Jauni un bagāti

#19 Neredzamais konta atlikuma nodoklis

Jauni un bagāti

#21 Trīs naudas likumi, ko zināt ikvienam

#20 Gada ienākumu deklarācija un attaisnotie izdevumi

Vienkārši par gada ienākumu deklarāciju. Kāpēc ir vērts to iesniegt

Gada ienākumu deklarāciju daudzi uzskata par loteriju, Latvijas Radio 5 rubrikā “Jauni un bagāti” vērtēja finanšu analītiķis Valters Vestmanis. Tomēr deklarāciju ir vērts iesniegt, jo ar tās palīdzību katru gadu no valsts par attaisnotajiem izdevumiem iespējams atgūt pat vairākus simtus eiro, norādīja Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Fizisko personu nodokļu daļas galvenā nodokļu inspektore Ināra Kopase.

“Man liekas, ļoti daudziem gada ienākumu deklarācija asociējas ar vienu lietu, ka tu reizi gadā atver EDS, nospied pogu iesniegt, un būs tāda loterija – zaļš vai sarkans. Attiecīgi, vai tev ir nodokļu pārmaksa vai parāds,” vērtēja Vestmanis. 

Ne visi saprot, kā šis rīks strādā, taču, ja mākam to pareizi lietot, katru gadu no valsts iespējams atgūt par vairākus simtus eiro. 

“Gada ienākumu deklarāciju varētu nosaukt par fiziskās personas gada pārskatu, kurā ir apkopoti visi fiziskās personas ieņēmumi, piemērotais nepaliekamais minimums un atvieglojumi, un gada laikā ieturētais iedzīvotāju ienākuma nodoklis,” skaidroja Kopase. 

Deklarācija jāiesniedz obligāti, ja gada laikā nav ieturēts nodoklis no ienākumiem, skaidroja VID pārstāve. Tie ir saimnieciskās darbības veicēji, individuālo komersantu īpašnieki, individuālo uzņēmumu īpašnieki, autoratlīdzību saņēmēji. 

Obligāti deklarācija jāiesniedz arī personām, kuri saņem ienākumus ārzemēs, piemēram, jūrniekiem, kuri strādā starptautiskos pārvadājumu kuģos. 

Jāņem vērā, ka ikviens katru gadu, iesniedzot deklarāciju, no valsts var atgūt pat vairākus simtus eiro, norādot attaisnotos izdevumus, norādīja Kopase: 

“Attaisnotie izdevumi ir personas maksājumi, par kuriem var samazināt gada laikā ieturēto iedzīvotāju ienākumu nodokli.

Gada ienākumu deklarācijā var iekļaut 600 eiro, tie būs izdevumi par ārstniecību un izglītību, ziedojumi un dāvinājumi.”

Tātad attaisnotie izdevumi nav tikai zobārsta pakalpojumi – ja vēlamies attīstīt savas prasmes, lai celtu ienākumus, ļoti iespējams, daļu no mācību maksas būs iespējams atgūt caur gada ienākumu deklarāciju. Tāpat arī, ja ziedojam naudu labdarībai, no šiem izdevumiem 20% var atgūt atpakaļ.

Jāņem vērā, ka, ja attaisnotie izdevumi par izglītību un ārstniecību pārsniedz 600 eiro, tie tiks attiecināti uz nākamajiem trim gadiem, bet par ziedojumiem un dāvinājumiem naudu atgūt var tikai tajā gadā, kad tie veikti. 

Turklāt attaisnoto izdevumu čeki nav jāglabā kastītē līdz nākošā gada deklarācijai – ir izveidota ērta mobilā lietotne, kas šo procesu ļoti atvieglo. Čeki tikai jānofotografē un jāreģistrē aplikācijā, piebilda Kopase. 

 

"Jauni un bagāti"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti