4. studija

Kāpēc vakcinācijas punktā nevar saņemt informāciju par vakcīnām?

4. studija

Vai esam pārāk iecietīgi pret kļūdām un latviešu valodas nezināšanu?

Vienreizlietojamo elektronisko ierīču atkārtota uzlāde - ekonomiska vai bīstama?

«Sprādzienbīstamā taupība». Kāpēc labāk nelādēt vienreizlietojamās elektroniskās cigaretes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Smēķēšana ir kaitīgs ieradums, taču jauniešu vidū izplatās arī bīstami ieteikumi par vienreizlietojamo smēķēšanas ierīču lādēšanu, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Izjaucot ierīci, Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes pētnieks Kristaps Vītols secināja, ka konkrētajā ierīcē ir litija jona baterija, saukta arī par litija polimēra bateriju, un tā savā būtībā ir atkārtoti lādējama. "To varbūt pat kādas 300 reizes var atkārtoti uzlādēt, bet ražotājs to ir būvējis tā, ka šajā iekārtā nav lādēšanai nepieciešamās shēmas, līdz ar to šeit ir tikai pati baterija, kurai nav aizsardzības elementu, kas nodrošinātu korektu šīs baterijas lādēšanu," viņš norādīja.

Savukārt uzņēmuma "Pro Vape", kas izplata šīs ierīces, komunikācijas un mārketinga direktors Jānis Žagars uzsvēra: "To nevajag darīt, jo ražotājs to ir paredzējis, ierīces ir gājušas sertifikāciju gan Ķīnā, gan pēc tam Eiropā, kur tās ir gan reģistrētas, gan apstiprinātas kā drošas un nebīstamas, un tāpēc viņās nevajag iejaukties un darīt kaut ko, ko nevajag."

Pamācību, kā šīs baterijas uzlādēt ar parastu telefona lādētāju, netrūkst, taču trūkst skaidrojuma, kāpēc tas nav droši un ka baterija var aizdegties vai uzsprāgt.

RTU pētnieks sacīja: "Jūs varat paņemt telefona lādētāju, ko mēs tautā pazīstam, kas faktiski nav lādētājs, jo tas tīkla spriegumu pārveido par USB spriegumu, kas ir 5 volti, kas nav piemērots baterijas lādēšanai, jo normāli telefonā ir iekšā maza mikroshēmiņa, kas pazīst bateriju pašā telefonā un to korekti uzlādē. Šajā gadījumā, ja šo nogrieztu un pieslēgtu pie baterijas, šis lādētājs bateriju pārlādētu, un tas var beigties ar dažādiem scenārijiem. Piemēram, šī baterija var pārstāt darboties, šis lādētājs var sabojāties, baterija var uzpūsties, baterija var aizdegties,  un baterija var uzsprāgt – un ar visām sekām līdz ar to."

"Šādu bateriju lādējot atkārtoti, jūs vienreiz nedaudz pārlādējat, otrreiz nedaudz pārlādējat, tad noliekat kādā vietā un tā aizdegas pēc stundas, piemēram. Vai saliekat nepareizi – kaut kur kāds šķidrums uzpil uz elektriskās daļas un atkal rodas atslēgums, un blakus ir sega – aizdegas māja. Nu, tas ir pietiekams zaudējums," sacīja Vītols.

Savukārt "Pro Vape" pārstāvis Žagars pastāstīja, ka ir piefiksēti gadījumi, kad no izlietoto smēķējamo ierīču savākšanas konteineriem tirdzniecības vietās tiek paņemtas izmestās ierīces vai reģionos pat nozagti konteineri ar visām izlietotajām ierīcēm.

"(..) Pēc tam mēs jau nezinām, kas notiek, bet sociālajos tīklos mēs redzam – jā, ka šīs ierīces pat tiek tirgotas, un tālāk jau tie ceļi ir neizdibināmi," viņš atzina.

Ja ražotājs ir noteicis, ka iekārta ir vienreizlietojama, tad tā ir vienreizlietojama un nav prāta darbs pašrocīgi to vēl un vēlreiz pārbaudīt, iedzīvojoties traumās, rezumēja "4. studija".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti