Vai tas ir normāli?

Trauksme traucē ikdienas darbos. Iespējas to mazināt vai pat nepiedzīvot

Vai tas ir normāli?

Pasargāt sevi, lai spriedzi krīzes apstākļos nemazinātu ar atkarību izraisošām vielām

Izdegšana attālinātā darbā jeb kā aizvērt durvis no darba uz mājām, ja viss ir vienuviet

Vai piecos vakarā drīkst izslēgt telefonu un nedomāt par darbu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Strādājot no mājām, daudziem ir grūti nodalīt darbu no privātās dzīves. Atbildot uz jautājumu, vai robežas novilkšanai šādos  apstākļos pēc pieciem vakarā drīkst izslēgt telefonu,  psiholoģe, kognitīvi biheiviorālās psihoterapijas psihoterapeite, supervizore Marija Ābeltiņa Latvijas Radio 1 raidījumā “Vai tas ir normāli” norādīja, ka mēraukla ir prieks. Ja cilvēks jūtas trauksmains, nevis priecīgs, un nemitīgi vēlas pārbaudīt telefonu, tad to labāk slēgt ārā pēc darba laika beigām.

"Ja jūtamies priecīgi, izskatās, ka viss ir kārtībā. Bet, ja mums ir bailes vai trauksme, angļu valodā to sauc par bailēm palaist garām kaut ko svarīgu, kādēļ nemitīgi jāskatās telefonā, e-pastā vai darba grupā telefonā, tad noteikti ir vērts slēgt ārā telefonu," ieteica psiholoģe. 

Ārsts psihiatrs Aleksandrs Veržbickis mudināja atcerēties, ka diennaktī nav nemaz tik daudz laika, kad nodoties vaļaspriekiem ārpus darba.

"Diennaktī ir 24 stundas, mēs guļam astoņas stundas, pāri paliek 16 stundas, no kurām astoņas mēs strādājam.

Mums ir astoņas stundas pilnvērtīgai dzīvei, tātad 50 % no savas dzīves esam pilnīgi saimnieki sev.

To ir ļoti svarīgi atcerēties – man ir astoņas stundas, kuras sadalīšu saviem vaļaspriekiem, aktivitātēm, izvēlēšos prioritātes," uzsvēra ārsts.

Vienkāršākais, kā nodalīt darbu no pārējām ikdienas nodarbēm, ir fiziski nošķirt telpu, ieteica Ābeltiņa.

“Mūsu smadzenēm ir tomēr vieglāk, ja ir tādi skaidri marķieri, ka mēs tā kā ar flomāsteru savā galvā pasvītrojam – šeit es strādāju un šajā vietā es apsēžos un darbojos, un citās vietās es to nedaru,” uzsvēra Ābeltiņa.

Apstākļi var būt dažādi – kāds var atvēlēt darbam atsevišķu istabu, kāds iekārtot istabas stūri, citi siltā laikā strādā no mašīnas. “Ideālā pasaulē būtu labi, ja mums tomēr ir tas stūrītis, kur strādājam. Kad beidzas darba diena, pasekojam līdzi, ka tiešām arī aizveram datoru, un, piemēram, dodamies pastaigā vai darām to, kas mums nozīmē darba dienas beigas. Agrāk tas bija ceļš uz mājām, šoreiz mums ir jāizdomā jauns ieradums, jauns rituāls, lai saprastu, ka dodamies tagad citās aktivitātēs,” ieteica psiholoģe. Darba dienas beigas var iezīmēt arī, piemēram, ar iešanu dušā vai pārģērbšanos.

Taču jārēķinās, ka jauna ieraduma nostiprināšanai būs nepieciešams laiks.

Ieraduma veidošanās 21 dienas laikā ir mīts. Kā minimums nepieciešams vismaz pusotrs mēnesis, norādīja speciāliste.

“It īpaši, ja mēs esam iesākuši jau kaut kādā tādā ritmā, kas nav pārāk veselīgs, pārslēgties uz kaut ko veselīgāku varētu būt grūti, jo jāsalauž kaut kādi ieradumi, bet tomēr tas, ko mums psiholoģija čukst, ka ieradumus jaunus un labus var izveidot, galvenais ir jābūt mērķtiecīgiem un uzstājīgiem,” sacīja Ābeltiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti