Pēcpusdiena

Šogad četros mēnešos reģistrēti 37 negadījumi, kuros iesaistīti elektroskrejriteņi

Pēcpusdiena

Daces Pūces Latvijā filmētais trilleris ar starptautiskajiem aktieriem

Preiļu novadā darbu sākušas Lauku labumu brīvbodes

Sēklas, stādi un pērnie marinējumi – Preiļu pusē atklāj piecas lauku labumu brīvbodes

Gurķu un tomātu stādi, pupiņas, sīpoli, dažādas sēklas, puķes, ko stādīt pavasara dobēs un dārzos, un pat pērnā gada marinētie gurķi vai skābētie kāposti – tāds ir uz brīvbodēm Preiļu novadā nesto labumu klāsts. Lauku labumu brīvodes nav akcija trūcīgajiem, bet iespēja ikvienam, Latvijas Radio skaidroja rīkotāji. Lauku labumu brīvbodes Preiļos, Smelteros, Aizkalnē, Galēnos un Pelēčos darbosies līdz 31. maijam.

Uz Preiļu novada Aizkalnes Sabiedriskā centra durvīm piestiprināta lapa, uz kuras rakstīts, kas šobrīd atnests un – kas jau paņemts.

Centra vadītāja Ingrīda Kampāne skaidroja: "Ir arī tādas lietas, ko piedāvā, bet vēl nav atvestas, jo interesējas, vai ir vajadzība vispār. Pagaidām tas ir tikai tāds neliels galdiņš, kas ir nolikts ar mūsu piedāvājumu. Bet vēl jau tikai akcijas pirmās dienas, un daudzi pat nav sapratuši. Daži domā, ka tas ir tikai trūcīgajiem cilvēkiem domāts, ka tas nav tā, ka jebkurš var nākt un nest. Te tāds mazumiņš – daži paprikas stādiņi, baklažāni, balkona tomāti, arī puķītes – krustainītes, pelargonija, pat ģerānija – ausu puķe un pērnā gada gurķu sēklas."

Lauku labumu brīvbodes Preiļu novadā notiek jau otro gadu. Tās iniciators ir Viduslatgales pārnovadu fonds, un ar brīvbodēm iecerēs pievērst laukos dzīvojošos labdarības idejai, skaidroja fonda vadītāja Evija Gurgāne.

"Šķiet, ka cilvēki varbūt citreiz saka: "Ko tad es varu ziedot, ja man pašam nav naudas." Bet var taču ziedot to, kas ir, nevērtējot ne naudas izteiksmē, ne nosakot cenu, ne arī īsti saprotot vai zinot to vērtību, kāda tai lietai ir. Tā arī dzima ideja par lauku labumu brīvbodi. Īstenībā brīvbožu koncepts nav mūsu izdomāts, tādas brīvbodes notiek arī citur Latvijā, kur cilvēki var nest savas mantas un mainīties vai vienkārši ņemt. Bet tā ka mūsu novads ir tāds lauku apvidus, tad liekas, ka lauku labumi varētu būt tie, kas cilvēkiem ir.  Pavasarī tie ir stādi, sēklas, stādāmais materiāls un varbūt arī ziemas krājumi, kas nav apēsti. Bet rudenī tas varētu būt tas, kas saaudzis uz lauka un ko nejaudā apēst," viņa sacīja.

Pērn maijā un septembrī lauku labumu brīvbodēs iesaistījās ap 300 iedzīvotāju. Gurgāne skaidroja, ka dalībnieki iesaistījās gan kā ziedotāji, gan kā labuma saņēmēji.

Lauku labumu brīvbodes nav tikai stāsts par precēm un produktiem. "Tas nav pasākums, kas domāts maznodrošinātajiem vai kādam, kam nebūtu, ko ēst. Te drīzāk otrādi – ziedošana, mainīšanās, došana stiprina saites starp vienas kopienas ļaudīm. Ka tu zini, kas kaimiņam ir vajadzīgs, kas pagastā vēl kādam cilvēkam vajadzīgs. Pērnā gada maijs arī to pierādīja, ka arī cilvēki savā starpā sāka vairāk kontaktēties. Kāds tīrījis kūti, un pāri palikuši kūtsmēsli. Savā starpā sazinoties, atrodas tie, kam mēslojums ir vajadzīgs. Tā cilvēki savā starpā sāk runāties, biedroties, iesaistīties kopienas dzīvē," sacīja Gurgāne.

Šogad lauku labumu brīvbodes atvērtas piecās Preiļu novada vietās.

Gurgāne pastāstīja: "Tas nav veikals, kur no rīta ir pievedums un visi skrien skatīties, kas ir pievests. Ir koordinators un ir telpas katrā no pagastiem, kurā to īsteno kāda no mūsu sadarbības partneriem – biedrībām. Koordinatori ir uzlikuši noteiktu laiku, kad viņi strādā, un telefonu numuru, lai var ar viņu sazināties un sarunāt, ko atnest vai uz maiņu paņemt. Koordinators ir tas, kurš nevis tik daudz uzkrāj mantu, bet koordinē, lai tā nonāk pie tiem, kuriem tas nepieciešams."

Pelēču pagastā lauku labumu brīvbode tika izveidota turpat pie pagasta pārvaldes nama durvīm. Tur sastaptā Leontīnes kundze pirmo reizi atnākusi apskatīt. Viņasprāt, ideja laukos ir ļoti laba.

"Pagājušajā gadā te bija ļoti daudz sanests. Cilvēki mainās, te pupiņas atnestas, ievārījumu burkas. Par velti viss. Kā pērn, kad ābolu rudenī bija daudz, varēja atnest uz šejieni un paņemt ko vietā. Tikai jāstrādā, jāsēj, kaut kas jau izaug," viņa teica.

Šopavasar brīvbožu devīze ir "Nesēdi mājās, ārā pavasaris sauc!" Proti, kamēr vīrusu vilnis ir noplacis, jāizmanto laiks un izdevība pulcēties un mainīties – ne tikai ar lauku labumiem, bet, kā sacīja akcijas rīkotāji – arī ar idejām, kontaktiem, kā arī ar pozitīvo attieksmi un noskaņojumu.

Lauku labumu brīvbodes darbojas:

  • Preiļos ģimeņu atbalsta centra "Puķuzirnis" telpās.
  • Aizkalnes Sabiedriskā centra telpās: tel. 26525851.
  • Smelteros sabiedriskā centra "Smelteriešu cimdiņš" telpās.
  • Galēnos, Galēnu kultūrvēstures biedrības telpās.
  • Pelēčos nojumītē pie pagasta pārvaldes.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt