Balodis jautā: Kā attaisnojas terorists?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Krievijas kultūras ministrs cenšas atgūt komponista Rahmaņinova pīšļus; Japāna spiesta ietaupīt uz dāvanām simtgadniekiem; par populārāko dziesmu Austrijā kļūst singls bēgļu atbalstam; Tadžikistānā soda par dzimšanas dienu svinēšanu; Francijas vilciena teroristu cenšas padarīt par parastu laupītāju; par lamāšanos Indijā uz policiju izsauc papagaili. Par to visu pieci.lv rubrikā “Balodis jautā”. Rubrikas autors Rūdolfs Balodis ieskatās aizvadītās nedēļas interneta dzīlēs un jautā.

Kurš strīdas par mirušajiem?

Krievijas kultūras ministrs Vladimirs Medinskis rosinājis pārapbedīt slaveno krievu pianistu un komponistu Sergeju Rahmaņinovu. Pašreiz slavenais mūziķis apbedīts Ņujorkā, taču Medinskis aicina pārcelt Rahmaņinova pīšļus uz viņa dzimto Novgorodu. Rahmaņinova pēcteči ieceri noraidījuši.

Krievijas kultūras ministrs Vladimirs Medinskis dusmojas uz amerikāņiem par to, ka viņi Rahmaņinovu uzdod kā savu tautieti. “Amerikāņi nekaunīgi privatizējuši Rahmaņinova vārdu, tāpat kā tūkstošiem citu krievu, kuri likteņa dēļ devās uz ārzemēm pēc [boļševiku] revolūcijas,” niknojas Medinskis. Vēl kultūras ministrs pārmeta, ka pašreizēja Rahmaņinova atdusas vieta Ņujorkā nav pienācīgi apkopta – tāpēc viņš mudina Rahmaņinova pīšļus atgriezt viņa dzimtas mājās Novgorodā.

Rahmaņinova pēcteči noraidījuši ierosinājumu pārapbedīt mūziķi. Tas būtu pret viņa gribu, jo testamentā Rahmaņinovs lūdzis guldīt viņu blakus saviem ģimenes locekļiem Ņujorkā.

“Mēs nerīkosimies pret [Rahmaņinova] gribu; viņa pīšļi paliks tur, kur bijuši,” sacīja viņa mazmazmazmeita Suzanna Vanameikera (Susan Wanamaker).

Rahmaņinovs pameta Krieviju 1917.gadā, sākoties boļševistiskajai revolūcijai. Viņš pārcēlās uz ASV, kur 1943.gadā 69 gadu vecumā nomira no vēža. Īsi pirms tam viņš ieguva ASV pilsonību.

Vai simtgadnieku var būt pārāk daudz?

Japānā ir tradīcija, ka valsts sveic tos pilsoņus, kas sasniedz 100 gadu vecumu. Ierastā dāvana ir speciāls sudraba trauks sakē dzeršanai, taču drīzumā tiks piemeklēts kas lētāks – daudzo simtgadnieku dēļ dāvana valstij kļuvusi pārāk dārga.

Japānas valsts sveic savus simtgadniekus kopš 1963.gada, pasniedzot sudraba sakē dzeremtrauku sakazuki, kas izmaksā 8000 jenas (gandrīz 60 eiro). Varas pārstāvji atzīst, ka, iedzīvotājiem strauji novecojoties, šāda dāvana kļuvusi pārāk dārga. Pērn valsts budžetam tā izmaksājusi 260 miljonus jenu (gandrīz divus miljonus eiro). Varas pārstāvji apsver ražot sakazuki no lētāka materiāla, ieviest citu dāvanu vai vienkārši nosūtīt pateicības vēstuli.

Japānā ceturtā daļa iedzīvotāju ir pensionēšanās vecumā. Kad 1963.gadā ieviesa tradīciju apdāvināt simtgadniekus, pirmajā gadā sakazuki saņēma 153 personas. Pagājušajā gadā simtgadnieku pulkam piepulcējās gandrīz 30 tūkstoši, un tiek prognozēts, ka 2018.gadā šis skaitlis pietuvosies 40 tūkstošiem.

Dāvanas tiek pasniegtas katru gadu Senioru dienā 15.septembrī. To mērķis: godināt seniorus par viņu ieguldījumu sabiedrībā.

Kurš nolēma paklusēt?

Par populārāko dziesmu Austrijā kļuvusi Raula Haspela (Raoul Haspel) singls “Minūte klusuma (Traiskirhene)” (Schweigeminute (Traiskirchen)). Dziesma, kā jau pasaka tās nosaukums, ir viena minūte klusuma. Tās ideja: protestēt par eiropiešu attieksmi pret bēgļiem.

Uzrakstīt dziesmu Haspelu pamudināja ziņas par situāciju bēgļu centrā Traiskirhenes pilsētā. “Es biju kā bez vārdiem, redzot apstākļus, kas nav cilvēku cienīgi,” savas emocijas pauž mūziķis.

Lai pievērstu uzmanību situācijai Traiskirhenē un savāktu naudu bēgļu atbalstam, Haspels publicēja dziesmu "iTunes". Viņš bija pārsteigts, ka skaņdarbs izrādījās tik populārs.

“Šķiet es atradu īstos vārdus šai situācijai, kas nozīmē – vienkārši paklusēt,” teica mākslinieks. “Klusais vairākums saka "nē" pašreizējai Eiropas attieksmei pret bēgļiem,” piebilda Haspels.

Traiskirhenes bēgļu centrā nesen viesojās “Amnesty International” un raksturoja apstākļus kā nepieņemamus: aptuveni 1400 bērni ir atstāti bez uzraudzības, daļa bēgļu spiesti gulēt autobusos un daļa pat zem klajas debess. Arī Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) izteikusi kritiku par situāciju Traiskirhenē.

Kur nesvinēt dzimšanas dienu?

Kāds vīrietis Tadžikistānā ticis pie ievērojama naudas soda par savas dzimšanas dienas svinēšanu. Sods piespriests, jo šāda svinēšana publiskā vietā valstī ir aizliegta.

Gaviļnieks Isajevs Amirbeks savā “Facebook” profilā publicēja attēlus, kuros viņš redzams kafejnīcā ar dzimšanas dienas kūku. “Facebook” ierakstu papildināja draugu apsveikumi. Vēlāk tas tika izmantots kā pierādījums, ka Isajevs pārkāpis 8.pantu likumā ar nosaukumu “Noteikumi attiecībā uz tradīcijām un paražām Tadžikistānas Republikā.” Minētais likums aizliedz svinēt dzimšanas dienu jebkur citur, izņemot šaurā ģimenes lokā.

Isajevs nenoliedza, ka savā dzimšanas dienā atradies kafejnīcā kopā ar draugiem un kūku.

Tiesa, viņš neatzina, ka noziegumu būtu pastrādājis apzināti – viņš vienkārši izņēmis kūku no veikala un lēmums iegriezties kafejnīcā bija spontāns.

Tiesnesis nepieņēma šādu taisnošanos un piesprieda gaviļniekam 4000 somonu (apmēram 550 eiro) lielu naudas sodu.

Šis nav pirmais gadījums, kad Tadžikistānā kādu soda pēc minētā likuma. Atsaucoties uz Tadžikistānas valdības komiteju, kas atbild par reliģijas jautājumiem, kā arī nacionālajām tradīcijām un paražām, 2014.gadā šis likums pārkāpts 394 reizes.

Kuram grūti attaisnoties?

21.augustā vilciena reisā no Amsterdamas uz Parīzi aizturēts vīrietis, kurš mēģinājis veikt teroraktu. Vīrieša advokāte apgalvo, ka viņas klients ir apstulbis par apsūdzībām terorismā, jo plānojis vienkāršu laupīšanu.

Aizturētais vīrietis identificēts kā 26 gadus vecs Marokas pilsonis Ajubs el Hazani (Ayoub El-Khazanni).

“Viņš ir apstulbis, ka viņa rīcību raksturo kā terorismu,” teikusi vīrieša advokāte Sofija Deivida. Advokāte apgalvo, ka viņas klients ir bezpajumtnieks, kurš izmisīgi centies tikt pie ēdiena un naudas.

Sofija Deivida stāsta, ka viņas klients bieži gulējis uz soliņa Briseles vilcienu stacijā; viņš manījis daudzus turīgus pasažierus un tas pamudinājis apzagt viņus. “Viņš nolēma veikt bruņotu laupīšanu, lai pabarotu sevi, tiktu pie naudas,” teica advokāte.

Laupīšanu el Hazani veica, bruņojies ar Kalašņikova automātu, nazi un automātisko pistoli. Advokāte skaidroja, ka viņas klients ieročus atradis uz soliņa Briseles vilcienu stacijā; pēc laupīšanas viņš bija plānojis izšaut logu un aizbēgt.

Ir daudz pierādījumu, ka el Hazani patiešām plānoja teroraktu. Viens no tiem – savam Kalašņikova automātam vīrietis bija sagatavojis apjomīgu munīcijas daudzumu.

Kā var izmantot papagaili?

Indijā pēc kādas 85 gadus vecas sievietes lūguma policija aizturējusi papagaili, jo tas viņu regulāri apvainojis.

Minētais papagailis ir pa vidu strīdam par nekustamo īpašumu. Tajā iesaistīta 85 gadus vecā Džanabai un viņas znots Surešs Sakharkars. Lai ieriebtu, znots apmācījis papagaili apsaukāt savu sievasmāti.

“Mani pazemo pēdējos divus gadus,” sūdzas sievasmāte. “Līdzko papagailis ierauga mani, viņš mani apsaukā.” Džanabai vērsusies policijā jau trīs reizes. Pie pēdējās sūdzības uz iecirkni izsaukta gan sievasmāte, gan znots, gan papagailis.

Policijai neizdevās gūt apstiprinājumu papagaiļa rupjajai dabai. “Mēs rūpīgi vērojām papagaili,” stāstīja policijas inspektors, “bet policijas iecirknī viņš neizdvesa ne vārda […].” Sūdzība pret papagaili netika izvirzīta, un viņš tika nodots valsts mežniecības departamentam.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti