Rīta Panorāma

Publiskots seriāla "Kronis" jaunās sezonas reklāmas materiāls

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Vairo iedzīvotāju un uzņēmumu energopratību

RTU zinātnieki energoresursu taupībai iesaka ziemeļvalstu modeli – patērē tik, cik vajag

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Ļoti gribētu, lai enerģētiskā krīze mums atnes ziemeļvalstu iedzīvotāju domāšanu, ka tērējam resursus tik, cik mums vajag," Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" stāstīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesore Dagnija Blumberga. Kopā ar kolēģiem viņa izstrādā tādus risinājumus un ieteikumus, lai katrs Latvijas iedzīvotājs un uzņēmums, mainot savus ikdienas paradumus, spētu sasniegt būtisku enerģijas ietaupījumu.

Energovienoti – tas ir atslēgas vārds, lai pārvarētu gaidāmo energokrīzi, stāsta Rīgas Tehniskās universitātes profesore un Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) direktore Dagnija Blumberga. Vienoti ne tikai valdības un ministriju līmenī, bet vienotiem jābūt arī ražotājiem, veikaliem un katram no mums individuāli kopā ar saviem kaimiņiem.

"Katram ir savas zināšanas. Būtu ļoti jauki, ja tās zināšanas, kas ir kaimiņam, es izstāstītu otram kaimiņam, ka es samazinu enerģijas  patēriņu, piemēram, radiatorā aizgriežot ventili. Man nevajag tādu siltumu," ierosināja Blumberga.

RTU VASSI zinātnieki izstrādā risinājumus, lai katrs iedzīvotājs un uzņēmums, mainot savus ikdienas paradumus, spētu sasniegt būtisku enerģijas ietaupījumu. Idejas tiek apkopotas jau no pavasara.

"Aicinājām iedzīvotājus sociālajos tīklos dalīties ar padomiem, ko reāli ikdienā darīt, lai samazinātu energopatēriņu," pavēstīja RTU VASSI pētniece Lauma Balode. Mērķis, pēc institūta direktores Dagnijas Blumbergas domām, būtu panākt, lai mēs apgūtu ziemeļvalstu iedzīvotāju domāšanu, tērējot resursus tik, cik vajag.

Zinātnieki sākuši kopīgu darbu ar uzņēmumiem, lielveikaliem, slimnīcām, skolām, pašvaldībām un ēku apsaimniekotājiem, skaidrojot, kā iespējams samazināt enerģijas patēriņu. Daļu no risinājumiem var ieviest uzreiz, netērējot lielus finanšu līdzekļus.

"Pārbaudām ventilāciju, pārbaudām, vai logiem nav šķirbu. Ja mēs varam papīra strēmelīti izbāzt caur loga rāmi, tad tikpat viegli tur iekšā un ārā tiek gaiss.

Ārā tiek siltums, tāpēc logus noblīvējam," skaidroja RTU VASSI zinātniskā asistente Ingūna Brēmane.

Eksperti arī stāsta, ka temperatūras pazemināšana telpās par vienu grādu ļauj samazināt siltumenerģijas patēriņu līdz pat sešiem procentiem. Daudzdzīvokļu namos ieteicams uzstādīt alokatorus. Tie mēra, cik daudz proporcionāli katrs dzīvoklis patērē silumenerģiju. Šis risinājums ir salīdzinoši lēts.

"Mēs fakultātē esam pasūtījuši alokatorus. Vienmēr ir jāsāk pašam ar sevi," uzskata institūta direktore. "Paši fakultātē sāksim ar to, ka cilvēki katrā telpā domās līdzi. Ejot prom, aizgriezīs ventili.

Tie, kam ir dators, izslēdz, nevis atstāj snaudas režīmā. Atvieno no kontaktligzdas.

Ļoti ceru, ka šie rezultāti iedvesmos arī blakus fakultātes, un viņi arī ar to nodarbosies."

Ir arī ilgstošāki risinājumi, ar lielākiem finansiāliem ieguldījumiem – sākot ar ēku siltināšanu un beidzot ar apkures sistēmu maiņu. "Viens no veidiem, kā var kombinēt sistēmas un vienlaikus dabūt gan elektroenerģiju, gan siltumenerģiju, ir uzstādīt saules paneļus un siltumsūkni," skaidroja RTU VASSI pētnieks Oskars Švedovs.

Lai veicinātu energopratību, universitātes zinātnieki izstrādās padomu lapas un infografikas, lai ikviens varētu smelties idejas, kā arī savās mājās vai darbavietā ieviest energoefektivitātes pasākumus.

Tapis arī jauns zīmols "Energovienoti", kas tiks piešķirts tām ēkām un uzņēmumiem, kas enerģiju tērē maz, tādā veidā mudinot arī citus sākt domāt par taupīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti