Kā labāk dzīvot

Bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanas iespējas

Kā labāk dzīvot

Var pieteikties atbalstam privātmāju siltināšanai. Ir jāņem vērā dažas nianses

Vieglā valoda: Tās lietojums pasaulē publiskā telpā arvien pieaugs

Valsts pārvaldē problēmas ar saprotami uztveramas valodas lietošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Daļai iedzīvotāju ir grūtības ar sarežģītas informācijas uztveršanu, tādēļ jau pirms 20 gadiem Latvijā sāka lietot tā dēvēto vieglo valodu – komunikācijas veidu, kas padara informāciju saprotamu ikvienam. Šādai viegli uztveramai saziņai vajadzētu būt arī starp valsts organizācijām un sabiedrību, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” rosināja Vieglās valodas aģentūras pārstāve Irīna Meļņika.

Statistika liecina, ka gandrīz ceturtā daļa ikvienas valsts iedzīvotāju nespēj uztvert sarežģītu informāciju. Iemesli ir dažādi: vājas valodas zināšanas, uztveres traucējumi, intelektuālās attīstības traucējumi u.c.

Vieglā valoda balstās uz noteiktām likumsakarībām un palīdz veidot tekstu viegli uztveramu. Lai gan vieglās valodas mērķauditorija bieži ir cilvēki ar valodas un informācijas uztveres grūtībām, intelektuālās attīstības traucējumiem, tā noder ikvienam cilvēkam, piemēram, mācoties dažādas valodas vai sazinoties ar valsts iestādēm.

Šā gada sākumā Latvijā veiktajā pētījumā 75% respondentu atbildējuši, ka dzīvē vismaz vienreiz ir nācies saskarties ar situāciju, kad ir bijušas grūtības uztvert kādu informāciju. Vairāk nekā puse no aptaujātajiem paskaidrojuši, ka tā ir bijusi klātienes saziņa vai dokuments no valsts iestādēm.

“Valsts pārvaldei vajadzētu rādīt piemēru un runāt ar mums, iedzīvotājiem, viegli uztveramā, saprotamā valodā. Lai, saņemot ierēdņu sagatavotu vēstuli, nebūtu jāzvana kolēģiem vai draugiem, lūdzot “iztulkot”, kas tajā rakstīts,” savu pārliecību pauda Meļņika. Tas pats attiecas uz pašvaldībām un dažādām iestādēm.

Ziņas vieglajā valodā nozīmē gan lēnāku tempu, gan atšķirīgu informācijas pasniegšanas veidu – teikumu veidošana un izmantotā leksika ir citādāka. Tas attiecas arī uz runu.

Arī rakstos vieglajai valodai ir savi principi. Piemēram, katru teikumu sākot rakstīt jaunā rindā. Svarīgs ir teksts, loģika un teksta uzbūve. Katrā teikumā – tikai viena galvenā doma. Vieglās valodas piemērs ir arī Latvijas Radio, kas katru vakaru pulksten deviņos raida ziņas vieglajā valodā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti