VIDEO. Jaunsargi māca izdzīvošanas pamatus – izfiltrēt ūdeni

Amanda un Elīna ir jaunsardzes, kas ikvienam jaunietim iesaka pamēģināt padzīvot mežā un sajust, cik labi ir nesēdēt mājās pie televizora vai telefona, bet būt dabā, viņas stāstīja Latvijas Televīzijas jauniešu satura platformā "16+". Jaunsargos var iemācīties ne tikai izdzīvot un darboties komandā, bet arī filtrēt ūdeni, ja gadās, ka dzeramais ūdens nav pieejams.

"Sākumā domāju, ka jaunsardze – tas ir tik garlaicīgi," atcerējās Amanda. "Vienreiz aizgāju draudzenei līdzi un pasēdēju blakām, un man ļoti ieinteresēja viss, kas te notiek – mežs, daba – tu nesēdi telefonā, nebojā savu redzi."

Elīnu motivē tas, ka viņa atnāk, izdara, kas jādara, un tad ir lepnums pašai par sevi. "Nākamajā reizē gribas vēlreiz piedzīvot to lepnuma sajūtu, ka esi to izdarījis." Amanda piebilda, ka tas tiešām ir foršāk, nekā pavadīt brīvdienās mājās pie televizora. Te atnāc uz dabu, izbaudi to sajūtu – kā ir pavadīt [laiku] ar dažādiem cilvēkiem un gulēt teltīs, nevis savā gultā.

Tas ir iemesls, kāpēc es nāku jaunsargos – te ir tāda disciplīna un brīžiem asumiņš. Tas norūda raksturu cilvēkam.

Jaunsargos meitenes apguvušas, kā var iegūt dzeramo ūdeni, ja esi nonācis situācijā, kad nav, ko dzert. Iespēja ir pasmelt ūdeni, piemēram, no karjera vai citas ūdenstilpes. “Ir iespējams pašiem izfiltrēt sev dzeramo ūdeni,” stāstīja Amanda.

Elīna demonstrēja, kā pagatavot filtru: “Ir trīs lieli koki, ko augšā sastiprina ar kādu striķi. Starp tiem iesien trīs stāvus – auduma gabalus, var derēt gan lakati, gan T krekli. Un tad – lej iekšā ūdenī. Tas ir diezgan laikietilpīgs process."

“Pirmajā "stāvā" ir vieta, kur likt zāli, zāle “uzķers” lielākos netīrumus un gružus, kas atrodas ūdenī. Otrais filtrs ir grants, kur paliks mazāki gruzīši, kas nav aizķērušies zālē. Un pēdējais – ogles –, kas “saķers” pārējos mikrobus. Grants vietā var likt arī smiltis, bet grantij ūdens ilgāk ies cauri – sasūksies un tikai tad tecēs uz oglēm.”

Šādi filtrēts ūdens, protams, nebūs caurspīdīgs, jo gājis cauri gan oglēm, gan visam pārējam, bet tas ir dzerams, apgalvo jaunsardzes. 

Tas nav sarežģīti, bet laikietilpīgi, un svarīgi neaizmirst, ka pēc tam ūdens obligāti jānovāra.

"Manuprāt, jaunsargi ir tāda vieta, kur vari iemācīties daudz ko, kas noteikti noderēs – piemēram, šī ūdens filtrācija, tā noderēs, jo, ja trūkst ūdens, nevar izdzīvot," atgādināja Elīna.  

"Katram kādreiz jāatnāk pie jaunsargiem un jāpaliek mežā, lai zinātu tās sajūtas," ierosināja Amanda. "Tas nav tas pats, kas dzīvot mājās."

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti