Dienas ziņas

Zaļeniekos durvis ver Restauratoru nams

Dienas ziņas

Papi plāno attīstīt par viedo ciemu

Izstrādāts rīks, kā mazināt atkritumus

Vidzemes un Igaunijas 25 skolās testē īpašu rīku atkritumu auditam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar Vides izglītības fonda ekspertiem un Tipu dabas skolu Igaunijā ir radījis atkritumu audita rīku, kas palīdz kontrolēt un saprast, no kā rodas lielākais atkritumu apjoms.

Līdz 2035. gadam Eiropas Savienības dalībvalstīm ir būtiski jāsamazina poligonos uzglabāto atkritumu daudzums. Šobrīd Eiropas Savienībā kopumā gadā tiek radīti vairāk nekā divi miljardi tonnu atkritumu. Turklāt daudzās valstīs lielākā daļa no tiem, tostarp Latvijā 72%, nonāk atkritumu poligonos.

Lai arī iedzīvotājiem tiek piedāvātas arvien plašākas iespējas atkritumus šķirot, ne visi joprojām tās izmanto un pat nepiedomā pie tā, cik patiesībā paši daudz atkritumus rada. Tāpēc ir izveidots atkritumu audita rīks, ko jau ir notestējušās izglītības iestādes Vidzemē un Igaunijā.

“Vidzemes plānošanas reģionā izstrādājām atkritumu audita metodoloģiju, ko piedāvājām izglītības iestādēm, lai skolas varētu izvērtēt savu atkritumu daudzumu, skatoties, kas ir viņu atkritumu urnās, cik daudz tas ir. Lai pēc tam varētu izdarīt secinājumus, kas ir tie atkritumi, kas ir par daudz, kurus vajadzētu samazināt. Kā arī pēc tam izstrādāt tālāko rīcības plānu, ko tad darīt, lai šo atkritumu daudzumu samazinātu,” stāsta Vidzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Maija Rieksta.

“Šķiroja dārziņā atkritumus, konstatēja, cik saražojam, ko mēs saražojam. Un rezultātā tas secinājums bija tāds, ka visvairāk ražo mūsu virtuve. No turienes nāk visvairāk iepakojumu, mizu un tamlīdzīgas lietas. Tas, ko jau reāli darījām, izveidojām bioloģisko atkritumu savākšanas brigādi,” stāsta Anta Apine, Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes “Sprīdītis” vadītājas vietniece izglītības jomā.

Testēt atkritumu audita rīku kopumā piekrita 14 izglītības iestādes no Vidzemes reģiona, savukārt Igaunijā projektā piedalās 11 skolas.

Tipu dabas skolas pārstāve Dagmāra Hodere stāsta, ka atkritumu šķirošanas prakse Igaunijā ir diezgan zemā līmenī. Tomēr līdz ar Eiropas institūciju noteiktajām prasībām situācija sāk uzlaboties, un drīz atkritumu šķirošana skolās būšot obligāts nosacījums.

“Lielākā daļa no skolām, kas piedalās šajā projektā, iepriekš nebija šķirojušas atkritumus. Tā ir jauna prakse, un ļoti maz ir tādu pašvaldību, kurās ir iespēja atdot šķirotos atkritumus tam paredzētajās vietās.

Pateicoties šim projektam, daudzas skolas un pašvaldības ir mainījušas savus paradumus,” stāsta Hodere no Igaunijas.

Secināts, ka arī tajās izglītības iestādēs Vidzemē, kuras projektā piedalās, 49% atkritumu būtu iespējams šķirot, bet tas netiek darīts. Vidzemes plānošanas reģiona mājaslapā atkritumu audita rīks ir brīvi pieejams, lai arī ikvienam citam būtu iespēja izdarīt secinājumus par savu radīto atkritumu daudzumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti