VIDEO: Kā iemācīt bērnam drošu ceļu uz skolu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 2 mēnešiem.

Vēl pirms mācību grāmatu atvēršanas jaunajā mācību gadā svarīgs ir jautājums, kā droši nokļūt līdz skolai. LTV raidījuma “Zebra” vadītāja Paula Timrota padomi vecākiem un bērniem, lai ceļš līdz skolai būtu drošs.

1. Vajadzētu sagādāt bērnam spilgtu, gaišu, pamanāmu apģērbu un somu, lai viņu varētu redzēt jau no attāluma. Ja nu gadās vakara maiņa, noderēs arī atstarotāji.

2. Ļoti svarīgi ir izdarīt mājasdarbu vēl pirms 1.septembra – ar bērnu vajag izstaigāt maršrutu no mājas līdz skolai apmēram tajā diennakts stundā, kurā mazajam skolēnam nāksies biežāk iet.

Tas palīdzēs saprast un izstāstīt bērnam, kāda ir satiksme un kur ir bīstamās vietas ceļā uz skolu.

3. Kad maršruts ar bērnu ir izstaigāts un bīstamās vietas apspriestas, nākamais solis – palūgt, lai bērns vecākus aizved līdz skolai un izstāsta par ceļa bīstamajām vietām. Tas ir ļoti būtiski, lai novērtētu, vai bērns ir dzirdējis stāstīto.

4. Nākamais solis pēc tam, kad bērns visu ir pareizi atstāstījis par to, kas uz ceļa notiek un no kā jāuzmanās, ir ļaut viņam patstāvīgi doties šajā ceļā, pa gabalu vērojot, vai viņam viss sanāk. Bet, ja kaut kas neizdodas, vajadzētu vienkārši norādīt uz lietām, ko viņš vēl nav sapratis vai pamanījis, un palieliet par pareizi izdarītām lietām.

5. Būtiski arī iemācīt bērnam atrast acu kontaktu ar autovadītāju, šķērsojot ielu.

“Paskatāmies uz onkuli, saprotam, ka viņš mūs redz, un tad ejam pāri,” saka Timrots.

6. Pieaugušajiem bieži vien arī grūti saprast, ka bērns būtiski atšķiras no pieaugušā – bērns ir īsāks, viņam ir īsākas kājas un viņam vajag daudz vairāk soļu, lai pārietu pāri ceļam. Tāpat bērns var nesaprast, no kuras puses nāk skaņa, piemēram, ja brauc policijas vai “ātrās palīdzības” mašīna.

Un vēl būtiski ir tas, ka bērniem ir apmēram par 30% šaurāks redzes leņķis, kas arī jāņem vērā.

7. Svarīgāk par jebkādiem vecāka vārdiem un brīdinājumiem ir tas, ko viņš dara.

8. Pat ja viss ir labi izdarīts un bērns no visa uzmanās, tik un tā šo maršrutu vajadzētu ik pa laikam iziet vēlreiz, jo pilsētā iespējami kādi remonti, būvdarbi vai bedres.

9. Ejot pa trotuāru, bērniem arī jāiemāca uzmanīties no velosipēdiem, kas ir klusi, nepamanāmi un brauc diezgan ātri.

10. Plānojot ceļu uz skolu, vajadzētu izvēlēties drošāko maršrutu.

Ja pa ceļam ir kādas bīstamas vietas vai nesaprotams krustojums, labāk no tiem izvairīties un paiet kādu garāku ceļa gabaliņu.

11. Vecākiem arī vajadzētu iztēloties, kā bērns jūtas. No rīta viņš var būt miegains, izklaidīgs, bet pēcpusdienā, noguris no skolas, viņš atkal var būt izklaidīgs, taču jau grib skraidīt.

12. Svarīgi arī pārbaudīt, vai skolas somā nav kādas liekas mantas, jo tai jābūt maksimāli vieglai. Somai arī jābūt atbilstošai bērna augumam – lai skrienot tā nekratās vai nevelkas pa zemi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti