Brīvdienu izklaides top-5: Astotais - izaugsmei

Astotais „Positivus” festivāls. Astotā Pasaules koru olimpiāde. Astotais mākslas festivāls "Cēsis 2014"... Tradicionālajā Ķīnas numeroloģijā skaitli astoņi saista ar materiālo izaugsmi. Ja skaitļu tulki astotajiem pasākumiem materiālo izaugsmi jau teju senos papirusos nogarantējuši,  lsm.lv šo pazīmi nav ņēmis par primāro, veidojot topu. Ir arī citi skaitļi un citi izklaides notikumi, jo vasarā to klāsts, saprotams, ir... izklaidēties tīkotāju materiālo izaugsmi neveicinošs.

Brīvdienu izklaides Top-5:

1. Pozitīvs grūdiens ar blīvu zvaigžņu koncentrāciju Salacgrīvā

Astotais „Positivus” festivāls šajā nedēļas nogalē Salacgrīvā pulcēs ievērojamu skaitu pirmā lieluma pasaules estrādes mūzikas zvaigžņu. Tas neapšaubāmi garantēs lielu, ja ne milzīgu publikas pieplūdumu, kura izmērus puspajokam varētu aprēķināt, zvaigžņu skaitu reizinot ar 1000. Varbūt pat ar 2000. Taču pavisam bez jokiem ir festivāla rīkotāju aicinājumi pienācīgi sagatavoties šim grandiozajam notikumam.  Ar tiem der vēlreiz iepazīties, lai „Positivus” kļūtu par tiešām pozitīvu grūdienu...

Cerams, ka arī vācu elektroniskās mūzikas leģendām – grupai „Kraftwerk” festivāls „Positivus” par tādu grūdienu kļūs, lai viņi pieķertos savam devītajam studijas albumam, par kura ieceri mūziķi izpļāpājās medijiem jau pērnvasar.

Pagaidām nekas gan neliecina par nopietniem „Kraftwerk” nodomiem atteikties no gozēšanās joprojām sildošās slavas saulītē, koncertējot visapkārt pasaulei. Kurš gan labprātīgi iebarikadēsies studijā, ja fani sauc koncertēt!

Pašsaprotami, ka radikāli pretēji ir ar salīdzinoši jaunāka gadagājuma un ātrus panākumus guvušajām zvaigznēm, kuru tradicionālā dominante „Positivus” festivāla programmā jau kļuvusi tik pierasta, ka rodas vēlme samērīt iepriekšējo festivālu zvaigžņu kalibru ar šī gada piedāvājumu un snobiski celt degunu mākoņos, taču – cepuri nost „Positivus” rīkotāju priekšā par spēju nomakšķerēt šīs zvaigznes, kurām pozitīvā grūdiena netrūkst!

Lai to saprastu, daži piemēri.

Galvu reibinošs ir britu „indie” grupas „Bastille” zibenīgais lēciens, ar 2013.gadā izdoto debijas albumu dzimtenē izlaužoties līdz pat pirmajai topa pozīcijai un saņemot nozīmīgāko Apvienotās Karalistes mūzikas industrijas balvu „BRIT Award” debijas kategorijā. Neieguvuši balvu nominācijā „Gada albums” un „Gada singls”, mūziķi nemet plinti krūmos, bet jau ķērušies pie sava otrā studijas ieraksta, kas topot koncertturnejas starplaikos.

Grupa „Elbow”, kuras iegūto balvu sarakstā ir gan „Mercury Muzic Prize” 2008.gadā un labākās britu grupas tituls 2009.gadā, nesēž vis uz lauriem, braukājot pa "festiņiem", bet turpina kāpt slavas kalnā un savu lielāko popularitātes vilni piedzīvo tieši šogad, pateicoties martā iznākušajam sestajam studijas ierakstam „The Take Off and Landing of Everything”.

Žilbinošs piemērs ir arī Elija Goldinga, kurai izdodas turpināt lidojumu nesasniedzamos augstumos un iepriecināt fanus ar jauniem singliem.

Savukārt „indie” grupa „The Horrors”, kura vēl nevar lepoties ar skaļiem sasniegumiem, maijā laidusi klajā savu ceturto albumu, turpinot iesākto muzikālo kursu.

Protams, katrs melomāns un „Positivus” burziņu cienītājs, kurš mēros ceļu uz Salacgrīvu, aplūkojis programmu, nosauks vēl virkni piemēru, stingri sacementējot gan savu, gan līdzbraucēju motivāciju, tomēr vislielāko prieku visiem pozitīvistiem šogad sagādās...

...laika prognoze:

Iepriekšējie daži “Positivus” festivāli bijuši diezgan lietaini. Šogad laiks pārmaiņām. Prognozes liecina, ka īslaicīga pērkona lietusgāze iespējama tikai svētdienas pēcpusdienā. Valdīs sauss laiks, mākoņu pārsvarā būs maz. Arī gaisa temperatūra būs vasarīga – dienās līdz +20..+23 grādiem, naktīs +16..+18 grādi.

2. Mir, družba, fesķivaļ* jeb pēdējais Koru olimpiādes štrihs

Vēl pēdējie konkursi, draudzības koncerti, meistarklases, apbalvošanas, vēl Pasaules koru olimpiādes čempionu triumfa mirkļi īpašos koncertos, vēl noslēguma ceremonija „Arēnā Rīga”, kas savā krāšņumā centīsies pārspēt tos emocionālās katarses mirkļus, kas piedzīvoti jau notikušajos izcilajos koncertos, un varēsim saukt šo grandiozo notikumu par veiksmīgi aizvadītu.

Ja tomēr esat kādas negribētas apstākļu sakritības dēļ palikuši bez augstvērtīga muzikāla izpildījuma sniegtā emocionālā saviļņojuma, to obligāti vajadzētu gūt atlikušajos 8. Pasaules koru olimpiādes pasākumos klātienē (programma) vai pārraidēs Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio, jo nav izzīlējams, pēc cik gadiem Latvijai atkal tiks atvēlēts gods uzņemt šīs koru sacensības.  

8. Pasaules koru olimpiāde no dalībniekiem un viesiem atvadīsies 19. jūlijā "Arēnā Rīga". Svinīgo ceremoniju atklās Pasaules koru olimpiādes apvienotais jauniešu koris diriģenta Arvīda Platpera vadībā, kopā ar solistiem izpildot dažādu tautu mūziku. Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā, Pasaules koru olimpiādes apvienotais koris diriģenta un Pasaules koru olimpiādes mākslinieciskā vadītāja Romāna Vanaga vadībā mūzikā izdzīvos aizvadītās olimpiādes dienas visā to krāšņumā un muzikālajā daudzveidībā. 

* „Miers, draudzība, festivāls” - savulaik Padomju Savienībā rīkoto jaunatnes un studentu svētku lozungs. Kā zināms, nākamā Pasaules koru olimpiāde notiks Sočos.

Laika prognoze:

Rīgā brīvdienās būs pārsvarā saulains laiks, lietus nav gaidāms. Gaisa temperatūra dienās sasniegs +23..+25 grādus, vakari būs silti, naktis dažbrīd pavēsas - ap +14..+16 grādiem.

3. Māksla, Galante un „Instrumenti” Cēsīs

Kamēr Rīgā pēdējās kuplejas izdziedās kori, Cēsīs apgriezienus uzņems mākslas festivāls, kura rīkotāju septiņus gadus stingri saglabātā pārliecība par formāta pareizību jau nesusi izaugsmi koncertzāles izskatā

Piektdien, 18.jūlijā, pulksten 20 Cēsu Sv. Jāņa baznīcā šo pārliecību stiprinās Ineses Galantes un ērģelnieka Aivara Kalēja kopīgi izveidotā koncertprogramma, kurā dominē pieskāriens baroka un romantisma laikmetam. No lielajiem 18. gadsimta meistariem koncertā pārstāvēti Johans Sebastians Bahs, Georgs Frīdrihs Hendelis un Antonio Vivaldi – skanēs gan korāļi, gan operu ārijas. Apceri koncertā rosinās Albinoni un Stradellas mūzika, sapņainu noskaņu – Sensānsa miniatūra “Gulbis”. Koncertu noslēgs Šūberta vientuļās jaunavas lūgšana „Ave Maria”.

Savukārt sestdien, 19.jūlijā, plkst. 17 Cēsu meža skolas kamerzālē notiks "Dziesmu un romanču vakars", kas veltīts vienam no visu laiku izcilākajiem Latvijas basiem - dziedātājam Nikolajam Goršeņinam. Koncertā piedalīsies mecosoprāns Ieva Parša, basbaritons Rihards Mačanovskis, jaunais baritons Igors Martaks, kam šis būs viens no pirmajiem lielākajiem publiskajiem iznācieniem, kā arī pianisti Herta Hansena un Mārtiņš Zilberts.

Šo smalkām muzikālām sajūtām pārbagāto brīvdienu piedāvājumu papildinās grupas „Instrumenti” koncertšovs Cēsu pils parka estrādē 19.jūlijā plkst. 22. „Instrumentu” mūziķi sola uzburt brīvdabas estrādē maģisku gaisotni, rotaļā iesaistot visas cilvēka maņas, lai klātesošie sajustu sevi esam kā Aizspogulijā. Lai pastiprinātu šova efektu, noteikti ieteicams vispirms apmeklēt kādu no Cēsu mākslas festivāla izstādēm

Laika prognoze:

Cēsīs šajās dienās valdīs saulains laiks, lai gan sestdien daži mākoņi pilsētas tuvumā var nest īslaicīgas lietusgāzes ar pērkonu, tomēr iespējamība, ka tās skars pilsētu, ir neliela.

4. Dzīres un svētki pilsētās un novados

Mazsalaca, Užava, Piltene, Krāslava, Kuldīga, Balvi, Līvāni, Nereta... Šīs un vēl dažu labu vietu vieno ne tikai tas, ka tās atrodas Latvijā, bet arī tas, ka tur dzīvo ar izdomu un attapību apveltīti izklaižu rīkotāji, kuriem karstākais darba cēliens, izķerot labākos viesmāksliniekus, vainagosies ar augļiem šajās brīvdienās.

Pamatīgas dzīres sestdien gaidāmas Kuldīgā. Paredzētas gan jautras, nebēdnīgas, jocīgas, gan nopietnas un izglītojošas izrīcības. Pusnaktī – pat svētku salūts. Dzīres turpināsies arī svētdien, kad sacentīsies spēkavīri, bet svētku noslēgumā skanēs pasaules un latviešu klasiskās mūzikas pērles LNSO mūziķu grupas sniegumā. 

Tikmēr Krāslavā grandiozo novada svētku plānus koriģējis Saeimas izsludinātais ārkārtas stāvoklis Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās. Tomēr daži pasākumi notikšot, Krāslavas mājas lapā publicētajā paziņojumā sola novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upatnieks.

Svinēšanā noteikti neatpaliks arī balvēnieši, neretnieki, ugālnieki, salūts dimdēs arī Piltenē, uz bezgalības spārniem paceļoties, pilsētas 88 gadu jubileju svinēs līvānieši, neaizmirstot arī dančus un uguņošanu, bet Tērvetes novada svētku rīkotāji aicina šo brīnišķīgo Latvijas vietu atklāt no jauna. 

Laika prognoze:

Šī nedēļas nogale faktiski visā valstī būs piemērota brīvdabas pasākumiem. Pastāv iespēja, ka Vidzemē un Latgalē pēcpusdienās izveidosies daži negaisa mākoņu, bet tie skars nelielu teritoriju, līdz ar to iespējamība, ka lietus izbojās svētkus, ir niecīga. Gaisa temperatūra brīvdienās Latvijā būs pārsvarā +23..+28, piekrastē vēsāks – ap +20 grādiem.

5.  Jūriņ’ prasa smalku tīklu Tallinā

Ja dzimtās āres brīvdienās šķiet par šauru un svelmainu, plašumu un ziemeļdvesmu meklējumos var doties uz Tallinu, kur tieši no 18. līdz 20.jūlijam pilsētas ostās notiek Jūras dienas – viens no lielākajiem un vislabāk apmeklētajiem pasākumiem Igaunijā. Svētku mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka lielākais apmeklētāju skaits sasniegts 2012.gadā, kad svētki pulcējuši vairāk nekā 130 tūkstošus cilvēku.

Arī šogad Tallinas Jūras dienu programma vilinājumiem piesātināta, sākot ar svešzemju burinieku sagaidīšanu un iespēju uz tiem uzkāpt, jahtu regatēm un kanoe rallijiem un pat valsēšanu ūdenī, šoviem, atrakcijām, ekskursijām un koncertiem, kas gandarīs dažādu mūzikas stilu piekritējus.

Cita starpā programmā iekļauta arī leģendārā igauņu estrādes apvienība „Apelsin”, kurai šogad aprit 40 gadu.

"Apelsin" tolaik

un 2010.gadā

Laika prognoze:

Arī kaimiņvalstī Igaunijā šīs brīvdienas būs ar pārsvarā sausu laiku. Tallinā lietus nav gaidāms, būs mēreni silts – dienās līdz +19..+21 grādam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt