Uzņēmuma "Granāti Pluss" iecere 20 hektāru plašā teritorijā izveidot derīgo izrakteņu – dolomīta un smilts – ieguves karjeru publiskajā apspriedē nonākusi jau 2018. gadā. Par spīti faktam, ka rakšanas un dolomīta pārstrādes darbi ritēs tikai pārsimt metru no iedzīvotāju īpašumiem, uzņēmējs piedāvājis derīgo iežu iegūšanu veikt ar spridzināšanas metodi. Te gan iebildis uzņēmums "Gaso", jo netālu atrodas augstspiediena gāzes vads. Tikmēr projekts uzstājīgi tiek virzīts apstiprināšanai Ogres novada pašvaldībā, jo patlaban nepieciešama tieši vietvaras atļauja, lai uzņēmums varētu kārtot nepieciešamos dokumentus reālai darbu uzsākšanai.
"Šim projektam – derīgo izrakteņu ieguvei atradnē "Granāti"– ir noslēgusies ietekmes uz vidi novērtējuma procedūra. Birojs ir izsniedzis atzinumu. Šobrīd, lai darbība varētu turpināties, būtu jāsaņem pašvaldības akcepts," skaidroja Vides pārraudzības valsts biroja Ietekmes uz vidi novērtējuma daļas vadītāja Vineta Maskava.
Ogres novada domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Nikolajs Sapožņikovs raidījumam skaidroja, ka dome 28. aprīlī pieņēmusi lēmumu neakceptēt SIA "Granāti Pluss" dolomīta un grants ieguvi, kā arī pārstrādi Tīnūžu pagasta teritorijā.
"Pamatā šis atteikums saistīts ar to, ka darbi bija paredzēti, veicot spridzināšanu, – tā, protams, nav tā labākā metode,"
norādīja Sapožņikovs.
Tomēr gala lēmums vēl nav pieņemts, un novada iedzīvotāji ne pa jokam uztraukušies, ka, vēl vienam karjeram uzsākot darbību, ūdens no viņu akām un dziļurbumiem vienkārši pazudīs, un nevarēs ne dārzu apliet, ne veļas mašīnu darbināt, bet dzeramais ūdens būs jāpērk veikalā.
Vietējais iedzīvotājs Guntis Mačs "4. studijai" stāstīja, ka jaunais karjers būšot jau kāds astotais vai devītais "vienā karjeru virtenē", kas atrodas sešu kilometru garumā. Pēc viņa teiktā, cilvēkiem jau tagad sākot trūkt ūdens.
Savukārt ģeoloģijas zinātņu doktors Astrīds Freimanis ir neizpratnē, kāpēc tik sarežģītā situācijā, apdzīvotā vietā, ir veikta ļoti zema līmeņa izpēte.
"Trakākais ir tas, ka Valsts vides dienesta vēstulē pat tas ir apstiprināts, ka noteikt krājumus pēc kategorijas "N". Tā ir viszemākā kategorija, viszemākais izpētes līmenis, ko nosaka ministrija. Tas jau arī rada zināmas aizdomas," uzsvēra Freimanis.
Vietējie ļaudis ir pārliecināti – ja karjers uzsāks savu darbību, tad ūdens pazudīs vismaz 28 akās.
Arī "Mežciema" mājās. Saimnieks Vents Bergmanis skaidroja, ka pašlaik pietiekot saimniecībai un dzeramajam ūdenim, bet ja kaut par metru pazemināsies gruntsūdeņu līmenis, māja paliks bez ūdens.
Pašvaldībā iedzīvotājus mierina – tiks darīts viss, lai karjera iespējamās darbības laikā cilvēki neciestu.
Ogres novada domes pārstāvis informēja, ka SIA "Granāti Pluss" lūdzis pārskatīt domes sēdē pieņemto lēmumu un akceptēt uzņēmuma paredzēto darbību, ievērojot pašvaldības izvirzītos nosacījumus.
"Šie pašvaldības izvirzītie nosacījumi bija neveikt spridzināšanas darbus dolomīta ieguves procesā, uzturēt kārtībā, laistīt vai apstrādāt ar pretputēšanas līdzekļiem ceļu; izveidot arī pazemes ūdeņu monitoringa sistēmu. Tātad ierīkot ūdens apgādes urbumus atradnes "Granāti" tuvākās apkārtnes iedzīvotāju īpašumos, kur ūdens apgādes avotos atradnes "Granāti" darbības rezultātā varētu pazust ūdens," skaidroja Sapožņikovs.
Iedzīvotāji "4. studijai" gan ziņoja, ka uzņēmums nevis piedāvā nodrošināt dziļurbumus, bet kārdina ļaudis ar divu tūkstošu eiro kompensāciju, ja nu atradnes darbības rezultātā kas noies greizi. Iedzīvotāji spriež, ka tas vēl katrai mājsaimniecībai būs jāpierāda, ka ūdens zudums vai kādas citas problēmas būs radušās tieši no šī karjera.
"Ja viņi saņems tagad atļauju no Ogres domes, tad iesim uz Ogres domi ar spaiņiem pēc ūdens pakaļ, kad mums uz vietas tas ūdens izbeigsies," pauda "Mežciema" māju saimnieks.
Tikmēr Ikšķiles novadā patlaban esošo karjeru īpašnieks SIA "Līčezers AT" valdes priekšsēdētājs Aigars Taukulis raidījumam norādīja, ka iedzīvotāji radījuši vētru tējas glāzē.
"Es ar karjeru izstrādi nodarbojos jau vairāk nekā 20 gadus, un tas, ko tur raksta un sūdzas dotajā momentā cilvēki, tās ir absolūtas muļķības. Ja jau tas ūdens līmenis pazustu, tad mums nebūtu ūdens un kaimiņos būtu sūdzības. Tā nav, ka tik krasi pazeminās. Ja ir runa, ko cilvēki akās grib redzēt, tad ir jautājums, kādas viņiem tās akas ir. Ja viņš tur trīs grodus ir izracis un grib, lai viņam tur būtu ūdens, nu, šodien vispārēji ūdens līmenis ir krities viscaur, daudzās vietās Latvijā, un tas nav saistīts ar karjeru," teica Taukulis.
Visi "4. studijas" centieni sazināties ar SIA "Granāti Pluss" beidzās neveiksmīgi – neviens neatbildēja, un arī internetā norādītie telefona numuri izrādījās ar uzņēmumu nesaistīti.
Iedzīvotāji par ieceri izveidot pašvaldībā lielāko dolomīta atradni uzzināja jau 2018. gadā. Pērn, tātad – pēc trīs gadiem – 2021. gadā, pašvaldība mainīja teritorijas izmantošanas apbūves noteikumus, kuros teikts, ka tieši šī teritorija turpmāk ir paredzēta derīgo izrakteņu iegūšanai. Ja uzņēmumam "Granāti Pluss" tagad izdosies pārliecināt pašvaldību, dolomīta atradnes būs vietējo iedzīvotāju kaimiņš 30 gadu garumā.