Balodis jautā: Kurā valstī laulības nosaka ģenētika?

Krievijas Pareizticīgo baznīca nosoda kampaņas pret vardarbību ģimenēs, Indijā par palīdzēšanu špikot aiztur 300 cilvēku, vīrietim piespriež cietumsodu par zelta atrašanu, Hamburgas ballīšu rajonā asprātīgi apkaro publiskos urinētājus un Saūda Arābijā 60% saderināšanos pārtrauc ģenētiskās nesaderības dēļ - par visu to pieci.lv rubrikā “Balodis jautā”. Rubrikas autors Rūdolfs Balodis ieskatās aizvadītās nedēļas interneta dzīlēs un jautā. 

Kas nepatīk Krievijas Pareizticīgo baznīcai?

Nosodījumu kampaņām pret vardarbību ģimenēs izteicis Krievijas Pareizticīgās baznīcas arhibīskaps Dmitrijs Smirnovs. Pēc viņa domām, tā tiekot diskreditētas tradicionālās disciplinēšanas metodes, turklāt veidojas nepareizs priekšstats par ģimeni kā kaut ko bīstamu.

“Ļoti bieži, lai risinātu sociālas problēmas, izmanto risinājumus, kas kaitnieciskāki par pašu nelaimi. Tieši tas novērojams kampaņās pret vardarbību ģimenēs,” skaidro Smirnovs. No šādām kampaņām viņš rosina pasargāt ar likumu, tāpat kā sabiedrība tiek sargāta no tādām kaitīgām ideoloģijām kā rasisms un nacisms.

Kur novērojama vislielākā špikošana?

Indijas štatā Bihārā policija aizturējusi aptuveni 300 cilvēkus par palīdzēšanu skolēniem špikot eksāmena laikā. Fotogrāfijās redzams, kā audzēkņu vecāki un viņu draugi rāpjas pa sienām, lai nodotu pareizās atbildes. Cietuši arī paši skolēni, no kuriem aptuveni 750 atskaitīti no eksāmena kārtošanas. Attiecīgajā štatā eksāmenu kopumā liek 1,4 miljons bērnu.

Indijas izglītības ministrs vienīgo problēmas risinājumu saredz vecāku atbalstā, ņemot vērā lielo cilvēku skaitu, kas piedalās špikošanā. “Katram skolēnam palīdz trīs līdz četras personas, kas nozīmē, ka kopumā iesaistīti no sešiem līdz septiņiem miljoniem cilvēku,” sacījis ministrs.

Ko iesākt ar nejauši atrastu zeltu?

Kādu vīru Krievijā piemeklējusi liela laime. Krūmos, paslēptus un ietītus trīs melnās zeķēs, viņš uzgājis aptuveni astoņus kilogramus zelta, kura vērtība sasniegusi 10,5 miljonus rubļu (170 000 eiro). Guvumu vīrietis paslēpis zem savas mašīnas sēdekļa, taču vēlāk viņu un arī zeltu atradusi policija. Tagad atradējam piespriests divu gadu cietumsods par aizliegtu dārgmetālu glabāšanu, toties zelts iemaksāts valsts kasē.

Kā cīnīties ar publiskajiem urinētājiem?

Vācijas pilsētas Hamburgas rajons St.Pauli ir izslavēta ballīšu vieta. Katru gadu tas piesaista aptuveni 20 miljonus tūristu. Protams, bez problēmām neiztikt. Viena no tām – ballētāju paradums atbrīvoties no izdzertā, kur grib.

Noguruši no urīna smakas un varas iestāžu bezspēcības, vietējās kopienas ļaudis  uzsākuši kampaņu “St.Pauli Pees Back”. Tās ietvaros vairāku ēku sienas nokrāsotas ar speciālu krāsu, kas atgrūž šķidrumu, kas publiskajam urinētājam nozīmē slapjas bikses un kurpes.

“Tas ir ne pārāk demagoģisks komunikācijas veids. Tam ir sava daļa humora,” stāsta viena no projekta realizētājām.  

Kas jāņem vērā, precoties Saūda Arābijā?

Pērn Saūda Arābijā tika lauztas 165 000 saderināšanās, kam par iemeslu bijusi ģenētiskā nesaderība. Veselības ministrijas Iedzimtību un hronisko saslimšanu departamenta direktors doktors Muhameds Al-Saidi skaidro, ka visiem pāriem, kuri plāno salaulāties, ģenētiskie testi ir obligāti. Rēķinot no 2004.gada, vidēji gadā pārbauda no 270 000 līdz 300 000 saderināto, no kuriem apmēram 60% izlemj attiecības neturpināt, jo pastāv risks dzemdēt neveselus bērnus.

“Lielais lauzto attiecību skaits medicīnisko risku dēļ parāda, ka sabiedrība kļuvusi izglītotāka un vairāk apzinās veselības svarīgumu,” stāsta Al-Saidi un atklāj tālākos mērķus. “Mēs plānojam kļūt par piemēru pasaulei, kā nodrošināt veselīgu laulību, un mēs grasāmies samazināt iedzimto slimību skaitu.”       

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti