4. studija

4. studija

4. studija

Salīdzinām jaunās poliklīnikas: Stradiņi kā universitāte, Gaiļezers - kā banka

Vecuma ierobežojums kino apmeklējumam

Vai kinoteātriem jāpārbauda skatītāju vecums?

Daudzām filmām, ko demonstrē Latvijas kinoteātros, ir vecuma ierobežojumi, tomēr izrādās, ka tie lielākoties ir tikai rekomendējoši, un kinoteātra pienākumos neietilpst skatītāju vecuma pārbaudīšana, vēstīja LTV raidījums “4.studija”.

Nacionālajā kino centrā norādīja, ka dažās valstīs ir īpaši cenzūras biroji, kas nosaka skatītāju vecuma ierobežojumus, taču ne Latvijā.

Nacionālā kino centra vecākā referente Kristīne Matīsa skaidroja, ka “Latvijā un arī daudzās Eiropas valstīs principā šie vecuma ierobežojuma cenzi ir tāda džentlmeniska vienošanās starp filmas autoriem, filmas izplatītāju un skatītāju”.

Kritērijus, kas nosaka to, līdz kādam vecumam skatītājiem filma nebūtu piemērota, nosaka Ministru kabineta noteikumi.

Tur ir vesela tabula – burtiņš U nozīmē, ka universālam vecumam, pilnīgi visām vecuma grupām, un tad seko dalījumi - no 7 gadiem, no 12, no 16 un no 18, skaidroja Matīsa.

Pašlaik lielu skatītāju interesi izraisījušai latviešu filmai “Kriminālās ekselences fonds” ir viens no lielākajiem ierobežojumiem pēdējā laika Latvijas kino, varētu teikt, tikai valodas dēļ. Šī filma ieteicama no 16 gadiem.

“Tabula, kas paredz šos klasifikācijas kritērijus, attiecas gan uz filmas saturu,  filmas tēmu, filmas valodu, kailuma skatiem filmā, seksa skatiem, vardarbību, cietsirdīgu uzvedību, ieročiem, šausmu ainām, narkotiku un citu atkarību izraisošu vielu lietošanu,” stāstīja Matīsa.

Bet kinoteātra pienākumos neietilpst skatītāju vecuma pārbaudīšana.

Saprātīgi domājošs kinoteātris var arī to regulēt, bet nav tādas vispārējas valsts kārtības, kā tas būtu jāregulē. Vienīgi pie 18+ ierobežojuma – tur nu gan prasa uzrādīt dokumentu. Visi citi dalījumi  7+, 12+, 16+  principā ir ieteicamais vecums, no kura sākt šo filmu skatīties, atzina Matīsa.

“Tas ir vairāk brīdinājums skatītājiem, ka šī filma satur konkrētas lietas, kuras sabiedrībā ir pieņemts uzskatīt, ka līdz zināmam vecumam tādas lietas nevajadzētu redzēt,” atzina kino centra pārstāve.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti