4. studija

Uz skatītāju jautājumiem atbild pasaules apceļotāja un portāla mugursoma.lv autore Zane Eniņa

4. studija

Rīdzinieki ir satraukti - arvien biežāk cīņā par kokiem nākas zaudēt...

Vai fotografēšanās rapšu laukā ir bīstama veselībai?

Vai fotografēšanās rapšu laukā var būt kaitīga veselībai?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā pilnā sparā šobrīd dzelteniem ziediem zied rapšu lauki, kurus ļoti daudzi lauksaimnieki ir atzinuši par labāku ienākumu avotu nekā citu lauksaimniecības kultūru. Un teju ikkatra latvieša svētais pienākums ir nofotografēties ziedošajā rapsī. Taču nesen sociālajos tīklos parādījās brīdinājums, ka tas, iespējams, var būt bīstama cilvēka veselībai, ko zemnieku kooperatīvu pārstāvji sauc par apmelošanu.

Latvijas Dabas fonds brīdināja, ka rapsis tiek miglots ar pesticīdiem, kas var kairināt ādu un izraisīt alerģijas - “Rapsis ir intensīvās lauksaimniecības monokultūra. Tā dod labus ienākumus lauksaimniekiem, bet tās audzēšana ilgtermiņā kaitē dabai, īpaši bitēm un citiem kukaiņiem. Rapsi var izaudzēt arī bioloģiski, bet tādu lauku Latvijā ir ļoti maz.”

Informatīvi brīdinošais attēls, izplatīts dažādās interneta vietnēs, satrauc cilvēkus.

Brīdinājums tapis, jo Latvijas Dabas fondā uzskata, ka līdz šim nav kārtīgi izpētīts, vai vielas, ar kurām miglo rapsi, uz cilvēka veselību ilgtermiņā neatstāj negatīvu iespaidu, jo augs pats par sevi jau neko ļaunu nedara.

Latvijas Dabas fonda lauksaimniecības eksperts Andrejs Briedis raidījumam skaidroja, ka “pesticīdiem ir divu veidu ietekmes. Tā sauktās akūtās un hroniskās. Akūtās būtu tās, kad mēs iedarbību redzam tūlīt un uzreiz, un sliktākajā gadījumā tā būtu nāve. Ka esam beigti un ka tas pesticīds patiešām ir kaitīgs. Savukārt stāsts par hronisko iedarbību ir šī ietekme ilgtermiņā”.

“Mums ir ļoti maz zināšanu par to, kā iedarbojas šādu dažādu pesticīdu kokteiļi,” norādīja Briedis.

Zinātnieks informēja, ka rapšu ziedēšanas laikā tiekot izmantoti spēcīgi pesticīdu un fundicītu maisījumi – efektīvai cīņai gan ar kaitēkļiem, gan dažādām sēnīšu slimībām.

Absolūti pretēju viedokli raidījumam “4. studija” izteica Latvijas zemnieku kooperatīvā “Latraps”.

Tā pārstāvis Edgars Ruža pauda uzskatu, ka šis paziņojums varētu būt prasts zemnieku roku darbs, lai atbaidītu fotoamatierus, kuri izbradā viņiem laukus.

“Es aicinātu cilvēku vispirms izpētīt un tad vērsties, jo, ja tas tiešām ir Dabas fonda... Es pieļauju, ka zemnieki darbojas, šādi aizstāvot savus laukus. Klaja apmelošana. Monokultūra. Ko nozīmē monokultūra? Cilvēks varētu painteresēties, kas ir rapsis un kas ir monokultūra. Latvijā tas nenotiek un netiek audzēts kā monokultūra. Pesticīdi, es vēlreiz atkārtošu, nav atļauti un netiek lietoti Latvijā. Netiek lietoti!” uzsvēra Ruža.

Zemnieki rapsi ziedēšanas laikā nemiglojot, bet, ja kāds to dara un viņu pieķer, tad viņš riskē pazaudēt visas subsīdijas. Izplatīto attēlu Ruža sauca par absolūtu apmelojumu.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti