Brīvdienu izklaides top-5: Cik skaista esi tu!

Klāt pirmā Advente, kad Ziemassvētku gaidīšanas reliģiskos rituālus tradicionāli pavada jautrs jampadracis, kura neatņemama sastāvdaļa ir tirdziņi, rūķi, piparkūkas, egļu iedegšana un tā tālāk. Kopumā šajā bardakā viss ir tā sajaucies, ka arī eglītes iedagšanas pasākumam zināmas auditorijas pievilināšanas nolūkos dot nosaukumu "Šreka pirmā Ziemassvētku eglīte" šķiet atbilstoši kopējai kiča sajūtai. Vienīgi kādā brīdī sagribas tīru mantu un iekšējus svētkus.

1. Ak, eglīte, cik skaista esi tu!
2. Mīļākie dižgari bibliofili
3. Kokļu skaņas ziemā kā āboli sniegā
4. Iepazīstot britu un amerikāņu metālmūziku
5. Svētdienas vakars slazdā

Brīvdienu izklaides tops:

1. Ak, eglīte, cik skaista esi tu!

Pienācis laiks, kad visā Latvijā tiek pušķotas un iedegtas eglītes.

Sestdien, 28.novembrī, plkst. 16.30 svētku egli iedegs Rožu laukumā Cēsīs, bet plkst. 17 Ventspils Rātslaukumā. Savukārt svētdien, 29.novembrī, plkst. 16 eglīte iemirdzēties vēsturiskajā tirgus laukumā Dobelē, Carnikavā un pie Valmieras pagastmājas, plkst. 16.30 Tilžā, plkst. 17 Doma laukumā Rīgā, Balvu kultūras un atpūtas centra laukumā un Bikstos, bet plkst. 18 Kalngalē.

Plašāka svētku programma nekā citviet svētdien, protams, gaidāma Rīgā. Plkst. 17, Doma laukumā notiks svētku egles iedegšanas svinībās, kurās ar koncertprogrammu priecēs bērnu vokālās studijas "Knīpas un knauķi" dziedātāji, tubu kvartets "Magic 4", solisti Kristīne Zadovska, Ieva Sutugova, Aija Vītoliņa un Andris Ērglis, kuri izdziedās popūriju no Jāņa Lūsēna un Ineses Zanderes mūzikla "Sniega karaliene". Pasākumi norisināsies ne tikai pilsētas centrā, bet arī nomalēs.

Kā noprotams, pārsvarā Ziemassvētku gaidīšanas pasākumu rīkotāji uzsvaru liek uz vērtībām, kuras spēj radīt svētku sajūtu pēc iespējas plašākām tautas masām. Tiek likti lietā iedarbīgākie ģimeņu ievilināšanas paņēmieni, nenopūloties izcelties ar oriģinalitāti. Tomēr arī visā šajā jampadracī atrodams kas interesants. Tā, piemēram, ierosmes svētku rotājumiem no 27.novembra Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā piedāvā smelties floristes Līga Pole, Kristīne Taupmane un Gunta Kokina

Izstādes "Botāniķa Ziemassvētki" radīšanai izmantoti dažādi dabas materiāli - sēklas, lapas, čiekuri, augļi, zari un mizas, pākstis un čaumalas. Augu valsts neizsmeļamā formu un toņu bagātība pārtapusi brīnišķīgos Adventes vainagos, eglīšu rotājumos un telpu dekoros.

2. Mīļākie dižgari bibliofili

Kur gan citur, ja ne bibliotēkā, dzīvo rakstnieku gari. Tā Latvijas Nacionālās bibliotēkas izvēli par vietu savai izrādei "Mīļākais" pamato režisors Lauris Gundars.

Divu dižmīlnieku - Raiņa un Aspazijas - gari pēc bibliotēkas darba laika beigām iznāk no grāmatām, lai risinātu kopā būšanas lietas.

Izrādes mērķis ir skatītāju iekustināt uz savu ļoti personisku un oriģinālu skatījumu uz abām personībām, izklīdinot kanoniskos priekšstatus, kuru vara joprojām ir ļoti spēcīga, stāsta aktrise, Aspazijas lomas atveidotāja Anna Putniņa. Viņas partneris būs Jānis Jarāns, kuram dramatisko lomu atveides meistarība spilgti izcēlusies uz daudzo spēlēto komisko varoņu fona.

Izrādē skanēs Emīla Zilberta oriģinālmūzika, būtiska tās sastāvdaļa būs arī horeogrāfes Rūtas Nordmanes iestudētās dejas.

Raudzīsim, vai būs izdevies iekustināt tos, iespējams, galvenokārt bibliofilus (grāmatmīļus), kuri būs atnākuši paskatīties uz saviem gara līdziniekiem.

Iestudējuma "Mīļākais" pirmizrādes 27. un 28.novembrī. Uz izrādi ietiecams ierasties ērtos apavos – skatītājiem būs iespēja izstaigāt "Gaismas pili" spoku stundās.

3. Kokļu skaņas ziemā kā āboli sniegā

Kokles skaņām ziemā piemīt kas paradoksāls - līdzīgi padomjlaika hitā "Jabloki na sņegu" (Āboli sniegā, 1988) aprakstītajai ainai, taču nu jau otro ziemu mums ir kokļu mūzikas ziemas festivāls "Kokļu skaņas ziemas mirdzumā" un šo paradoksu iepazīst aizvien vairāk klausītāju.

Festivāls tiks atklāts sestdien, 28.novembrī, plkst. 16 Rīgas Svētā Jēkaba Romas katoļu katedrālē ar koncertu "16. - 19.gadsimta mūzika". Koncertā piedalīsies koklētāju ansambļi "Cantata", "Raksti", Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas koklētāju ansamblis un solisti Sanija Stangute (kokle), Emīlija Stāmere (kokle) un Stefānija Hemmele (kokle).

Koncertprogramma veidota kā krāšņa kolāža no dažādu gadsimtu un stilu mūzikas - skanēs Edvarda Grīga, Heinriha Bībera, Fēliksa Mendelsona, Žana Sibēliusa, Kloda Debisī, Volfganga Amadeja Mocarta un citu autoru skaņdarbi.

Kopumā kokļu ziemas mūzikas festivālā paredzēti seši dažādi koncerti sešās dažādās koncerttelpās.

4. Iepazīstot britu un amerikāņu metālmūziku

Jaudīgs smagās mūzikas piedzīvojums svētdien solās būt koncerts klubā "Melnā piektdiena". Tur 29.novembrī plkst. 20 notiks ASV smagās mūzikas grupas „We Came As Romans” pirmais koncerts Latvijā. Iesildītāju kārtā uz skatuves kāps divas britu apvienības - „To Kill Achilles” un „Vanity Draws Blood”..

„We Came As Romans” ir melodiska metalcore grupa no ASV, Mičiganas. Grupas pirmais ieraksts „Demonstrations and Dreams” saņēma kritiķu uzslavas un pavēra „We Came As Romans” ceļu uz starptautisku atzinību. Līdzīgi kā pirmais veikums, arī pārējie grupas albumi tikuši atzinīgi novērtēti, vienmēr sasniedzot augstus rezultātus „Billboard” topos.

„To Kill Achilles” ir salīdzinoši jauna smagās mūzikas grupa no Skotijas. Kopā sanākusi 2009. gadā, apvienība aktīvi sāka strādāt pie sava pirmā ieraksta, gūstot labus panākumus pašmāju smagās mūzikas skatuvē. „To Kill Achilles” pirmie divi videoklipi sasniedza ievērojamus rādītājus „Youtube” vietnē, kas palīdzēja grupai veiksmīgi izdot savu pirmo albumu „Existence” 2013. gadā un uzsākt sadarbību ar pazīstamo ģitāru ražotāju „Ibanez”. „To Kill Achilles” aktīvi koncertē ne tikai Lielbritānijā, bet arī citur Eiropā.

Arī „Vanity Draws Blood” ir jauna, taču sevi pierādīt jau paspējusi mūzikas apvienība. Rīgā grupa ieradīsies, prezentējot savu pirmo albumu „I Witness”, kurš iznācis pagājušogad. „Vanity Draws Blood” mūzika tiek raksturota ar apzīmējumiem post-hardcore un metalcore. Grupas koncerti allaž ir izteikti intensīvi un enerģijas pilni.

5. Svētdienas vakars slazdā

Latvijas Televīzijas raidījumu cikls "Teātris.zip" svētdienas vakaru aicina pavadīt slazdā, kas pirms diviem gadiem izlikts Dailes teātrī un joprojām strādā, proti, LTV7 plkst. 21.30 būs skatāms Dailes teātra iestudējums "Slazdā", bet raidījumā plkst. 21 Ojārs Rubenis izprašņās Juri Žagaru gan par lomu izrādē, gan citiem jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt