4. studija

4. studija

4. studija

Kā tas var būt, ka par "pazudušo" ūdeni jāmaksā divreiz vairāk, nekā par patērēto?

Kāpēc Jelgavā - avārijas namā, rēķini pēkšņi cēlušies 10 reizes?

Seniori pārsteidz lielais rēķins par skursteņa remontu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Gada nogalē seniore Līvija no nama apsaimniekotāja Jelgavā saņēmusi 10 reizes lielāku rēķinu, kā ierasts, un ir neizpratnē, par ko "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde" viņai pēkšņi liek maksāt vairāk nekā 300 eiro. Raidījums "4. studija" noskaidroja, ka šāds rēķins ir vienreizējs maksājums par skursteņa remontu, mājas iedzīvotājiem ir problēmas ar nama apsaimniekošanu, iekrājušies lieli parādi.

Seniore Līvija mūs sagaida pie nama, kurš vizuāli atgādina graustu. Redzams, ka tas sen nav remontēts un koka konstrukcijas turas "uz goda vārda". Līvijas kundze šajā mājā dzīvo jau 22 gadus.

"Māja skaitījās avārijas māja, kurā 80. gados bija paredzēts iztaisīt kapitālo remontu, bet kapitālais remonts acīmredzot, tā arī palika neiztaisīts, jo mēs visi dzīvojam te un 22 gadus gandrīz gaidījām, kad mums sāksies kāds remonts; nekur nekas nenotiek," skaidroja Līvija Predibailo.

Nama iekštelpās neizskatās labāk. Cilvēki gadiem dzīvo mitrumā, uz sapelējušām un sapuvušam grīdām.

"Otrajā stāvā trijos dzīvokļos jau ir iegāzušies griesti, tāpēc ka jumts tek, jumts ir drausmīgā stāvoklī. Pie tam tas ir parastais šīfera jumts. Cilvēkiem ir uzgāzušies gabali uz galvas," pauž Līvija.

Līvijas kundzes virtuve atrodoties teju kāpņu telpā, sienas saplaisājušas. Viņas istabiņā grīda esot tik caurumaina, ka kundze baidās kādu dienu iekrist pagrabā. "Šeit, tajā mazajā sadales kārbiņā man pastāvīgi dzirksteļo, es lielo gaismu iedegt praktiski nevaru, jo, kad sāk dzirksteļot, tad es saprotu, ka ātri vien var sākties ugunsgrēks," skaidro kundze.

Šausmu namā ir 13 dzīvokļi un tajos visos dzīvo cilvēki. Daļa savus mitekļus privatizējuši, daļa ir pašvaldības īpašums, bet tie neskaitās sociālie dzīvokļi un iedzīvotājiem tos piedāvāts privatizēt. Līvija par sava mājokļa komunālajiem rēķiniem ik mēnesi maksājusi vidēji 35 eiro. Taču decembrī apsaimniekotājs pēkšņi pieprasījis milzīgu summu!

"Man ir uzrēķins 6,10 eiro reiz kvadrātmetri, un man ir summa 300 eiro pāri. Rezultātā ar visiem šitiem te ir 378, 89!" satraucas Līvijas kundze.

Līvija ar savu pensiju tik milzīgu summu nomaksāt nevar, tāpēc steigusies uz "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvaldi", kur skaidrots, ka rēķinā uzrādītā summa ir par skursteņa remontu. Skurstenis tiešām ir remontēts.

Toreiz par dūmeņu tehnisko stāvokli neviens neesot licies ne zinis, tagad pēkšņi tie salaboti un iedzīvotājiem visos 13 dzīvokļos rēķins audzis par vairākiem simtiem eiro.

Līvijas kundze skaidro, ka par remontu "nekas netika saskaņots, nekas netika izrunāts, netika pat piestādīts, kas un kā, mums ir uztaisīti "zelta skursteņi". Ja no 13 dzīvokļiem, no katra vidēji paņem 300, tad, mīļie, jau 3900 par četriem, divas trīs kārtiņas ķieģeļu uzliktas, atremontētas un tāda nauda jāmaksā, un tas ir pirmkārt. Un, otrkārt, kur tad es.. labi, es nomaksāšu tur 300, ko es maksāšu par elektrību, par ūdeni, par saziņas līdzekļiem? Ko es ēdīšu divus mēnešus. Kas man nesīs produktus un baros?"

"Jelgavas nekustamā īpašuma pārvaldē" skaidro, ka namā tik tiešām remontēti skursteņi. Taču, ja tas nebūtu izdarīts, šajā mājā cilvēki vairs nevarētu dzīvot.

SIA "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde" tehniskais direktors Oļegs Kukuts: "Mēs griezāmies pie dzīvokļu īpašniekiem, sagatavojām dzīvokļu īpašniekiem lēmumprojektu un lūdzām pieņemt lēmumu par uzdevuma došanu pārvaldniekam veikt šos remontdarbus, nodrošinot finansējumu. Dzīvokļu īpašnieki šādu lēmumu nepieņēma, tātad, nobalsoja pret šādu iniciatīvu, līdz ar to mēs griezāmies pašvaldībā pēc palīdzības, jo, lai nepārtrauktu ekspluatāciju šai mājai, jo apkures sezonas laikā skursteņus ekspluatēt ir aizliegts, līdz ar to pavardus un krāsnis aizliegts kurināt, jo tā ir mājas drošība.. Mēs griezāmies pašvaldībā, un pašvaldība finansēja šos darbus, lai nebūtu jāaizliedz ekspluatēt šī ēka."

Iedzīvotājiem pašiem jārūpējas par savas mājas tehnisko stāvokli, vairākkārt uzsver nama pārvaldnieka pārstāvis.

"Dzīvokļu īpašnieki nav atsaucīgi, un šī ēkas tehniskā apsekošana ir arī jāfinansē pašiem dzīvokļu īpašniekiem, un nereti gadās tā, ka saskaroties ar līdzīgām situācijām, dzīvokļu īpašnieki nevēlas veikt apsekošanu, viņi nevēlas, lai eksperts noteiktu, kādā stāvoklī ir viņu īpašums, bet, ja mēs skatītos filozofiski un dziļāk, tad jāsaprot, ka nekustamais īpašums – tā ir ļoti svarīga lieta cilvēkam, jo, ja nevarēs ekspluatēt šo ēku, kur tad viņš dzīvos? Tā ir ļoti liela problēma," pauda Kukuts.

Šis nams esot tik bēdīgā stāvoklī tikai tāpēc, ka iemītniekiem izveidojies vairākus tūkstošus liels parāds un mājai nav itin nekādu uzkrājumu, lai veiktu jebkādus darbus.

"Jāsaka tas, ka dzīvokļu īpašnieki ne vienmēr ir atsaucīgi un ne vienmēr saprot, ka viņi ir mājas kopīpašnieki. Mēs aicinām dzīvokļu īpašniekus paaugstināt pārvaldīšanas maksu, lai veidotos vismaz kaut kāds, mazlietiņ bufera uzkrājums jebkuram remontdarbam, kāds var gadīties, kā šajā gadījumā, – avārijas remontdarbs, ir nepieciešams finansējums jau šodien, bet naudas nav. Nonācis ir tik tālu, ka māju vairs nedrīkst ekspluatēt. Mums bija jārīkojas, lai turpmāk dzīvokļu īpašnieki varētu palikt šajā mājā un varētu pārciest arī šo ziemu," skaidroja Kukuts.

Summa, kas norādīta Līvijas kundzes rēķinā kā papildpakalpojums, esot vienreizējs maksājums, un mājokļu īpašniekiem, kā arī pašvaldības dzīvokļu īrētājiem tas būs jāsamaksā, jo viņi par kārtību un nama tehnisko stāvokli ir atbildīgi paši. "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvaldē" sola, ka ir iespējams šo summu sadalīt vairākos maksājumos, taču pagaidām ar šādu lūgumu uzņēmumā neviens no nama Vecpilsētas ielā 9 neesot vērsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti