4. studija

Vai elektroenerģijas biržā cena elektrībai patiešām tiek noteikta katru stundu?

4. studija

Kāpēc rīdzinieki satraukušies par kāpņu telpās izvietotajiem paklājiem?

Vai sociālajā dzīvoklī iespējams atbrīvoties no parazītiem?

Uzvarēt cīņu ar parazītiem sociālajā mājā traucē iedzīvotāju paradumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Bārenei, kurai kopā ar 7 gadus veco dēlu piešķirts vienistabas dzīvoklis Jūrmalā, regulāri traucē dzīvot citi ēkas iemītnieki – prusaki un blaktis. "Naktīs nevar gulēt, jo kož nost!" iedzīvotāja Marina raksta Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija". Sociālajā mājā citu kaimiņu paradumi kavē iznīdēt nevēlamos kukaiņus visā ēkā, savukārt, lai tiktu pie cita dzīvokļa, sievietei jāgaida rindā, pastāstīja pašvaldībā. 

Ēka Kauguros ir sociālā māja, kurā ir labi iekārtoti un izremontēti dzīvokļi, bet vietējie iedzīvotāji saka, ka tajos dzīvot ir teju neiespējami!

"Pilns ar insektiem," skaidroja Marina. "Man kā bārenei piešķīra dzīvokli, un tagad jācīnās ar tiem insektiem – indējām, "kobras" pirkām, bet – nekādas jēgas."

"Problēma tāda pati kā daudzās citās sociālajās mājās," atzina arī kaimiņiene Natalija.

''Šeit pat pēc tam, kad atbrauc "sanepidstacija", vienalga kukaiņi – tarakāni, blaktis – nekur nepazūd. Dažos dzīvokļos to ir ļoti daudz, dažos – nav, bet iedzīvotāji, kuri vēlas dzīvot tīrībā, ir spiesti pirkt dārgus līdzekļus, lai indētu šos kukaiņus."

Arī ēkas iedzīvotājs Aleksejs apstiprina, ka kukaiņi ieskrien no koridoriem. "Pārskrien no vienas vietas uz otru, viņus iznīdēt nevar," atzina Aleksejs. "Man viens draugs "zīmuļus" sapircis, vēl kaut ko: viņi tik un tā pārskrien uz citu dzīvokli. Es domāju, iznīdēt tādās telpās nav iespējams."

"Es izmetu visu ārā no dzīvokļa, nopirku "Kukaraču" – visu dzīvokli pielēju un tagad man tikpat kā nav. Man ir trīs bērni," pieredzē dalījās mājas iedzīvotāja, kura vēlējās palikt anonīma.

Kauguros, Skolas ielas sociālajā mājā, tarakāni un blaktis ir tikpat kā deklarējušies uz pastāvīgu dzīvi kā visi pārējie iedzīvotāji, jo, neskatoties uz indēšanas pasākumiem, no izremontētās mājās negrasās doties prom.

"Mums nesen gaiteņos tīrīja. Mēs palūdzām, lai ienāk arī mūsu dzīvoklī katram gadījumam, bet pēc tam, kad tika indēti, parazīti uzradās vēl vairāk, no gaiteņiem viņi visi sāka iet uz dzīvokļiem," atcerējās Natālija.

"Man ir otrās grupas invaliditāte, un puse pensijas aiziet šiem [pretinsektu] līdzekļiem," savukārt skaidroja Marina. "Bija indētāji, pasmidzināja pa grīdu, bet tagad vēl vairāk parādījušies."

Tā kā sociālajā mājā mitinās dažāda kontingenta ļaudis, vietējie pat atceras, no kurienes šī sērga pārņēmusi visu māju.

Es jau te devīto gadu dzīvoju un atceros, ka mums piektajā stāvā trešajā istabā iemitinājās čigāns gados, viņam bija tik daudz blakšu, ne tik daudz tarakāni, bet tieši blaktis," skaidroja Anna. "Tā mēs mokāmies un mokāmies."

No tā laika blaktis un tarakāni esot bieži viesi mazajos dzīvoklīšos. Jūrmalas domē, kur atbild par sociālo māju, skaidro, ka šī problēma nav viņu kompetencē, tāpēc jāvēršas pie mājas apsaimniekotājiem, kuri arī cenšas rast risinājumu samilzušajai kaitēkļu problēmai.

"Diezgan regulāri notiek dezinfekcija, ja runājam par Kauguriem, tas ir vismaz reizi mēnesī, kad braucam uz objektu," skaidroja SIA "Civinity mājas Jūrmalā" klientu centra vadītāja Alīna Anžinovska. "Tiek indēti kukaiņi, bet, ja runājam par konkrēto adresi Skolas ielā, tad tur septembrī vismaz divas reizes tika indēti kukaiņi. Indējām arī iekšā dzīvokļos, kur iedzīvotāji laida, vēl vienreiz bija individuāls pieteikums konkrētam dzīvoklim, un konkrētā dzīvoklī arī veicām šo dezinfekciju. Blaktis parasti vairojas mēbelēs, tāpēc tās mēbeles arī ieteicams izmest."

Izmest mēbeles, protams, var, bet tas ir diezgan sāpīgs lēmums sociālo māju iemītniekiem, jo vietā jāgādā jaunas, turklāt citi iemītnieki izmestās mēbeles tikpat ātri atnes atpakaļ uz kukaiņu apsēsto māju.

"Cilvēki izmet miskastē, citi – velk no miskates ārā un dzīvo tālāk blakšainajās drēbēs; tas viss nāk no turienes," novērojusi ēkas apsardze Ilze. "Visu, ko izmet, viņi savelk atpakaļ, lai būtu kur sēdēt, gulēt un visu pārējo darīt. Tie, kas māju nekārto, labāk pudeli nopērk, nekā indēšanas zāles, mums jau pašvaldība indē par velti, bet, kas ir jāpērk par naudu, tas viņiem – sveša lieta."

Marina ir vērsusies arī Jūrmalas domē, cerot, ka viņai kā bārenei ar bērnu tiks piešķirts cits dzīvoklis, jo sadzīvot ar blakšu armiju mazajā dzīvoklītī ir teju neiespējami.

"Persona ir reģistrēta rindā uz dzīvokļa apmaiņu, un tas tiks veikts, tiklīdz pašvaldības rīcībā būs brīva atbilstīga dzīvojamā telpa," rakstiski atbildēja Jūrmalas valstspilsētas administrācija.

Iespējams, Marinai paveiksies tikt pie dzīvokļa bez parazītiem. Bet, kamēr citi šīs mājas iemītnieki nemainīs savus paradumus un neievēros elementāru higiēnu, nez vai prusaki un blaktis pazudīs, neskatoties uz regulāro indēšanu.

"Pašiem iedzīvotājiem iesakām ievērot tīrību, kopt savas telpas, dzīvokli," ieteica apsaimniekotāju pārstāve Anžinovska.

"Koplietošanas telpās mēs parūpēsimies, ka tur tiek indēti, ja runājam par tādiem kukaiņiem kā blaktis, tad mēs zinām, ka blaktis dzīvo šauros, mitros, dīvānos un tās ir diezgan grūti iznīdēt. Savukārt prusaki vairojas, kur ir ēdiena paliekas, tad ir svarīgi sekot tam līdzi."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti