Balodis jautā: Kuram kalnam pieslēdza internetu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Rumānijas mūzikas festivāls piedāvā norēķināties ar asinīm; Japāna seniori pastrādā vairāk noziegumus nekā jaunieši; Krievijā rīko svētkus par godu asinssūcējam odam; Ņujorkas lidostā izstrādā termināli speciāli dzīvniekiem; Fudži kalnam Japānā pieslēdz bezvadu internetu; Krievijas Iekšlietu ministrija uzsāk “drošā pašiņa” kampaņu. Par to visu pieci.lv rubrikā “Balodis jautā”. Rubrikas autors Rūdolfs Balodis ieskatās aizvadītās nedēļas interneta dzīlēs un jautā.

Cik asiņu vērta viena biļete?

Vasaras mūzikas festivālu sezona rit pilnā sparā. Ne visiem šie pasākumi ir pa kabatai, tāpēc mūzikas festivāls “The Untold”, kas norisinās Transilvānijas reģionā Rumānijā, piedāvā norēķināties ne tikai naudā, bet arī ar asinīm.

Asins nodošanai var pieteikties internetā, tā saņemot atlaidi. Bet tie, kas paši ierodas uz kādu asins nodošanas punktu Bukarestē vai Klužā, tiek pie vienas dienas brīvbiļetes. Festivāls apzināti apspēlē Transilvānijas reģiona saistību ar grāfu Drakulu. Festivāla plakātā redzams slavenais vampīrs, kurš caur maisiņu vēnā saņem savu iecienīto dzērienu.

Šai iecerei ir arī sociāla nozīme, jo tā mudina cilvēkus aktīvāk nodot asinis. “Ņemot vērā, ka Rumānijā ir akūts asins trūkums medicīnas iestādēs, tad kampaņa, kura iedvesmojusies no mīta [par grāfu Draukulu] un kuras mērķis pievērst uzmanību nopietnai problēmai, ir vairāk nekā atbalstāma,” teic festivāla rīkotājs Bogdans Buta.  

Kāpēc Japānas seniori pastrādā vairāk noziegumu?

Lielākoties noziegumus pastrādā gados jauni cilvēki, un tas nav nekas pārsteidzošs. Taču Japānā ir otrādi – pirmoreiz, kopš 1989.gadā sākts publiskot datus, seniori izdarījuši vairāk noziegumu.

Šī gada pirmajos sešos mēnešos policisti vērsušies pret apmēram 23 000 senioru, kas vecāki par 65 gadiem, salīdzinot ar aptuveni 20 00 jauniešu vecumā no 14 līdz 19 gadiem. Kamēr Japānā noziedzības rādītāji kopumā krīt, vecākās paaudzes vidū nav vērojami uzlabojumi.

Salīdzinot ar pagājušo gadu, vardarbīgu noziegumu skaits, ko pastrādājuši seniori, audzis par 10%.

Šāda statistika lielā mērā skaidrojama ar straujo Japānas sabiedrības novecošanos. No 127 miljoniem valsts iedzīvotāju vairāk nekā ceturtdaļa ir pensionēšanās vecumā, un proporcija turpina milzt.

Kā svin odu festivālu?

Dažādu dīvainu festivālu ir pa pilnam. Viens tāds norisinās Krievijas pilsētā Berezņikā, kur ļaudis sapulcējas pie tuvējā dīķa par godu asinssūcējam odam

Festivāls risinās trīs dienas, un tās centrālais notikums ir “gardākās meitenes” noteikšana.

Sacensībās piedalās sievietes, kas cenšas savākt pēc iespējas vairāk odu kodumu. Uzdevums vienkāršs: nostāvēt 20 minūtes, saģērbtām vien īsos šortos un vestītē. Pagājušogad uzvarētāja tika pie vairāk kā 100 kodumiem. Citādāka un mazāk ekstrēma festivāla aktivitāte: noķert pēc iespējas vairāk dzīvu odu. Festivālā arī sastopams par godu kukainim atbilstoši satērpts cilvēks.

Foto: Ekrānuzņēmums no no "YouTube"

Svētki par godu asinssūcējam notiek jau trīs gadu. Pirms diviem gadiem, kad tie norisinājās pirmo reizi, rīkotāja Natālija Paramonova festivālu raksturoja kā joku un solīja daudz absurdu aktivitāšu gan pieaugušajiem, gan bērniem. 

Kurā lidostā ierīkos “zoodārzu”?

Ņujorkas Džordža F.Kenedija lidostā nākamgad atklāj jaunu pasažieru termināli aptuveni divu futbola stadionu lielumā, un tas būs paredzēts – dzīvniekiem.

Katru gadu Kenedija lidostā apgrozās aptuveni 70 000 dzīvnieku. To skaitā ir ne tikai suņi un kaķi, bet arī zirgi, govis, kazas, sliņķi, putni, skudrulāči, cūkas un aitas. Jaunais termināls atrisinās virkni problēmu, un to sauks “Šķirsts” (asociācija ar Bībelē minēto Noasa šķirstu ir apzināta).

Daļa termināļa būs veltīts dzīvnieku lutināšanai: tiem būs pieejama masāža, peldbaseins, manikīrs un nagu lakošana. Toties zirgus un govis, kas ieradīsies lidostā, sagaidīs salmiem pildīti staļļi un 24 stundu veterinārā palīdzība. 

Kāpēc kalnam pieslēdza internetu?

Fudži kalns Japānā ir iecienīts tūristu galamērķis, un tā virsotne ir brīvi sasniedzama. Domājot par tiem kalnkāpējiem, kuri izmanto viedtelefonus, uz kalna nodrošināts bezvadu interneta pieslēgums.

Nodrošināt kalnu ar šādu ekstru pamudināja ārvalstu viesi. Vietējo Jamanasi un Sidzuokas prefektūru pārstāvji vēstīja, ka no ASV un Eiropas tūristiem saņemti vairāki lūgumi pēc interneta pieejas, kas ļautu dalītos iespaidos, kamēr tiek kāpts kalnā. Kalnu taka, kas sākas Jamanasi prefektūrā, pagājušogad piesaistīja no 40 000 līdz 50 000 ārvalstnieku.

“Mēs ceram, ka cilvēki izmantos [bezvadu interneta] pakalpojumu ne tikai, lai ārzemēs dzīvojošajiem pastāstītu par patīkamo kāpienu Fudži kalnā, bet arī lai uzzinātu par laika apstākļiem un iegūtu citu vērtīgu informāciju, kas nodrošinātu pašu drošību,” teica Jamanasi prefektūras pārstāvis.

Bezvada interneta pieslēgums būs pieejams astoņās lokācijās un ilgs 72 stundas kopš pirmā pieslēgšanās brīža.

Kad labāk neuzņemt pašiņu?

Krievijas Iekšlietu ministrija uzsākusi kampaņu, kurā brīdina par riskiem, kas saistītā ar jauniešu vidū populāro nodarbi – pašiņu jeb pašfoto (selfiju) uzņemšanu

Kampaņu pamudinājuši vairāki negadījumi, kuros jaunieši, mēģinot uzņemt bildes pašiem ar sevi, cietuši smagas traumas vai pat gājuši bojā. Vienā gadījumā 21 gadus vecs puisis Maskavā iešāva pats sev galvā, pozējot pašiņam ar pistoli. Vairākos citos gadījumos jaunieši saņēmuši elektriskās strāvas triecienu, bildējoties uz vilciena jumta.

Kampaņas moto skan: “Pat miljons “laiki” sociālajos tīklos neatsver tavu dzīvību un veselību.” Tās ietvaros izdots buklets, kuros izklāstīti gadījumi, kad atturēties no pašiņa – piemēram, atrodoties uz elektriskā staba vai uzturoties bīstamu dzīvnieku tuvumā. Kampaņā iesaistīti arī policisti, kuri skolās skaidros par potenciālajiem ar pašiņiem saistītajiem riskiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti