Bieži cilvēki krāj ar domu, ka finanšu drošības spilvens izglābs nebaltā dienā, ja nu dzīvē notiks kas negaidīts. “Tas jau ir pareizi, es arī krāju, bet es krāju baltai dienai. Man ir cerība kādreiz dzīvē nonākt līdz tam punktam, kad man ir tā saucamie pasīvie ienākumi, kad es no uzkrājumiem varu dzīvot, strādāt varu maz un tikai to, kas patīk,” atzina Vestmanis.
“Tāds mērķis ir daudziem, bet ir jautājums –
ja man kabatā ir daži simti vai daži tūkstoši, ko darīt, kā tos pavairot? Jo, vienkārši krājot, manuprāt, bagāts neviens nav palicis,” viņš piebilda.
Viens no izplatītākajiem cilvēku rīcības modeļiem, ir jaunu un "karstu" iespēju meklēšana, ieguldot, piemēram, kriptovalūtās. “Ko cilvēki tipiski dara, viņi skatās un meklē, kas ir karsts šobrīd apkārt, un redz, ka daudzi liek iekšā naudu, un ir sajūta, ka visi daudz pelna, ka es negribu nokavēt, tāpēc arī likšu iekšā un skriešu pakaļ karstajiem ieguldījumiem. Bet lielākā daļa patiesībā apdedzinās, tikai to mēs nedzirdam, jo tie, kas apdedzinās, to nestāsta,” norādīja Vestmanis.
Tāpat cilvēki joprojām bieži naivi uzticas tā saucamajiem finanšu "guru".
“Otra lieta, ko cilvēki tipiski dara, atrod kādu "guru", kas saka, es nopelnīju miljonus, tu arī nopelnīsi, viss, kas tev ir jādara, samaksā man piecus tūkstošus, un es tev izstāstīšu savu slepeno stratēģiju,” stāstīja eksperts.
“Un tad cilvēki skrien un dod savu naudu dažādiem guru, viņi notic guru, sāk ar to naudu darboties, bet statistiski tu jau no sākta gala esi nolemts diezgan lielai neveiksmei,” viņš uzsvēra.
“Vēl trešā populārā lieta, kad cilvēki saka, ka es šiem akciju tirgiem neticu, tas ir baigais kazino, man patīk stabilākas lietas, piemēram, nekustamais īpašums,” Vestmanis stāstīja. Taču darbošanās nekustamā īpašuma jomā ir vienkārša tikai tad, ja jau sākotnēji ir pieejamas investīcijas un kāds, kas palīdzēs nekustamo īpašumu pārvaldīt.
“Piemēram, nesen populārs kļuva "Airbnb". Man bija sajūta, ka ļoti daudzi atkal skrēja pakaļ peļņas solījumam, izīrējot dzīvokli, bet tas, ko cilvēki bieži neapzinās, kad sāk ar nekustamo īpašumu darboties, tev ir jādarbojas ar īrniekiem, ar remontiem, jāliek iekšā investīcijas,” eksperts skaidroja.
“Visas tās ir vai nu spekulatīvas nodarbes, vai pilna laika darbs, lai ar to darbotos. Bieži vien lielākajai daļai cilvēku ir daudz lielākas izredzes darbā vai biznesā nopelnīt vairāk, nekā darbojoties ar kādu no šiem,” Vestmanis norādīja.
Viņš ieteica, ka, pirms sākt ieguldīt, vispirms jāpajautā sev – vai saproti, no kurienes nāks peļņa?
Tāpat eksperts norādīja, ka ir trīs aktīvu kategorijas, kas ģenerē regulāru peļņu.
“Viens ir ieguldījums uzņēmumos, tās ir akcijas. Otrs ir aizdevumi, tās ir obligācijas, un trešais ir nekustamais īpašums, kas ir īres ienākumi. Ja vēlies kļūt bagāts ilgākā termiņā, tu vari uzlabot savas prasmes, celt ienākumus darbā vai biznesā, kontrolēt izdevumus un saprātīgi ieguldīt vienā no šiem trīs ieguldījumiem, kas jau simtiem gadus regulāri ģenerē saprātīgu peļņu, un ir maza iespēja, ka tas pazudīs,” viņš stāstīja.
“Ar naudu, ja grib ātri [pelnīt], tad ir ļoti riskanti, ja grib ar garantiju, ir garlaicīgi, bet, kad runa ir par tavu naudu, garlaicīgi ir labāk,” Vestmanis secināja.