4. studija

Kāpēc Centrālvidzeme šogad piedzīvo postošus vilku uzbrukumus?

4. studija

Vai bērniem ar dzirdes problēmām valsts nenodrošina iespēju pilnvērtīgi mācīties?

Kā rīkoties, ieraugot, ka internetā tiek tirgoti jūsu suņi?

Suņu pavairotājai draud sods par svešu fotogrāfiju izvietošanu pie sludinājuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valsts policijas redzeslokā nonākusi kāda suņu pavairotāja, kura internetā izvietojusi sludinājumu, tam pievienojot svešas fotogrāfijas – Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītājas uzņemtus attēlus ar viņas pašas mīluļiem. Uzmanību šai audzētājai pievērsis arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), kas gan apsekojumā nekonstatēja būtiskus dzīvnieku labturības pārkāpumus.

Savu suņu fotogrāfijas sludinājumu vietnē ieraudzījusī Zita Īle-Onckule raidījumam atzina: "Es nesapratu, ko ar to vēlas panākt. Vai nu tika pozicionēts, ka tie ir sludinājuma īpašnieces suņi, vai kucēni tiek pārdoti, vai paši suņi tiek pārdoti, to īsti nevarēja saprast, ka tiek pārdoti kucēni, un mani suņi klāt pielikti. Turklāt fotogrāfijā visi trīs suņi kopā ir salikti, un mans autordarbs, un manā privātajā fotostudijā bildēts."

Fotogrāfiju autore nolēma sazināties ar sludinājuma autori. "Es rakstīju, lai izņem ārā manu suņu fotogrāfiju, ka viņa nodarbojas ar krāpniecību, nevis ar suņu audzēšanu, jo manā skatījumā "ss.com" ir jāliek fotogrāfija ar preci, kuru tu pārdod, nevis paņemta, nozagta vai vienalga kā iegūta sveša fotogrāfija." Tomēr atsaucības nebija: "Atkārtoja, ka tie ir viņas suņi, ka viņa varot parādīt video, ka es esmu pilnīgi nenormāla. Daudz ko nācās uzklausīt."

Īle-Onckule ir uztraukusies – ja kundze savā kucēnu pārdošanas sludinājumā norādījusi viņas suņu foto, vai ar mazajiem Austrālijas ganu suņiem Bauskas novadā viss ir kārtībā? Un vai tie par bargu naudu pie jaunā saimnieka nonāks veseli?

Viņa par savām bažām informēja Pārtikas un veterināro dienestu, kā arī par autortiesību pārkāpumu vērsās Valsts policijā.

Arī raidījums "4. studija" devās uz Bauskas novadu, cerot aprunāties ar saimnieci, taču priekšā bija žogs ar norādi par privātīpašumu, kas nozīmē, ka iebraukšana teritorijā bez saimnieku atļaujas ir aizliegta. Zvanot uz norādīto telefona numuru, saimniece filmēšanas grupai atteica komentāru.

PVD saņem sūdzības

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) šogad saņēmis divas sūdzības par iespējamiem pārkāpumiem suņu audzētavā.

PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītājs Jānis Grosbārdis sacīja: "Sūdzība bija par dzīvnieku iespējamo labturības neievērošanu, gan par dzīvnieku atsavināšanas prasību neievērošanu. Veicot pārbaudes, būtiskas neatbilstības mēs neesam konstatējuši. Šajā adresē tiek turēti 36 suņi. Pārbaudes brīdī bija arī 15 kucēni līdz divu mēnešu vecumam. Visi 36 suņi bija ar pasēm, visi vakcinēti, visiem bija mikročipi."

Arī ziņotāju uztraukumam par faktu, ka gan suņu mammas, gan kucēni gan ziemu, gan vasaru atrodas saimnieces nama pagalmā, neesot pamata, jo suņiem esot voljēri.

Dzīvnieku labturības uzraugi gan raidījumam sola saimniecībā atgriezties, jo suņu pavairotājas darbībās tomēr fiksēti formāli, bet tomēr pārkāpumi – astoņi suņi nebija piereģistrēti Lauksaimniecības datu centrā un, ņemot vērā faktu, ka saimniece veica dzīvnieku atsavināšanu jeb tirdzniecību, viņas pienākums bija par šo darbību informēt PVD vai reģistrēt šo darbību mājas dzīvnieku turēšanas vietā, ko viņa nebija izdarījusi.

Par šo faktu ir izsniegts brīdinājums un suņu pavairotājai noteikts piereģistrēt vai novērst neatbilstības.

Draud sods

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Bauskas iecirknī, saņemot no cietušās iesniegumu, uzsākts administratīvā pārkāpuma process.

Lai arī suņu bilde no sludinājumu portāla izņemta, saimniecei, kura centās apmānīt pircēju, uzdodot svešu suņu foto par savu, draud līdz 200 eiro administratīvais sods.

Valsts policijas Bauskas iecirkņa pārstāve Ieva Vessere skaidroja: "Cilvēki nedrīkst uz savu galvu ievietot citu personu uzņemtus autordarbus, un par to pienākas administratīvā atbildība, kas paredzēta autortiesību aizsardzības likumā."

Policija aicina aizstāvēt savus autordarbus un noteikti ziņot likumsargiem, ja interneta vietnē kāds negodprātīgi cenšas nopelnīt, izmantojot jūsu bildētu foto.

Kinologi ceļ trauksmi

Tikmēr trauksmi ceļ Latvijas Kinoloģiskajā federācijā, jo sludinājumu portālos saturu, kas saistīts ar šķirnes suņu tirdzniecību, neviens nekontrolē.

Latvijas Kinoloģiskās federācijas prezidente Vija Klučniece norādīja: "Pietrūkst arī likumdošanas, kas paredzētu, ka šādus sludinājumus nedrīkstētu ievietot. Latvijā šķirnes dzīvniekus var audzēt tas cilvēks, kas ir reģistrējies kādā no dzīvnieku audzētāju organizācijām. Savukārt organizācijām jābūt reģistrētām Lauksaimniecības datu centrā, ko var pārbaudīt šīs organizācijas cilts darbu nolikumu, var pārbaudīt kādas audzētavas ir šai organizācijai. Nu, protams, arī katrai organizācijai var būt kādi trūkumi un tas neizslēdz, ka var būt kādas problēmas, bet vismaz cilvēks zina, kur meklēt, kā meklēt. Var prasīt atbildību."

Tikmēr, kamēr nekas nav aizliegts, viss ir atļauts, arī – neskaidras izcelsmes kucēnu pārdošana internetā par lukususa automašīnas cenu.

Šeit gan būtu jāatceras, ka internetu var izmantot arī prātīgi, piemēram, ielūkojoties Lauksaimniecības datu centrā, kur var iegūt visu nepieciešamo informāciju par suņa pārdevēju, lai nesanāk iegādāties kaķi maisā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti