Valsts policijas (VP) Rēzeknes iecirkņa priekšnieka pienākumu izpildītājs Arnis Viļums Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "4. studija" pastāstīja, ka Rēzeknē ap pulksten 12 dienā 1927. gadā dzimušas sievietes mājā ienāca nepazīstama persona un nozaga 550 eiro.
Zādzību piefiksējusi kamera, kuru uzstādījis mazdēls, lai sekotu vecmāmiņas veselības stāvoklim. Kurš gan varēja iedomāties, ka tā ierakstīs nekaunīgu ielaušanos un naudas meklēšanu pensionāres mājoklī gandrīz vai Rēzeknes centrā. Zaglis ienācis mājā un it kā vēlējies samainīt naudu, bet nekaunīgi un ciniski aiznesis visus pensionāres ietaupījumus. Pēc negadījuma vecmāmiņai ir veselības problēmas, bet laupītājs – vēl joprojām uz brīvām kājām.
"Veikti neatliekamās un operatīvās meklēšanas pasākumi, kas, diemžēl, pozitīvus rezultātus līdz šim nav devuši," atzina Viļums.
Visticamāk, laupītājs ir bijis caurbraucējs, nevis vietējais.
Kā atzina Rēzeknes policijā, sen nav piedzīvota tik atklāti nekaunīga laupīšana.
Tomēr šis nav vienīgais gadījums – sirotāji pēc saviem laupījumiem lūkojas arī citās Latvijas pilsētās un laukos, un cilvēki ar šo informāciju dalās sociālajos tīklos.
Līdzīgi kā Rēzeknē, arī Ķekavas pusē pirms kāda laika pensionāre piedzīvojusi īpaši nekaunīgu ielaušanos.
Ķekavas iedzīvotājs Zigurds "4. studijai" atklāja, ka divi vīrieši dienas laikā, izņemot loga stiklu, iekļuvuši viņa sievasmātes mājās un uzmetuši sievietei uz galvas dvieli. Zagļi paņēmuši mobilo telefonu un desu no ledusskapja. Par laimi pensionāre nav cietusi.
Noskaidrojies, ka iebrucēji bijuši lietuvieši, un arī pārējie cietušie novērojuši, ka nelūgtie viesi bieži vien nav vietējie. Policijai šādus "viesmāksliniekus" ir diezgan sarežģīti noķert, it īpaši, ja sirotāji pēc tam atgriežas citā valstī. Tāpēc svarīgi arī pašiem saimniekiem uzmanīties, jo svešas mantas tīkotāji ir visai radoši, lai izdomātu dažādus iemeslus, kā iekļūt mājās un pagalmos. Kā uzsvēra policijā, riska zonā ir vecāka gadagājuma cilvēki un bērni, jo viņi ir lētticīgāki.
"Stādīšanās priekšā veidi ir ļoti dažādi, likumpārkāpēji ir izdomas bagāti. Līdz ar to – ja viņš stādās priekšā kā oficiāla amatpersona, noteikti vajag pārbaudīt dokumentus. Grūti nosaukt tādu viennozīmīgu recepti visiem gadījumiem, jo personas, kas iet uz šādiem likumpārkāpumiem, arī ir apveltītas ar izdomu un spēju realizēt kaut kādas neiedomājamas un ticamas versijas," norādīja Viļums.
Rēzeknes laupītājam vajadzējis izmainīt naudu, kādā citā sētā caurbraucējs lūdzis sametināt detaļu savam auto, vēl kāds piedāvājis tirdzniecības pakalpojumus, cits it kā apmaldījies. Ko un kā izdomās vieglas peļņas tīkotāji, nav prognozējams, tāpēc ir svarīgi nodrošināties pašiem – uzstādīt kameras, aizslēgt durvis un parunāt ar saviem tuvajiem, it īpaši – ar senioriem un bērniem, ka ne visiem, kuri lūdz palīdzību, var uzticēties.
"Protams, ka tā līdzcietība un palīdzības sniegšana kaut kur varbūt arī nospēlē, it īpaši vecāka gada gājuma cilvēkiem, tomēr jāpadomā par savu drošību un nevajag uzsākt kontaktu ar svešiem un neidentificētiem cilvēkiem," ieteica Viļums.
It īpaši vasaras laikā, kad privātmājām durvis vaļā un paši rosāmies pa dārzu, vajadzētu atcerēties, ka nelūgtie viesi tikmēr var paviesoties jūsu mājās. Bet par aizdomīgiem ieceļotājiem, kuri vēro jūsu mājas, noteikti jāinformē policija un kaimiņi.