Kultūras ziņas

Šovakar Rīga staro

Kultūras ziņas

Pūtēju orķestra «Rīga» svētku pārsteigumi

Pasaulslavenais „Glena Millera orķestris" Rīgā

Brīvdienu izklaides Top-5: Lai sumināta jubilāre!

Novembra trešās nedēļas nogale šoreiz būs īpaša - suminot Latviju 95.dzimšanas dienā, brīvdienu būs veselas trīs, ko pēc sirds patikas varēs pavadīt gan raibos valsts svētku pasākumos visās Latvijas malās, gan jūtot līdzi Latvijas sportistiem un izlokot kājas lustīgos koncertos.

Izklaide brīvdienās – Top-5:

1. Latvijai - 95!

Nedēļas nogalei šoreiz pievienojas arī pirmdiena, 18.novembris, kad atzīmējam 95.gadadienu kopš neatkarīgas Latvijas valsts proklamēšanas. Karodziņš pie mēteļa atloka, svētku sajūta sirdī un - dodamies svinēt! Valsts svētku pasākumu klāsts solās būt plašs kā galvaspilsētā, tā ārpus tās:

 • Rīgā - Līdzās tādiem tradicionāliem valsts svētku pasākumiem kā Ekumeniskais dievkalpojums Doma baznīcā (plkst.9), ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa (plkst.10.30), Nacionālo bruņoto spēku parāde (plkst.13), himnas dziedāšana un svētku uguņošana (plkst.21) 11.novembra krastmalā galvaspilsētā netrūks arī iespēju svētku sajūtu noķert telpās. Pūtēju, dziedātāju un koklētāju koncerti visas dienas garumā notiks Kongresu namā, Lielajā un Mazajā ģildē, Rīgas Latviešu biedrības namā un citur. Kinoteātris „Splendid Palace" gaidīs ar īpašu Latvijas dokumentālo filmu programmu, bet Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvos Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes mūzikls „Meierovics".
 • Liepājā - Kārļa Zāles laukumā 18.novembrī pulksten 17 liepājnieki un pilsētas viesi aicināti pulcēties uz svinīgo pasākumu, kuram šogad dots nosaukums "Zīmes".
 • Daugavpilī - Vienības nama koncertzālē svētku koncerts „Latvijas sajūtas", kurā piedalīsies Jolanta Gulbe-Paškeviča (Latvija) un Hans Antehed (Zviedrija).
 • Rēzeknē - pilsēta aicina 18.novembrī „ieelpot" pilsētu skrējienā un satikties pie pieminekļa „Vienoti Latvijai" kopīgā svētku saietā „No saknēm uz gaismu". Latgales vēstniecībā „Gors" svētku koncertā viesosies Valsts akadēmiskais koris „Latvija" diriģenta Māra Sirmā vadībā.
 • Valmierā - Valmieras Kultūras centrā norisināsies tradicionālais, Latvijas dzimšanas dienai veltītais svētku koncerts. Tajā uzstāsies koncertapvienības „Solo" operdziedātāji Rudīte Ruško un Juris Ādamsons, stīgu kvartets Andra Riekstiņa vadībā, kā arī Valmieras Mūzikas skolas audzēkņi.
 • Ventspilī - teātra namā „Jūras vārti" Latvijas svētku koncertā iemīļotu Jāņa Ivanova un Pētera Plakida mūziku spēlēs Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un jaunie solisti - čelliste Ieva Upatniece un klarnetists Mārtiņš Circenis - jauno diriģentu Jāņa Liepiņa un Gunta Kuzmas vadībā.
 • Jelgavā - Jelgavas kultūras namā svētku koncerts „Novembris skan..." ar Jāņa Ivanova, Viļņa Šmīdberga, Georga Pelēča un Valta Pūces mūziku, ko spēlēs soliste Anastasija Hotuļova (oboja), Jelgavas Kamerorķestris un Jelgavas mūzikas vidusskolas stīgu orķestris Aigara Meri vadībā.
 • Jūrmalā - gar pilsētas galveno maģistrāli jūrmalnieki izvietos vairāk nekā četrus tūkstošus sveču, veidojot Gaismas ceļu gandrīz 30 kilometru garumā no Lielupes tilta Bulduros līdz Jaunķemeru pagriezienam uz Ķemeriem. Vakarā pie Kauguru kultūras nama Raiņa ielā notiks svētku koncerts.

Atceries apsveikt Latviju dzimšanas dienā un uzdāvināt savu apņemšanos paveikt ko labu līdz Latvijas simtgadei šeit!

2. Galvaspilsētu izgaismo festivāls „Staro Rīga"

Gaidot svētkus, „Staro Rīga" priecēs rīdziniekus un pilsētas viesus četrus rudenīgi tumšos vakarus no 15. līdz 18.novembrim. Festivāla devīze šogad ir „Ieslēdz prieku!" un tas aizritēs gaidāmā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada noskaņās. Rīgu piepildīs vairāk nekā 30 dažādu gaismas objektu, daudzos no kuriem varēs un pat vajadzēs iesaistīties arī pašiem apmeklētājiem. „Staro Rīga" pamata maršruts šogad būs pilsētas centrālā ass no Daugavmalas līdz pat Juglai. Piemēram:

 • Strēlnieku laukumā būs redzams Rīgā vēl nekad nerādītais „Aerodium" šovs, kur gaisa akrobāti lidos 15m augstumā ar Latvijas karogu;
 • Doma laukumā katrs varēs pielikt roku projekciju veidošanā uz Radio mājas sienas.
 • Pēterbaznīcā notiks audiovizuāls uzvedums „Pētera sapnis".

„Staro Rīga" objekti būs arī Centrāltirgū, Esplanādē, Miera ielā un Kalnciema kvartālā, pie Dailes teātra, uz VEF kultūras pils fasādes, Teikas vidusskolā, Strazdumuižā, Ziemeļblāzmā un citur. „Staros" arī Saeimas nams un Ministru Kabinets. Festivāla laikā blakus Laimas pulkstenim darbosies informācijas telts, varēs saņemt gaismas objektu karti un pasākuma programmu. Savu „Staro Rīga" maršrutu vari sastādīt jau tagad, talkā ņemot www.staroriga.lv.

3. Atdzimst dejas izrāde „No zobena saule lēca"

Pēc trīs gadu pārtraukuma 16. un 17.novembrī Ķīpsalas hallē Rīgā atkal varēs noskatīties savulaik lielu popularitāti iemantojušo dejas izrādi „No zobena saule lēca". Tapusi kā Limbažu tautas deju ansambļa „Katvari" jubilejas pasākums, tā izauga par vērienīgu tūkstoš mākslinieku kopdarbu. To veido režisors Uģis Brikmanis, horeogrāfs Agris Daņiļevičs, grupa „Auļi", koris „Gaudeamus", 25 dažādu paaudžu Latvijas deju kolektīvi un etnomūziķi.

Par ko tad vēsta izrāde? Kā saka režisors Uģis Brikmanis, ka uzvedums leģendas formā stāsta par Auļu cilts dzīvi viena gada ritumā. Tas sākas ar ritu lielās dienas rītā un noslēdzas pēc gada, kura laikā dejās varēs pieredzēt bērnu un pusaudžu rotaļas, zēnu kara mākslas mācību un lielo cīņu pret nāvi, kā arī tuvinieku gaidas pēc pārnākšanas brīža no kara.

4. Hokeja kaislības - „Dinamo Rīga" mājas spēles un Ghetto hokejs

Sporta līdzjutējiem svētku noskaņas papildinās bagātīgais hokeja piedāvājums. 15.novembrī „Dinamo Rīga" savās mājās uzņems Omskas „Avangard", bet 17.novembrī - Hantimansijskas „Jugra".

Savukārt Latvijas lielākās sporta un ielu kultūras kustības „Ghetto Games" plašajā saimē 16. novembrī debitēs „Ghetto Hockey", ziemas sezonas laikā reizi mēnesī aizvadot hokeja sacensības formātā „Trīs pret trīs". Atklāšanas sacensības notiks „PSL" ledus hallē Rīgā, Brīvības ielā 333 no pl. 20.

5. Lustīgie ritmi - Glena Millera orķestris un Gorans Bregovičs

Tiem, kam valsts svētku nedēļas nogalē prasās pēc kaut kā jestra, īsti laikā būs Glena Millera orķestris, kas trīsdesmitajos gados virtuozā trombonista Millera vadībā kļuva par amerikāņu džeza mūzikas ikonu. Šodien to vada pianists Vils Saldens. Mūziķi sola, ka priekšnesums būšot „dzīvs, interaktīvs, ar vieglu humoru, nostaļģijas un siltu sajūtu pārņemts". Koncerts - Rīgas Kongresu namā.

Bet 16.novembrī var doties izlocīt kājas Balkānu ritmos koncertzālē „Palladium", kur ar programmu "Šampanietis čigāniem" uzstāsies viens no visu laiku slavenākajiem Balkānu mūziķiem Gorans Bregovičs kopā ar savu „Kāzu un bēru orķestri". Latvijas klausītāju iecienītais serbu mūziķis Latvijā atgriezīsies jau ceturto reizi.

Laika prognoze:

Rīgā brīvdienās un svētku baudīšanai laikapstākļi būs gana piemēroti, ja ņem vērā, ka ir novembra vidus. Gaisa temperatūra gan dienās, gan naktīs svārstīsies +6..+10 grādu robežās. Brīžiem būs brāzmains vējš un sestdien jārēķinās arī ar nelielu smidzinošu lietu. Neatkarības dienas vakarā var veidoties migla un iespējami zemi mākoņi, kas var pasliktināt salūta košumu, tomēr prognozes vēl nav viennozīmīgas, līdz ar to pastāv iespēja, ka arī svētku vakarā mērenas vēja brāzmas izdzenā gan miglu, gan zemos mākoņus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti