Aizputnieki varēs regulāru apgūt seno amatu prasmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pērnā  gada vasarā pēc vērienīgiem remontdarbiem Aizputes novadpētniecības muzeja senajā muižas pagrabā apmeklētājiem savas durvis vēra piecas jaunas lauku amatniecībai veltītas ekspozīcijas.  Nule aizvadītas arī pirmās meistardarbnīcas, kurās iedzīvotāji iemēģināja savu roku senajos amatos.

Viena no galvenajām vietām lauku amatniecībā atvēlēta koku darbnīcai. Līdztekus senajiem darbarīkiem tagad katram interesentam apskatāmas un izmēģināmas mazāk zināmas iekārtas - slīmesta sols un koka virpa. Tos abus pēc zīmējumiem izgatavojis galdnieks Gatis Svipsts. Viņš atzīst, ka šādas ierīces amatnieki izmantojuši 14. un 15.gadsimtā Anglijā, arī Latvijā tās esot bijušas līdzīgas.

„Mēģinu krēslam kāju virpot. Koks ir sauss, nav gluži tā, kā to darītu mežā ar zaļu koku. Bet apmēram priekšstats rodas, kā tas viss notiek, kā kustas,” rāda galdnieks Gatis Svipsts.

Koku  darbnīcā interesentu netrūkst, arī pārējās ekspozīcijas telpas ļaužu pārpildītas. Te rosās saules cepumu cepēji, akmens zīmējumu veidotāji, pirmo aušanas prasmju apguvēji. Ja vieni tikai noskatās notiekošajā, tad citi drosmīgi izmēģina savu roku dažādos amatos. Pasākuma apmeklētājs Juris Andžāns atceras, ka audušas abas vecāsmātes, pats aust neprot.

Apzināt, pētīt un popularizēt kultūrvēsturisko mantojumu - tāda ir muzeja misija. Kā atzīst muzeja vadītāja Jolanta Berga, tad šodien interesi par šīm vērtībām, īpaši senajām amatu prasmēm, nevar radīt, tikai lasot vai skatoties, tāpēc arī izveidota vide to praktiskajam pielietojumam:

„Mūsu vēlme šeit pulcēt ģimenes, lai būtu iespēja vecākiem ar bērniem kopā iziet no mājas un lietderīgi darbojoties kopā, kaut ko jaunu iemācīties.

Aizputes muzeja  pagraba velvēs jaunizveidotajā ekspozīcijā  amatu prasmju meistarklases tik plašam interesentu lokam notika pirmoreiz. Tiek plānots, ka šādi pasākumi turpmāk varētu kļūt regulāri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti