Vīķe-Freiberga pandēmijas laikā attālināti turpina strādāt, bauda lauku mieru un kritizē Trampu

4. maijā publicēta LTV sporta žurnālista un raidījumu vadītāja Reiņa Ošenieka vloga #PAŠIZOLĒTS 5. sērija. Tajā viņš sarunājās ar eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, mūziķi Intaru Busuli, Latvijas prezidenta padomnieci Ievu Ilvesu un latviešu valodas skolotāju, ''Instagram'' bloga “Tava valoda” uzturētāju Daci Rēķi. Sarunās viņi atklāja gan savas atmiņas par 4. maiju 1990. gadā, gan to, ar kādām sajūtām sagaida to šogad.

Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga atzina, ka šobrīd var izbaudīt mieru. Viņa lēsa, ka, neskatoties uz daudzajiem pienākumiem starptautiskajās organizācijās, kopš prezidentūras beigām šis ir pirmais pavasaris, kad var atļauties vērot dabas mainību pavasarī. “Tas ir brīnišķīgi,” priecājās ekprezidente.

Kavējoties atmiņās par 1990. gada 4. maiju, Vīķe-Freiberga atcerējās, kā, būdama Monreālā, gaidījusi ziņas no Latvijas. Trimdas latvieši ļoti gaidīja balsojumu, bet pēc tā trimdā dzīvojošie latvieši, lietuvieši un igauņi devušies izbraukumā pa Monreālu ar Baltijas valstu karodziņiem – lai arī vietējie redzētu, ka Baltija priecājas.

Reinis Ošenieks eksprezidentei pavaicāja viņas viedokli par to, kuri no šābrīža pasaules līderiem vislabāk tiek galā ar pandēmijas izraisīto krīzi un spēj nomierināt savu valstu iedzīvotājus. Viņa atzina, ka augstu vērtējams Francijas līdera Emanuela Makrona sniegums, Lielbritānijas līdera Borisa Džonsona sniegumu Vīķe-Freiberga vērtēja piesardzīgi, atzīdama, ka viņš “no sākuma nedaudz fleitēja”, bet vēlāk sācis reaģēt pietiekami adekvāti. Savukārt īpaši asu kritiku eksprezidentes acīs izpelnījies ASV līderis Donalds Tramps. “Tas cilvēks ir neiedomājami, neiedomājami nekompetents! Viņš nekonsultējas, viņš nedomā, viņš muti ver, pirms smadzenes ir sākušas darboties! Viņš ir katastrofāls,” pauda Vīķe-Freiberga.

Sarunā eksprezidente arī atklāja, kāda šobrīd ir viņas un viņas vīra Imanta ikdiena.

Intars Busulis atklāja, ka 1990. gada 4. maijā kopā ar ģimeni pats bijis pie Augstākās Padomes un ko dara, lai arī saviem bērniem nodotu 4. maija svētku sajūtu un apziņu.

Ieva Ilvesa dalījās pieredzē par to, kā šobrīd pandēmiju pārvar Kalifornijā un kā vislabāk bērniem pastāstīt par vēsturiskajiem notikumiem tā, lai viņi to ne vien noklausītos, bet arī saprastu.

Savukārt latviešu valodas skolotāja Dace Rēķe vēlreiz atgādināja, ka latviešu valodas saglabāšana un kopšana ir katra paša pienākums – nekopjot un nesargājot valodu, mēs riskējam to pazaudēt.

“Svinēsim savu brīvību un neatkarību! Nenovērtēsim to par zemu. Novērtēsim, svinēsim un pateiksimies tiem, kas palīdzēja mums to iegūt, un tiem, kas palīdz mums to uzturēt,” sarunas nobeigumā aicināja eksprezidente.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti