4. studija

Kāpēc, atrodoties septiņus kilometrus no Rīgas, Rīgā nevar nokļūt?

4. studija

Kāpēc saules paneļu saražoto elektrību īpašnieks nevar izmantot citos īpašumos?

Vai tiesa, ka Vidzemes tirgū gaļas pārdevēji tiek izmesti no paviljona?

Vidzemes tirgus paviljona pārdevēji nemierā ar lūgumu taupības dēļ pārvākties uz kioskiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šogad Pārdaugavā jaunai dzīvei atvērās Āgenskalna tirgus. Ļoti labi apsaimniekots un uzturēts ir Imantas tirgus. Ar katru gadu arvien lielāku tūristu pieplūdumu piedzīvo Centrāltirgus. Līdzīgu augšupeju jau gadiem ilgi gaida arī Vidzemes tirgus, kas atrodas Rīgas centrā, tomēr energoresursu taupības dēļ no gaļas paviljona uz mazākiem kioskiem lūgts pārvākties gaļas tirgotājiem, kuri par notikušo ir visai sašutuši. Šobrīd panākta vienošanās, ka tirgotāji un tirgus vadība sēdīsies pie kopīga sarunu galda, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Kopskats uz Vidzemes tirgu ir bēdīgs. Patlaban āra teritorijā var nopirkt dārzeņus, ziedus un apģērbus, bet vienīgajā paviljonā, kas darbojas, pie dažiem pārdevējiem arī gaļu un citas pārtikas preces.

Septembra beigās pie paviljona pārdevējām pienācis Centrāltirgus pārstāvis, kurš informējis, ka no 1. novembra tirgotājām sava līdzšinējā darba vieta būs jāatstāj un jāiet tirgoties atsevišķos kioskos. Iemesls – komunālo izmaksu sadārdzināšanās.

Zemnieku saimniecības pārstāve Brigita Savina raidījumam pauda: "Mums nav bijis nekāds oficiāls dokuments, nekāds oficiāls lēmums. Mūs tikai administrācija informēja, ka vajadzēs rakstīt iesniegumu un iet no paviljona ārā, kur ierādīs mums vietas. Mēs jau tāpat no paša sākuma saprotam, kuri tie kioski varētu būt, kuri stāv tukši."

Pārdevējas ir nobažījušās, ka piedāvātie kioski būs absolūti nepiemēroti svaigas produkcijas tirdzniecībai.

Pārdevēja Anita uzsvēra: "Mums jau tā te vasarā ir 35 grādi iekšā. Tik daudz gaļas aizgāja postā. Tur tos kioskus, ko ierāda... visapkārt ir stikli. Tepat ārā. Viss vienos stiklos. Tas nozīmē, ka tiešā saule, kas te ir, nāks viss iekšā. Vitrīnās nāks viss iekšā."

Arī tirgū tik svarīgs amata meistars kā gaļas izcirtējs esot par gaidāmajām pārmaiņām pilnīgā neizpratnē. "Gaļas cirtējs, kas zāģē gaļu tepat, kur zāģis, viņš saka – kā tas būs tagad? Es jums katrai sametīšu ķerrās sazāģēto un vedīšu pa visu tirgus laukumu? Izdalīšu jums katrai – viena stāvēs vienā kioskā, otra citā... Viņš saka: "Es to nedarīšu, tad es eju prom no darba"," izcirtēja viedokli atstāstīja pārdevēja.

Dārzeņu un augļu tirgotājiem, kuri ziemas mēnešus parasti strādā paviljonā, arī piedāvā nomāt atsevišķu kiosku. Pārdevēji, kuri pavisam nesen jau pārcēlušies un paši izremontējuši savu tirdzniecības vietu, ir sašutuši par jaunumiem.

"Janvārī izremontējām. Rezultātā – 7–8 mēneši, un tagad atkal mūs lūdz no šejienes pārcelties un nepiedāvā nekādu normālu telpu. Vienas telpas esam noskatījuši, bet tās atkal ir jāremontē. Jāremontē par saviem līdzekļiem," sacīja pārdevēja Jeļena.

Vidzemes tirgū strādājošo priekšlikums ir šāds – sakoncentrēt visus tirgus tirgotājus paviljonā, kas palīdzētu taupīt līdzekļus un būs ērti klientiem.

"Kāda būs motivācija pircējam nākt pēc gaļas? Staigāt pa visiem kioskiem, meklēt, kurš ir kurš, neuzskatāmi un apgrūtinoši pircējiem," par iecerēto sistēmu sacīja pārdevēja Maira Oldere-Aldere.

Uz sarunām atnākušie Centrāltirgus pārstāvji ir pārliecināti – visu tirgotāju atrašanās zem viena jumta neko neatrisinās. Rīgas Centrāltirgus pārstāve Renāte Petrova norādīja: "Tas jau nemainīs patēriņu, tas neizmainīs apkures izmaksas, tas nemainīs uzturēšanas izmaksas. Jautājums par to, ka šī telpa ir milzīga."

Tomēr pārdevēji raidījumam stāstīja, ka nekādas apkures patlaban paviljonā nav. "Mums neviens apkuri nav devis. Tagad mēs noskaidrojām, ka pie ieejas paviljonā ir kaut kāds radiators, kurš it kā silda ūdeni," sacīja viena no pārdevējām. Tomēr tas atrodas priekštelpā, kur parasti guļot bezpajumtnieki.

"Iekšā mēs stāvam ļoti labās, siltās drēbēs un siltos zābakos," norādīja paviljona darbiniece.

Līdz šim tirgotājiem komunālie maksājumi tikuši iekļauti tirdzniecības vietas nomas maksā. Tagad visas izmaksas būs uz nomnieku pleciem. Centrāltirgus pārstāvis ir gatavs izrādīt telpas, ko administrācija piedāvās pārdevējiem. Turklāt tiek minēts, ka jau notiek pārrunas ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD), kā labāk rīkoties, lai mazie veikaliņi atbilstu pārtikas produktu tirdzniecībai.

"Atklāti sakot, šī informācija nāk no jūsu puses. Jo nekāda informācija ne no tirgotāju puses, ne no paša tirgus puses nav ienākusi," atzina PVD Rīgas pilsētas pārvaldes vadītājs Raimonds Tukišs.

Pārsvarā visi Vidzemes tirgus pārdevēji šeit strādā ļoti ilgu laiku,  pat vairākus desmitus gadu. Un kārtējās pārmaiņas, viņuprāt, nesola neko labu.

"Sakarā ar dārgo elektrību, dārgo apkuri mēs visi zinām, ka valsts nāk pretī visiem uzņēmumiem un sniedz diezgan lielas dotācijas un atbalstus, lai mēs varam samērīgus rēķinus maksāt. Kādēļ šīs dotācijas, kādēļ šie atbalsti netiek sniegti mums? Ar ko mēs esam sliktāki par citiem uzņēmumiem?" prātoja viena no pārdevējām.

Viņa arī vaicāja – kādēļ citu tirgu sakārtošana ir izdevusies, bet Vidzemes tirgum nepietiek?

Vienlaikus Rīgas Centrāltirgus pārstāve Renāte Petrova norādīja: "Mūsu mērķis nav slēgt tirgu. Ja mūsu mērķis būtu slēgt tirgu, tad mēs principā slēgtu paviljonu un teiktu – pārvācieties uz citiem tirgiem. Tāpēc meklējam risinājumu, lai tirdzniecība šeit saglabātos."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti