4. studija

Kurš uz ietves ir galvenais?

4. studija

Ciemos pie Sarmas Freibergas.

Kādas sveces izvēlēties, lai nenodarītu pāri veselībai?

Speciālisti neiesaka dedzināt sveces telpās pārāk ilgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Tuvojoties Ziemassvētkiem, un vispār gada tumšajā periodā, daudziem patīk iedegt sveces, taču izrādās, ka nav ieteicams dedzināt sveces pārāk ilgi, jo tas rada gaisa piesārņojumu. Tāpat speciālisti iesaka izvēlēties sveces no dabīgiem materiāliem, vēstīja LTV raidījums “4.studija”.

 Rīgas Stradiņa universitātes higiēnas un arodslimību speciāliste Aneka Kļaviņa raidījumam pauda, ka arī sveču ražotāji iesaka tās dedzināt no stundas līdz divām stundām.

“Ja tās ir aromātiskās sveces, tad tiešām nevajadzētu viņas dedzināt pārāk ilgi – jo ilgāk mēs dedzinām sveci, it sevišķi parafīna sveces jeb no naftas produktiem ražotās, mēs iekštelpu gaisā radām lielāku piesārņojumu,” skaidroja Kļaviņa.

Kļaviņa, izmantojot daļiņu skaitītāju, nelielā eksperimentā arī parādīja, kā mainās gaisa kvalitāte, iededzot vienu sveci.

Pirms sveces iedegšanas telpas gaisā bija 800-900 daļiņas uz vienu kubikcentimetru, kas ir labs rādītājs, bet, jau aizdedzot sērkociņu, uzreiz skaitlis uzkāpj līdz 5000 un lēnām krītas, jo kvēpi un dūmi izplēn pa visu telpu. “Tajā brīdī, kad svece deg, var redzēt, ka šis daļiņu skaits gaisā ir diezgan liels [līdz pat 3000]. Ja mēs viņas dedzināsim apdomīgi – tikai stundu dienā, un arī, nevis nodzēsīsim, bet ir tāda tehnoloģija kā nogriež dakti nost degošai svecei, tad tas viss uzlabos gaisa kvalitāti,” stāstīja Kļaviņa.

Piesārņojums, ko dienas laikā rada viena degoša svece veido aptuveni 2% no kopējā gaisa piesārņojuma istabā, tādēļ svarīga ir regulāra vēdināšana, pretējā gadījumā var parādīties alerģiski simptomi.

Sveču cenas veikalos mēdz būtiski atšķirties, un “Laureta Candles” sveču darbnīcas vadītājs Ivars Cekuls raidījumam skaidroja, ka  galvenā atšķirība ir izejmateriālā. “Principā sveces iedalās divās daļās – viena ir no dabīgajiem izejmateriāliem un otras ir parafīna sveces,” skaidroja Cekuls.

Parafīns ir naftas produkts un, reizēm dedzinot šādas sveces, esot jūtama pat naftas smaka.

Savukārt sveces no dabīgiem izejmateriāliem varam iedalīt vēl vairākās grupās – “no palmu eļļas, ir gan sojas, gan rapšu un bišu vaski”, stāstīja Cekuls.

Faktiski sveci ir iespējams izgatavot no jebkura eļļas auga, atsevišķos gadījumos arī no dzīvnieku taukiem.  

“Ir stearīni, ko iegūst no palmu eļļas, viņu dažreiz sauc par palmu vasku, dažreiz par stearīnu, un otrs ir stearīnskābe, ko iegūst dzīvnieku taukus ar augu tauku savienojumu,” stāstīja Cekuls.

Viņš arī skaidroja, ka par sveces izejmateriālu var spriest pēc cenas – parafīna sveces būs lētākās, un tad nākamās lētākas no dabīgajiem vaskiem būs stearīna sveces.  Pārējo dabīgo vasku sveces būs vēl dārgākas, un par ekskluzīvāko var saukt bišu vasku.  

Cekuls arī iesaka izvēlēties dabīgas sveces, kurām jābūt īpaši marķētām, no kā tās ir ražotas, kā arī labāk izvēlēties sveces bez smaržvielām. “Ja gribam aromātus, tad labāk lietot ēteriskās eļļas un pilināt siltā ūdenī, nevis dedzināt sveču veidā,” sacīja Cekuls.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti