Balodis jautā: Kāpēc Krievijā krītas šņabja cena?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Venecuēlas televīzijai netrūkst melnā humora, Indijas pavalsts uzdrīkstas lauzt savu kastu sistēmu, Indijas premjerministram netrūkst pašlepnuma, “ausīši” kļūst par Latvijas gada vārdu, Itālijas pilsēta apkaro prostitūciju Holivudas metodēm un rubļa vērtība krīt tandēmā ar šņabja cenām - par visu to pieci.lv rubrikā “Balodis jautā”. Rubrikas autors Rūdolfs Balodis ieskatās aizvadītās nedēļas interneta dzīlēs un jautā. 

Kā Venecuēla melni pajokoja?

Amerikāņu žurnālists Džims Vaiss, 2013.gadā ziņojot par vēlēšanām Venecuēlā, tika aizturēts. Par laimi, viņš tika atbrīvots un atgriezās mājās.

Venecuēlas telekanāls “TeleSUR”, šķiet, nodomājis, ka amerikāņu žurnālista viesošanās viņu valstī bijusi patīkama, tāpēc bilde ar Vaisu atgriežamies ASV īsi pēc aizturēšanas nesen tikusi izmantota telekanāla tūrisma reklāmā.

Tūrisma reklāma vēsta: “Mēs mīlam Venecuēlu, jo tā pieņem ārzemniekus kā vietējos.” Tikmēr amerikāņu žurnālists Vaiss nezina spriest, “vai reklāma ir nejaušība vai arī “TeleSUR” piemīt laba humora izjūta.”

Kā Indijā lauž savu kastu sistēmu?

Utarpradēšas pavalsts Indijā ir ieviesusi jaunu metodi, kā veicināt laulības starp dažādu kastu pārstāvjiem. Tagad, ja viens no laulātajiem būs no zemākās šķiras, pāris saņems aptuveni 700 eiro, kā arī medaļu un sertifikātu. Uz 8.februārī šādi salaulāties pieteikušies jau astoņi pāri.

Precēšanās starp dažādu kastu pārstāvjiem Indijā aizvien ir tabu, un ir pat bijuši gadījumi, kad laulātus pārus no atšķirīgām sociālajām šķirām nogalina pašu ģimenes pārstāvji.

Kā Indijas premjerministram netrūkst pašlepnuma?

Nesen Indijas premjerministrs Narendra Modi tikās ar ASV prezidentu Baraku Obamu. Notikumam par godu Indijas premjers bija uzvilcis tumšzilu svītrotu uzvalku. Bet tās nebija parastas svītras, kas rotāja viņa apģērbu. Tas bija premjera vārds, kas atkārtojās atkal un atkal.

Narendra Modi nav pirmais valsts līderis, kurš izdarījis ko tādu. Uzvalku, ko rotā paša vārds, nēsājis arī gāztais Ēģiptes prezidents Hosni Mubaraks.

Kas ir ausīši?

Ja sanācis palaist garām - par "Gada vārdu 2014" kļuvis “ausīši”, kas ir vajadzīgs un labs vārds “ausu sildītājiem”. “Dažs varētu iebilst pret pamazināmo formu - varbūt der arī “auši”?” komentē akcijas rīkotāji.

Par gada nevārdu atzīta “aplikācija”. Akcijas rīkotāji uzskata, ka nav prātīgi jau esošu vārdu apkraut ar liekām nozīmēm. “Aplikācijas” vietā ieteicams lietot vārdu “lietotne”.

Toties par spārnoto teicienu atzīts eksistenciālais tandēms – Ingunas Sudrabas "Nē, tā es neesmu" komplektā ar Artusa Kaimiņa "Tu zini, kas es esmu?". To var uzskatīt par turpinājumu Valda Zatlera 2010.gada filozofiskajai frāzei “Kas es esmu?”.

Kā pa Holivudas modei apkaro prostitūciju?     

Itālijas pilsētas Kastelvolturno mērs Dmitrijs Russo bijis vienkāršs un pārdrošs savā iecerē, kā apkarot prostitūciju. Viņš palūdzis divām savām padomniecēm pārģērbties par ielas meitām un kādu laiku arī izlikties par tām. Mazāk kā divu stundu laikā pie abām pseido-prostitūtām piestāja 15 cilvēki, kurus tūlīt sagaidīja pilsētas mērs un policists, kas izrakstīja soda kvīti.

Situācija varētu šķist amizanta, bet ne abām padomniecēm. Viena no viņām stāsta, ka pēc pieredzes viņa vēl ilgi trīcējusi. Viņa stāsta, ka sajutusies kā gaļas gabals, objekts, prece, bet ne cilvēks.

Kāpēc šņabis Krievija kļūst lētāks?

Patlaban Krievijā minimālā šņabja cena par puslitru ir 185 rubļi (aptuveni 2,45 eiro). Vēl nesen šī cena bijusi 220 rubļi (aptuveni 2,90 eiro).

Šīs izmaiņas apliecina politikas maiņu. Minimālā šņabja cena Krievijā sākotnēji tika ieviesta 2009.gadā, lai apkarotu alkoholismu, un kopš tā laika cena tikai augusi. Īpaši straujš pieaugums vērojams pērn – no 89 līdz pat iepriekšminētajiem 220 rubļiem.

Cenas kritumu skaidro ar mērķi apkarot nelegālā alkohola patēriņu. Inflācijai augot, naudas kvalitatīvam šņabim iedzīvotājiem paliek arvien mazāk. Vien laikā, kad rublis piedzīvoja dramatisku kritumu pagājušā gada decembrī, šņabja ražošana kritās par 47%, salīdzinot ar to pašu laika periodu iepriekšējā gadā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti