Viļānos pieaugušie mācās salsu, glezno, kā arī apgūst ģitāras un akordeona spēli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jau trešo gadu Viļānu Mūzikas un mākslas skolā līdztekus profesionālās ievirzes un interešu izglītības programmām bērniem ikviens pieaugušais bez vecuma ierobežojuma var mācīties dejot, darboties mākslas studijā, kā arī apgūt mūzikas instrumentu spēles pamatus.

Pagājušajā gadā Viļānu Mūzikas un mākslas skolā neformālās izglītības programmās iesaistījās 20 pieaugušie.

“Izveidojām pieaugušo mākslas studiju, jo bija dzirdēts Viļānos, ka daudzi vēlas pēc darba brīvajā laikā nodarboties ar mākslu – zīmēt, veidot, gleznot, iemācīties mākslas valodas pamatus. Izveidojās pirmā pieaugušo grupa, tur bija septiņas sievietes ne tikai no Viļāniem, bet arī Varakļāniem, Dekšārēm,” - par pieaugušo neformālās izglītības programmas  izveidi 2014.gadā stāta Viļānu Mūzikas un mākslas skolas direktore Inta Brence.

Veiksmīgi realizējot mākslas pamatu apguvi, vēlāk izveidotas arī citas pieaugušo neformālās izglītības programmas – individuālās apmācības kādā instrumenta spēlē, kā arī deja, kas guvusi lielu atsaucību. “Pirmie, kas atnāca, bija akordeona spēles, klavierspēles un pēc tam ģitārspēles un arī čella spēles interesenti,” norāda Brence.

„Mēs varam piedāvāt šo izglītību jebkurā no mūzikas izglītības programmām, ja vien kādam ir vēlme ar to nodarboties.

Šogad mēs arī plānojam turpināt pieaugušo izglītības programmu “Dejas studija”. Pagājušajā gadā mēs strādājām salsas un arī sadzīves dejas žanrā, un arī šogad mēs gribam pilnveidot šo programmu,” saka Brence.

Viļānu Mūzikas un mākslas skolā pieaugušie bez vecuma ierobežojuma par attiecīgu samaksu var apgūt kādu no piedāvātajām prasmēm. Skolas direktore atklāj, ka parasti šīs izglītības programmas tiek rakstītas vienam mācību gadam, pielāgojoties apmācāmo interesēm un iespējām.

“Svarīgākais ir tas, kas šīs programmas tiek pielāgotas katra izglītojamā individuālajām spējām un individuālajam mērķim, ko viņš grib iemācīties viena mācību gada laikā.

Rezultāti ir ļoti dažādi, kāds atnāk mācīties arī otro mācību gadu, bet kāds piepilda savu mērķi, mācās četrus, piecus mēnešus, uzskata, ka ir apguvis sev nepieciešamo un noslēdz izglītību šajā jomā,” – norāda Brence.

Šobrīd Viļānu Mūzikas un mākslas skolā apmācības uzsākuši divi pieaugušie, kas apgūst ģitārspēli, bet, kā atzīst skolas direktore, lielāka rosība un arī pieaugušo apmācību programmu aktīvs piedāvājums sākas oktobrī, jo septembris paiet saspringtā darbā ar profesionālās ievirzes un interešu programmām, kas paredzētas bērniem.

Parasti nodarbības pieaugušajiem notiek vakaros pēc darba laika, dažkārt veidojot arī individuālo apmācību grafiku,

stāsta ģitārspēles pasniedzējs Kristaps Višs. “Salīdzinoši īsā laikā iemācīties ģitārspēles pamatus, apskatīt dažādus mūzikas žanrus, dažādus spēles paņēmienus, izprast interešu izglītības dalībnieka vēlmes, uz ko viņš vairāk ir tendēts, kādu mūziku grib spēlēt, un tad tiek veidots individuāls plāns, katram individuāla pieeja. Ar to interešu izglītība atšķiras no akadēmiskās, no klasiskās ievirzes. Viss ir atkarīgs no paša audzēkņa, ko viņš vēlas,” pauž Višs.

Āris, kuram ir 38 gadi, uz ģitārspēles nodarbībām brauc no Galēnu pagasta. Iepriekšējas pieredzes šī instrumenta spēlē viņam nav, bet ir vēlēšanās apgūt jaunas prasmes, un šajā gadījumā, kā viņš pats saka, bez pedagoga palīdzības neiztikt. “Pagājušajā gadā uzzināju, ka ir tāda iespēja. Visu laiku esmu gribējis iemācīties ģitāru spēlēt, patīk instruments, patīk, kā tas skan. Tāda iespēja ir radusies, un es domāju, ka ir jāpamēģina,” norāda Āris.

Āris uzskata, ka nekad nav par vēlu mācīties un viss ir atkarīgs no paša vēlēšanās un gribasspēka. „Viss ir atkarīgs no motivācijas. Ja tā ir, tad laiku var atrast, jo nekad nav tā, ka laika ir ar atliektiem galiem un nav kur likt,” stāsta Āris.

Kā atzīst skolas direktore, pieaugušo neformālās izglītības programmu īstenošana nav papildus peļņas avots, tas ir veids, kā ļaut cilvēkiem pilnveidoties un saņemt arī  apliecinājumu tam, ka apgūtas zināmas pamatprasmes. “Tas bieži vien cilvēku paglābj no sava veida vientulības vai ļaunākām lietām, jo tā ir iespēja sevi kaut kur realizēt, pilnveidot, iespēja socializēties. Nopelnīt ar to nevar neviena no pusēm, un tas nav mūsu mērķis. Mēs sedzam izdevumus, kas pamatā saistīti tikai ar pedagogu atalgojumu. Tā nav nekādā ziņā komercija,” stāsta Brence.

Divu gadu laikā Viļānu Mūzikas un mākslas skolā pieaugušie apguva prasmes  klavierspēlē, ģitārspēlē, akordeona un čella spēlē, mākslas pamatos, kā arī dejas studijā. Kopumā apliecību par pieaugušo neformālās apmācību programmas apgūšanu saņēmuši 35 cilvēki. Šī gada apmācībām pieteikšanās vēl turpinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti