Rīta Panorāma

Telefonintervija ar dziedātāju Aiju Andrējevu

Rīta Panorāma

Kā lielo karstumu pārcieš Zooloģiskā dārza iemītnieki?

Dāmu paradīze

Aktieri par «Dāmu paradīzi»: Nav viegli iejusties dažādajās modes personībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kultūras vasarnīcā „Esplanāde” ceturtdienas, 24.jūlija, vakarā sāksies nakts izrāžu cikls „Dāmu paradīze”, kas iepazīstinās ar modes vēsturi 100 gadu garumā, sākot no 1900. līdz 2000.gadam.

Izrādes notiks piecas ceturtdienas pēc kārtas, un katra no tām būs veltīta divām modes desmitgadēm. Režisore Ilona Brūvere tās veidojusi kā dažādu mākslu sintēzi. Kopumā izrādēs būs apskatāmi 1000 tērpi, ar kuriem, izspēlējot dažādu laiku ainiņas, iepazīstinās populāri aktieri. Svarīga loma izrādēs būs arī videomateriāliem, izzinošiem komentāriem un dejas elementiem.

Latvijas Radio vēroja izrādes mēģinājumu, kurā uzmanības centrā ir periods no 1910. līdz 1920. gadam - tērpi, ko izraudzījusi Anna Heinrihsone, tiek atklāti caur dažādiem elementiem. Uz skatuves ainiņas bez vārdiem izspēlē aktieri, viņiem fonā redzams speciāli šim projektam uzfilmēts materiāls, ko papildina izzinošie komentāri.

Izrādē izceltas arī tā laika spilgtākās personības, pēc kuru līdzības aktieri uz skatuves arī nogrimēti - un otrajā desmitgadē tās ir Salvadors Dalī, Ketrīna Hepberna, Grēta Garbo, Maks Donalds, Nina Riči un vēl citi.

Režisore Ilona Brūvere redzamo uz skatuves raksturo kā kustīgās bildes vai atdzīvinātas tā laika fotogrāfijas, kas caur modes pasauli atklāj arī norises konkrētā laika politiskajā dzīvē un sabiedrībā.

Katrs no aktieriem cikla izrādēs iejutīsies ļoti dažādos tēlos, Ieva Aleksandrova-Eklone atklāj, ka viņai vistuvākais ir modes ikonas Koko Šaneles tēls. „Vispār viņa ir traģiska personība, bet ar ļoti spēcīgu mugurkaulu, jo to, ko viņa ir spējusi „iznest”… Arī to, ko viņa ir ieguldījusi modes pasaulē, tas līdz pat šai dienai ir pazīstams kā, piemēram, mazā melnā vakarkleita, Šaneles stils, Šaneles modes nams. Man kā aktrisei ir gods attēlot šo modes „parādību”,” stāsta Aleksandrova–Eklone.

Līdzās tērpiem un personībām katru desmitgadi raksturos arī tai raksturīgi deju soļi, ko ar aktieriem iestudējuši horeogrāfi Iļja Vlasenko un Regīna Kaupuža.

„Gan galops, gan polka, gan čarlstons, gan lēnais valsis. Ļoti dažādas dejas, kas gājušas cauri laikiem un daudzas no kurām arī šodien ir ļoti aktuālas, kā lēnais valsis un rokenrols, piemēram,” uzsver Kaupuža.

Aktieris Andris Bulis, kurš atveidos Džeimsu Džoisu, Marlonu Brando un vēl citus tēlus, stāsta, ka apgūt tik dažādus deju soļus bijis viens no grūtākajiem, bet arī ļoti interesants uzdevums. „Jāteic tas nebija viegli - atkal dejot rokenrolu, lambadu un tā tālāk. Interesanti ir atklāt, kā gadu gaitā ir mainījusies mūzikas dinamika, es nekad par to līdz šim nebiju aizdomājies. Mēs sākam ar Aisedoras Dunkanes stilu un noslēdzam ar „I am robot” variantiem, un tas ir ļoti aizraujošs ceļojums,” par darbu izrādē saka Bulis.

Pirmās divas nakts izrādes no cikla „Dāmu paradīze” būs skatāmas jau šovakar kultūras vasarnīcā „Esplanāde”. Pirmās izrādes sākums ir pulksten desmitos vakarā, bet otrā izrāde sāksies tieši pusnaktī. Ieeja tajās ir bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti