Šodien - gada garākā diena un īsākā nakts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Svētdien, 21. jūnijā, ir gada garākā diena – Rīgā šorīt saule uzlēca plkst.4.29 un norietēs plkst.22.21, tādējādi diena būs teju 18 stundas gara.

Šonakt īsi pēc pusnakts iestājās arī astronomiskā vasara, un daļa iedzīvotāju vasaras saulgriežus svinēs jau šovakar, nevis 23. jūnijā, kad kalendārā oficiāli ir Jāņu vakars.

Saulgriežu koncertu nelielam klausītāju skaitam šovakar Mazmežotnē spēlēs grupa “Iļģi” un folkloriste Ilga Reizniece. Biļetes gan ir izpārdotas, un vairāk klausītāju ierobežojumu dēļ uzņemt nevarēs. Bet diskusijā par svinēšanu 21. vai 23. jūnijā Reizniece kā viena no Jāņu tradīciju atjaunotājām un ilggadējām kopējām Latvijā uzskata, ka vienas pareizās atbildes nav un katrs var svinēt, kad vairāk vēlas.

Ilga Reizniece
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

“Paši folkloristi ieviesa 21. datumu. Protams, mēs kalendārā redzam, kad sākas vasara, kad ir saulgriežu brīdis, bet neviena teicēja, no kurām ir pierakstīti tūkstošiem dziesmu, nelietoja tādu vārdu “saulgrieži” vai “saulstāvji” - tas bija Jāņu vakars, un svētki ir Jāņi. Protams, tradīcijas ir savijušās, un, lai gan daudziem tagad ļoti gribas būt par tādiem kristīgiem pagāniem un ticēt, ka viņi dara tieši kā pirms tūkstoš gadiem, tās visas vienalga ir interpretācijas. Tā ka darīt var katrs, kā vēlas. Mēs, tie senie, svinam Jāņu vakaru, kad ir Jāņu vakars – 23. jūnijā. Bet var jau sākt gatavoties 21., kad tu zini, ka ir tas brīdis dabā – lai gan, ja kalendāra nebūtu, mēs to nezinātu, jo cilvēki jau agrāk skatījās dabā, kas aug, kas zied, kur saule, un pēc tā vadījās. Man liekas, ka tas ir brīnišķīgs laiks, kad, piemēram, iet pirtī, veikt visādus zālīšu vākšanas rituālus un sev veltīt laiku. Ir trīs dienas, trīs naktis galu galā. Ja ir spēks, var svinēt visas trīs dienas!

Tur nav ko cīkstēties vai strīdēties, kurš datums. Tikai pēdējā laikā, man liekas, bieži ir kaut kāds pārprasts garīgums.

Tas, ko tagad dara it kā vasaras saulgriežos – tas vairāk izskatās pēc jogas festivāliem, kur pulcējas burves un šamaņi, sakrālās un ekstātiskās dejas, tantras prakses... Tie nav Jāņi. Tas ir super, “new age” ienācis Latvijā, it kā latvisks, bet tie nav tie Jāņi, ko esmu saņēmusi mantojumā no iepriekšējām paaudzēm,” stāstīja Reizniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti