Kā labāk dzīvot

Joda daudzums mūsu organismā: pietiek ar veselīgu un pareizu uzturu

Kā labāk dzīvot

Latviešu valodas stunda: Ukrainas pilsētu nosaukumu izruna un rakstība

Pavasaris Latvijā nav iedomājams bez bērzu sulu tecināšanas!

Vietām jau tek bērzu sulas! Kāpēc dzert un kā tecināt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Pagaidām vairāk pieejamas ir kļavu sulas, bet nupat sācies arī bērzu sulu tecināšanas laiks. Bērzu sulas ir labs veids, kā uzņemt šķidrumu un labs minerālvielu, sevišķi kālija un mangāna avots, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Valsts zinātniskā institūta "BIOR" pētniece Inese Siksna.

“Šobrīd kļavu sulas ir vairāk pieejamas, bet bērzu sulas nupat sākās,” norādīja Siksna. Vienlaikus viņa atzina, ka Latvijas teritorijā pavasaris vietām iestājas agrāk, vietām vēl ir krietns sals, kur sulu vēl var arī nebūt. 

“Tas ir arī viens no sarežģījumiem, ka tu nekad nevari prognozēt, kurā brīdī tas sāksies. Tā ir tāda draudzēšanās ar dabu, sekošana līdzi laikapstākļiem, lai saprastu, kurš ir pareizais sulu tecināšanas laiks,” viņa vērtēja. 

Bērzu sulas ir vērtīgi uzņemt uzturā ne tikai tāpēc, ka tajās ir daudz dažādu bioloģiski aktīvu savienojumu, bet arī tāpēc, ka tā ir laba alternatīva ūdenim

tiem, kam īsti negribas dzert ūdeni un ir problēmas ar pietiekama šķidruma uzņemšanu, skaidroja pētniece. 

“Šķidrums būtu viens ieguvums, otrs ir minerālvielu saturs – tur tiešām ir visa ķīmisko elementu tabula, bet, ja mēs iegūstam ūdeni no kādas akas, sastāvs daudzos gadījumos ir līdzīgs. Bērzu sulā ir nedaudz vairāk kālija, mangāna,” viņa stāstīja. 

Visus bioloģiski aktīvos savienojumus bērzu sulā nav iespējams vienkārši aptvert un izpētīt, jo tādu ir ļoti daudz un tie mainās atkarībā no tā, kad un kur sulas ievāktas. “Ja mēs lietojam produktu, kas ir no dabas nācis, mums jāpriecājas par visu komplektu, kas tur ir, nedomājot un neskaldot vienmēr pa sastāvdaļām,” ieteica Siksna. 

Vienlaikus viņa atgādināja, ka bērzu sulā ir arī cukurs.

Cukura daudzums gan var mainīties atšķirībā no tā, kad sula iegūta, bet variācija ir no 7 līdz 15 gramiem uz litru.

Tāpat sulu ievākšanas procesā ļoti svarīga ir higiēna, lai sulas ir tīras, garšīgas un bez piemaisījumiem. 

“Kā labāk dzīvot” klausītājs dalījās ar savu pieredzi un instrukciju, kā urbt bērzu sulas tiem, kas to iepriekš nav darījuši: 

  • Bērzu sulas urbj ar 10 milimetru urbi apmēram 40–50 centimetru diametra bērzā ziemeļu pusē 15 centimetru dziļumā. Bērzu izvēlas saulainākā vietā, tad pietek 10–15 litri diennaktī.
  • Caurumā apmēram četru, piecu centimetru dziļumā ievieto 10 milimetru vara trubiņu, kas labi der un turas, un tad liek apakšā 18 litru ūdens muciņu. Nosedz ar mazu maisiņu un gumiju, lai nevar ielīst mušas. 

Klausītāja pieredze rāda, ka ziemeļu pusē sulas tek labāk, turklāt tās visu dienu neatrodas saulē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti