli „Latvia – the land that sings” varēsim nomainīt ar „Latvia – the land of masters”, ja vien likumdevēji būs labvēlīgi noskaņoti, atvieglojot amatniekiem un mājražotājiem piemērotās reglamentējošās regulas.

Laika prognoze:

Brīvdienās laiks būs gana piemērots pabūšanai ārpus telpām. Sestdiena būs saulaina un ar lēnu vēju, turklāt siltāka par aizvadītajām darba nedēļas dienām. Gaisa temperatūra sasniegs +6..+12 grādus. Svētdien būs vairāk mākoņu, vietām iespējams pavisam neliels lietus, taču kļūs vēl par 1-3 grādiem siltāks.

2. Modes meistari

Nozīmīga šīs nedēļas nogale ir arī modes meistariem – profesionāļiem, kuri arī bez „Google map” palīdzības zina vietas, kur pulcēties. Iespējams, mazāk tās zināmas tiem, kuri grib tieši šonedēļ piebiedroties modes tendenču zinātāju pulkam, tāpēc ieskatam:

  • „Riga Fashion Week” zālē – Podium, Brīvības ielā 201, 4. un 5.aprīlī savus modes atklājumus demonstrēs vairāk un mazāk zināmi modes nami un mākslinieki, starp kuriem ir Natālija Jansone, „D.Efect”, Alexander Pavlov, Baiba Ladiga, „Pohjanheimo” u.c. Programma atrodama šeit. Viss, protams, noslēgsies ar meistaru baļļuku;
  • no 4. līdz 6. aprīlim, Ķīpsalā notiks starptautiskā tekstila industrijas izstāde „Baltic Fashion & Textile Riga 2014”. Izstādes rīkotāji uzskata, kas izstāde ir pavasara nozīmīgākais pasākums modes un tekstila industrijas profesionāļiem Baltijas reģionā. Arī skaitļi ir visai iespaidīgi – savu produkciju prezentēs vairāk nekā 120 dalībnieki no 13 valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Spānijas, Itālijas, Turcijas, Vācijas, Francijas, Krievijas, Polijas, Uzbekistānas, Ukrainas un Indijas. Vairāk par to šeit;
  • 5.aprīlī Ķīpsalā notiks jauno modes meistaru konkurss „Habitus Baltija 2014”.  Interesanti, ka vienlaikus notiks arī modes dizaina konkurss „Dzintara avangards”, kurā jaunie modes mākslinieki ir aicināti radīt vienu tērpu, kas iemiesotu dizaina ideju, simbolizējot programmas „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Dzintara ādere” idejas. Šī ir viena no tām reizēm, kad dalībnieki var izvērsties ar trakām un nevaldāmām idejām, tās realizējot avangarda tērpā. Vairāk lasiet šeit!

Laika prognoze:

Arī Rīgā brīvdienās kļūs siltāks. Sestdiena būs saulaina un ar dzestru rītu, bet pēcpusdienā būs +10..+11 grādi. Savukārt svētdien mākoņu būs vairāk, pēcpusdienā iespējama sīka smidzināšana, bet lietus būs pavisam neliels. Gaisa temperatūra ap +10..+12 grādiem.

3. Jaunie džeza meistari

Piektdien, 4.aprīlī, jaunizceptus meistarus noteikti varēs novērtēt „Splendid Palace”. Šie meistari no citiem atšķiras ar savām prasmēm džeza mūzikā, jo tikai aroda izcilnieki būs tikuši „Riga Jazz Stage 2014” superfinālā.

Konkursa superfinālā piedalīsies džeza vokālisti un saksofonisti, kuri tam izvirzīti pēc 3.aprīļa fināla koncerta. Superfinālistu uzstāšanos vērtēs starptautiska žūrija, ko veido desmit mūzikas eksperti, festivālu direktori un žurnālisti no vairākām valstīm.

Sestdien „Riga Jazz Stage 2014” suminās konkursa laureātus un priecāsies, baudot amerikāņu džeza vokālistes Čainas Mozes koncertu. Būdama amerikāņu džeza mākslinieces Dī Dī Bridžvoteras meita, Čaina Mozes jau ļoti agrā vecumā pievērsusies mūzikas un teātra mākslai. Muzikālās karjeras laikā izdevusi piecus solo albumus un piedalījusies vairāk nekā 20 citu mūziķu ierakstos. Uzstājusies arī kopā ar savu leģendāro mammu.

Vairāk informācijas šeit, bet interesanti, ka šis džeza konkurss norisinās nodibinājuma „Riga 2014” tematiskās līnijas „Dzintara ādere” ietvaros kā Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums.

Laika prognoze:

Piektdienas vakars Rīgā būs ar lēnu vēju, bet dzestrs, gaisa temperatūra būs tikai dažus grādus virs nulles.

4. Metāla meistari arēnā

Nedēļas nogalē gods atvēlēts ne tikai pašmāju meistariem, bet arī sveštautiešiem, kurus dažs labs atpazīst vaigā un kuru attēlus pielūdz kā elkus un viņu muzikālo apvienību nosaukumus sev un citiem par atgādinājumu nēsā uz nonēsātiem, pārsvarā melniem T-krekliņiem.

Kopā viņi ir saņēmuši vairāk nekā 15 „Grammy” balvas, daudzi ir iekļauti rokenrola Slavas zālē, viņiem kopā ir vairāk nekā 30 platīna un zelta albumu. Šoreiz šie meistarelki jeb, kā tos sauc pasākuma rīkotāji, dievi, ikonas, leģendas un īsti virtuozi apvienojušies trīs stundu garā šovā, kas norisināsies 5.aprīlī „Arēnā Rīga”.

Būs „Pantera”, „Megadeth”, „Judas Priest”, „Sepultura”, „Anthrax” un tā tālāk. Tas viss koncertā „Metal All Stars 2014”. 

Laika prognoze:

Dodoties uz koncertu, laiks būs pavasarīgi silts un saulains, gaisa temperatūra būs ap +10..+12 grādiem. Vakarā pēc koncerta būs vēsāks - ap +5 grādiem.

5. Atkāpe no koncepcijas un jokdari

Atkāpjoties no šī topa konceptuālā uzstādījuma pievērsties meistariem, piekto pozīciju esam atvēlējuši svinībām.

Piektdien, 4. aprīlī, Latvijas Universitātes radio „Naba” klubs „Nabaklab” atzīmēs četru gadu jubileju, uz skatuves aicinot pašmāju un ārvalstu mūziķus un plašu radio „Naba” dīdžeju komandu.

Par svinībām savā ziņā var saukt arī gada jubilejas koncertturnejas noslēgumu. Tādu kinoteātrī „Splendid Palace” svētdienas, 6.aprīļa, vakarā piedzīvos ansamblis „Big Al &The Jokers”. Atraktīvi mūziķi, kas spēj iekustināt pat visnīgrāko.

Grupa “Big Al & The Jokers” dibināta 2013.gada 8.aprīlī populārās Rīgas grupas „Keksi” transformācijas rezultātā. Jokdarus pie klavierēm pārstāv grupas mākslinieciskais vadītājs Romāns Vendiņš, bungas spēlē Villijs Strods, ģitāru - Juris Skrajāns, savukārt pie kontrabasa Pēteris Liepiņš. Pūtēju rindās - saksofonisti Eduards Raubiško, Zintis Žvarts, trompetists - Sandris Skeranskis, trombonists - Uldis Ziediņš. Un, protams, neiztikt bez grupas „sejas” un kvalitātes zīmes Aļģirda Šuminska jeb Big Al.

 

Laika prognoze:

Rīgā brīvdienās kļūs siltāks. Sestdiena būs saulaina un ar dzestru rītu, bet pēcpusdienā būs +10..+11 grādi. Savukārt svētdien mākoņu būs vairāk, pēcpusdienā iespējama sīka smidzināšana, bet lietus būs pavisam neliels. Gaisa temperatūra ap +10..+12 grādiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti