Kā labāk dzīvot

"Uzņēmēji mieram" - Ziemassvētku dāvanām paredzētos līdzekļus uzņēmēji novirza labdarībai

Kā labāk dzīvot

Latviešu valodas stunda: latviešu valodas pozīcijas digitālajā vidē

Vardarbības daudzās izpausmes: sabiedrības spējas to pamanīt un izskaust

Upura loma, vainas izjūta un bailes. Kāpēc sievietēm grūti aiziet no vardarbīgām attiecībām?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aiziet no vardarbīgām attiecībām ir ļoti drosmīgs un sarežģīts solis. Tādu sieviešu, kas nolemj pārtraukt vardarbības apli, nav daudz, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" atzina krīzes centra "Milgrāvis" vadītāja Inese Tentere. Vilcināšanās visbiežāk saistīta ar savas vainas meklēšanu, upura lomas pieņemšanu un bailēm, vērtēja klīniskā psiholoģe Inese Bordāne.

Tentere skaidroja, ka viņas vadītajā centrā vēršas sievietes, kuras cietušas no vardarbības, taču tādu nav daudz. 

"Tas ir drosmīgs solis. Tādu sieviešu, kas nolemj pārtraukt [vardarbīgas attiecības] un sper šo soli, nav daudz.

Gada laikā ir vidēji 20 sievietes, kas pie mums vēršas. Ir stereotips, ka attiecības ir viegli pārtraukt. Diemžēl tā nav. Tas ir ļoti sarežģīti, – saņemties un atzīt, ka sieviete cieš no vardarbības," viņa atzina. 

Te, kas paši ir piedzīvojuši vardarbību ģimenē, aptaujā norādīja, ka tā ir sistemātiska darbība – 57% gadījumu tā atkārtojas atkal un atkal. Bordāne skaidroja, ka iemesli, kāpēc cilvēkiem neizdodas aiziet no varmākas, ir ļoti kompleksi.

"Cilvēkam gribas ticēt labajam, skaistajam, gribas ticēt mīlestībai, gribas ģimeni, ir cerības un gaidas. Esot attiecībās, cilvēks vienmēr cer, ka varbūt būs labi. Ir grūti aiziet, jo bieži vien ir arī kauns atzīt, ka man nav kā visiem.

Bieži ir sajūta, ka pati esmu vainīga, ir izteikta upura lomas pieņemšana. Ir bailes – ļoti daudzas sievietes ir iebiedētas," minēja psiholoģe. 

"Ir daudz salauztu sieviešu, kas ir nobijušās. Gaida no vīrieša, kas ienācis viņu dzīvē, stipro plecu, atbalstu, "tēti". Sievietes, kas ir izteikti upuri, atrod varmāku. Tas notiek neapzināti," viņa piebilda. 

Varmākas prot manipulēt, prot solīt un uzturēt "medusmēneša" periodu pēc pāridarījuma, tā sievieti ievelkot atpakaļ attiecībās. Diemžēl pēc šāda perioda beigām vardarbība atkal atkārtojas. 

"Tas ir tā saucamais vardarbības aplis – ir medusmēnesis, kad viss ir brīnišķīgi, un sievietes [varmākam] notic. Nu kuram gan negribas ticēt labajam? Tā arī viņas aiziet atpakaļ. Šādi var būt pat vairāki apļi. Mēs stāstām, skaidrojam, runājam krīzes centrā, bet diemžēl tā ļoti krasi un apzināti attiecības tiek pārtrauktas ļoti retos gadījumos, ļoti," atzina Bordāne. 

Tentere norādīja, ka šobrīd krīzes centrs "Mīlgrāvis" diemžēl ir piepildīts, pēdējā laikā brīvu vietu tajā nav. 

"Mēs esam novērojuši, ka tad, kad sieviete atnāk pie mums, sākumā viņa meklē savu vainu – ko es neizdarīju pareizi? Tiek meklēts attaisnojums tai darbībai – vīram bija grūta bērnība, viņam neveicās iepriekšējās attiecībās. Sievietes domā – es tikai pacentīšos un būšu laba, tad viņš mani mīlēs un nesitīs vai emocionāli neietekmēs," skaidroja Tentere. 

Tāpat daudzas sievietes paliek vardarbīgās attiecībās arī bērnu dēļ, uzskatot, ka bērniem dzīvē vajag tēvu. Lai gan bieži vien tā ir tikai atruna, un arī bērni nelaimīgā ģimenē cieš. 

"Vardarbībā cietušo sieviešu "es" ir salauzts, tas nav spēcīgs, tas ir ietekmēts, ir notikušas ļoti spēcīgas manipulācijas tīri emocionālajā ziņā. Līdz ar to ir grūti nostāties uz savām kājām un pateikt – nē, šis nav normāli, šis ir bīstami man un arī bērniem," uzsvēra Tentere. 

"Ja sievietes saņem atbalstu, piemēram, pie mums krīzes centrā, kad viņas saņem šo atbalstu, arī trešo reizi atnākot atpakaļ, kad mēs viņas pieņemam, – nepārmetam, runājam un stāstām, ko vēl var darīt, tad var redzēt šo sieviešu ceļu, kā viņas pamazām, saņemot atbalstu, mainās. Tā kā tādi tauriņi izpleš spārnus, saprot, ka tas nav normāli," stāstīja Tentere. 

Tāpat ekspertes minēja, ka visbiežāk sievietes nepamana emocionālo vardarbību, kad viņas tiek aizskartas ar vārdiem, kontrolētas, ar viņām tiek manipulēts, pielietojot, piemēram, ilgstošu klusēšanu, draudus, ierobežojot finanšu līdzekļus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti